Testy

PRVÁ JAZDA: Vynovená Mazda CX-5 zostáva šoférskym SUV, prináša však niekoľko podstatných zmien

Pozvánka do Barcelony sa neodmieta, najmä ak sa spája s možnosťou zajazdiť si na dobrom aute. A aj keď Mazda CX-5 možno nadšencovi nenapadne ako auto na vymetanie okresných ciest, skutočnosť je taká, že vďaka systémom ako G-Vectoring Plus, odpruženiu a sedadlám modelovaným na prirodzených pohyboch ľudského tela je Mazda CX-5 na jazdenie oveľa príjemnejšia, než akékoľvek iné SUV od konkurenčných značiek.

V mene trojky

Najúspešnejší model značky si pre svoju modernizáciu vzal inšpiráciu z Mazdy 3. Má upravené sedadlá, ktoré držia prirodzenejšiu polohu tela pri prejazde nerovností, spevnenú karosériu, rozsiahlejšie lepené spoje, lepšie odhlučnenie, nové naladenie pružín a tlmičov... Skrátka, milión väčších či menších drobností má spoločný cieľ, ktorým je spríjemniť pasažierom jazdu cez nižší hluk v kabíne a lepšie kontrolované pohyby karosérie, aby s posádkou tak nehádzalo pri jazde. A funguje to.

PRVÁ JAZDA: Mazda CX-5 (2022)

Jazda na diaľnici aj kľukatých španielskych cestách ukázala, že aj rodinné SUV môže vodiča zapojiť do akcie bez toho, aby ho unavovalo. Mimochodom, inžinieri zašli ešte ďalej a popri podvozku a karosérii zapracovali aj na kalibrácií motorov a prevodovky. Všetko opäť v mene ešte lepších reakcií, ktoré sú v súlade s tým, čo telo vodiča podvedome očakáva, keď napríklad stlačí plynový pedál. Tuhší plynový pedál, vylepšená kalibrácia automatickej prevodovky a prepracovaná mapa motora majú opäť za úlohu naladiť sa na vlnu vodiča. Neviem o žiadnej inej značke, ktorá by tak úzkostlivo riešila takéto drobné detaily. Ale sú to presne tieto detaily, ktoré definujú zážitok z jazdy s akoukoľvek Mazdou.

PRVÁ JAZDA: Mazda CX-5 (2022)

Neskôr, ale predsa!

Človek nadobúda pocit, že práve vďaka tomu, koľko energie venujú v Mazde detailom, ktoré iní ignorujú, občas zabudnú sledovať úplne obyčajné trendy. Prečo by inak až teraz prišiel do ponuky napríklad systém bezdrôtového nabíjania mobilného telefónu alebo obojstranné dno batožinového priestoru, s jednou nepremokavou stranou? Ale lepšie neskoro než nikdy. V ostatnom Mazda drží krok. Stále má vynikajúce a bezpečné ovládanie infotainmentu (teraz s novou 10,25-palcovou obrazovkou), veľký head-up displej a dokonca aj adaptívne matrix LED svetlá s vyšším počtom segmentov (20 miesto 12), a teda vyšším rozlíšením a schopnosťou presnejšej práce. Pribudli aj ďalšie asistenčné systémy, napríklad pre jazdu v dopravnej zápche.

PRVÁ JAZDA: Mazda CX-5 (2022)

Nové výbavy

Do ponuky pribudli tri stupne výbavy. High+ charakterizujú blatníky lakované do farby karosérie, väčšie výfuky (naozajstné!) a do luxusu ladený interiér. Homura vyznáva športovejší dizajn s lemami karosérie lakované do lesklej čiernej a s mriežkou chladiča a jej lemom v rovnakom vyhotovení a s kontrastným červeným prešívaním v interiéri. Osviežujúcou novinkou je verzia Newground, ktorá vyznáva viac off-roadový look a vnútri využíva zelené kontrastné detaily. Obsahuje spomínané reverzibilné plató a nepremokavé dno kufra, ktoré ocenia dobrodruhovia či psíčkari. Novinkou je tiež režim Off-Road pre vybrané verzie s pohonom 4 × 4 i-Activ AWD. Dizajnové zmeny na karosérii sú minimalistické ale zato viditeľné. Prísnejšie, užšie svetlomety, nový svetelný podpis, nová 3D maska chladiča ju prezradia na prvý pohľad. A keby aj nie, novej farbe Zircon Sand sa to podarí určite.

PRVÁ JAZDA: Mazda CX-5 (2022)

Mazda CX-5 príde na trh s možnosťou voľby medzi dvojlitrovým a 2,5-litrovým atmosférickým benzínovým štvorvalcom, čistým 2,2-litrovým dieselovým motorom (naozaj!), pričom okrem 2,5-ky, ktorá sa bude dodávať iba s automatom, máte slobodný výber, či si chcete radiť prevodové stupne sami, alebo nie. Pri pohone 4 × 4 ste vo výbere úplne slobodní.

Už teraz sa tešíme na domáci test, lebo Mazda CX-5 je jedno neskutočne príjemné auto na všetky príležitosti.

Vždy som túžil pracovať s autami a tento sen sa mi splnil v tej najdokonalejšej podobe. A nevyužil som ho len na to, aby som sa mohol voziť po meste. Chcel som autám rozumieť a vedieť ich čo najlepšie ovládať. Tak som si ako prvé auto kúpil staré BMW 328i. Po rokoch úprav (auta aj šoféra :-) ) som s ním na Slovakia Ringu už naháňal oveľa novšie a silnejšie autá. Vždy ma fascinovala jazda na hrane a tak na okruhu trávim čo najviac času. Či už pre zábavu, alebo občas ako inštruktor. Autá nehodnotím len podľa infotainmentu a objemu kufra, ale najmä podľa charakteru, techniky a jazdných vlastností. Obľúbené autá? Toyota GT86, Mazda MX-5, BMW M3 a Porsche 911 GT3.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Neporaziteľný / SsangYong Rexton Club
Magazín

Neporaziteľný / SsangYong Rexton Club

SsangYong vytvoril špeciálnu edíciu vlajkovej lode Rexton, ktorá je ako šitá na mieru slovenským rodinám. Rexton Club dáva dokopy to podstatné, aby ponúkol bezkonkurenčný pomer ceny a hodnoty. Cenovka sa začína už na úrovni 34 990 €!