Motoristi nad 40 rokov: prešli by ste modernými testami autoškoly pre mladých vodičov?

Neznalosť zákona neospravedlňuje. A všeobecný názor, že kto jazdí dlhšie, ten je lepší vodič, nie je vždy pravdivý.
Vydané Text: 

[Testy autoškoly zadarmo](https://autoskola.autoviny.sk/autoskola-test-c-01/) sú dnes na slovenskom internete vskutku populárne a výborne dostupné, napriek tomu si ich vypĺňajú spravidla iba tí, ktorí sa práve pripravujú na skúšky završujúce kurzy autoškoly. Kurz pozostáva ako z teórie, tak aj z praxe, ktorou sú predovšetkým jazdy v ostrej premávke. Získať oprávnenie viesť motorové vozidlo znamená mať úplnú znalosť dopravných predpisov, a to nie je iba záležitosť jednorazového štúdia, ide o doslovne celoživotné vzdelávanie. Mnohí z nás ešte majú v pamäti veľkú novelu dopravných predpisov a pravidiel z roku 2009, ktoré sú všetky zhrnuté v [Zákone o cestnej premávke č. 8/2009](https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/8/). Práve v tomto roku sa začali používať aj [nové testy v autoškolách](https://autoskola.autoviny.sk/), kvôli čomu mnohí mladí nádejní vodiči pohoreli – jednoducho sa učili jedno, no na skúškach dostali iné zadania, vrátane neférových chytákov. Alebo férových? Veď v praxi nejde o to, čo je fér a čo nie. Zákon o cestnej premávke sa medzitým niekoľkokrát novelizoval a je úlohou každého vodiča, aby si vždy dôsledne naštudoval, čo sa to vlastne zmenilo. Pretože **neznalosť zákona neospravedlňuje** a keď sa na ceste stane dopravná nehoda, nikto nebude hľadať odpoveď na otázku, prečo si nesprávne konajúci vodič nedoštudoval pravidlá cestnej premávky. **Prax v šoférovaní** so sebou prirodzene prináša cenné skúsenosti, ktoré sa v kurze autoškoly získať jednoducho nedajú. Z prirodzeného dôvodu, hodín kurzu je obmedzený počet a tiež študent najazdí iba veľmi obmedzený počet kilometrov, navyše vždy v sprievode inštruktora, ktorý mu radí. Preto by mali mať mladí vodiči primeranú úctu k tým starším a tí starší by mali na oplátku preukazovať voči mladým neskúseným vodičom toleranciu a pochopenie. Nie je však pravdou myslieť si, že kto jazdí dlhšie, je automaticky lepší vodič. Ukazuje nám to každodenná realita, keď si mladí ľudia pri nástupe do auta automaticky zapínajú Bluetooth, zatiaľ čo starší vodiči telefonujú s mobilom v ruke.
Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.