VIDEOTEST: Dongfeng Fengon 5 je veľké čínske SUV pre masy! Obstojí na slovenskom trhu?

Za seba musím povedať, že Dongfeng sa týmto modelom trafil do čierneho. Reprezentuje totiž presne to, čo majú dnes Slováci radi. Je to pomerne vysoké SUV so zvažujúcou sa strechou, ktoré púta pozornosť. Neverili by ste, koľko ľudí sa za týmto autom v priebehu týždňa otočilo. Sám som to po chvíli prestal rátať. Napriek všetkému… Prečítať celé
Vydané Text: 

Za seba musím povedať, že Dongfeng sa týmto modelom trafil do čierneho. Reprezentuje totiž presne to, čo majú dnes Slováci radi. Je to pomerne vysoké SUV so zvažujúcou sa strechou, ktoré púta pozornosť. Neverili by ste, koľko ľudí sa za týmto autom v priebehu týždňa otočilo. Sám som to po chvíli prestal rátať. Napriek všetkému nevyzerá Dongfeng ustrelene ani ako z inej planéty. Celok pôsobí elegantne, nechýbajú Full LED svetlomety vpredu aj vzadu či dynamické smerovky v štýle Audi. Pár svojských riešení by sa predsa len našlo. Napríklad **po otvorení kapoty tu môžete namiesto motora vidieť veľký plastový kryt s otvormi pre dolievanie kvapalín.** Batožinový priestor poteší dobrým tvarom aj rezervom pod dnom. **Výrobca udáva veľkosť cez 700 litrov v základnom usporiadaní, naživo by sme skôr tipovali, že táto hodnota má bližšie k číslu 600 litrov.** Po sklopení operadiel potom Fengon sľubuje rovnú plochu a objem až 1 400 litrov. Pri nakladaní si však musíte dať pozor na hlavu, **veko kufra sa otvára len do výšky 180 cm a nakladacia hrana by rovnako mohla byť nižšia.**
Dotykový displej by si zaslúžil lepší hardware, multimediálny systém však teší funkcionalitou.
Inzercia: Kooperativa - výpočet PZP Je všeobecne známe, že Číňania majú radi predĺžené verzie a priestor na nohy vzadu je pre nich naozaj symbolicky dôležitý. Preto sa v tomto prípade dvere otvárajú pekne doširoka, podlaha vzadu je úplne rovná bez stredového tunelu, takže problémy nebude mať ani stredný pasažier. V druhom rade si nájdu pohodlie aj vysokí ľudia s výškou nad 190 centimetrov, pričom nevadí ani strešné okno. **Hľadanie ideálnej polohy za volantom však môže vyšším postavám chvíľku trvať.** Rozsah nastavenia elektrických sedadiel je totiž obmedzený, pričom sa v aute sedí pomerne vysoko a blízko pri volante. Osoby do 190 cm by si však mali vďaka dvojosovo nastaviteľnému volantu nájsť ideálnu polohu bez väčších problémov.
Pár poznámok by sme mali aj k multimediálnemu systému. Jeho zobrazovacia kvalita je skôr priemerná, v noci bol aj pri najnižšom nastavení príliš jasný a cez deň naň na priamom slnku zas nevidíte veľa. Namiesto klasického Android Auto alebo Apple Carplay tu máte premietanie obrazovky telefónu na displej riešené ako pri smart televíziách. **V podstate si tu viete preniesť presný obraz toho, čo máte na mobile, pozerať Youtube alebo zapnúť Google Mapy.** Proces spárovania však nie je automatický a zároveň musíte všetky funkcie stále ovládať cez mobil, cez multimediálny systém obrazovku mobilu jednoducho ovládať neviete. Čo sa týka mapových podkladov, tak Dongfeng údajne pracuje na výbere navigácie, ktorá by zastrešila aj európsky región. V našom aute ešte finálna verzia nebola, ale vraj by malo byť v blízkej budúcnosti vyriešené. Pred vodičom sa nachádzajú klasické analógové prístroje s palubným počítačom v strede. Sú elegantne podsvietené, no číslice môžu byť pre starších ľudí možno trochu malé a ťažšie čitateľné. Ale to je len taký detail.
Pod kapotou tohto auta pracuje benzínový štvorvalec s turbom a objemom 1.5 litra, ktorý je údajne odvodený od Mitsubishi. Disponuje výkonom 103 kW (137 k) a krútiacim momentom 220 Nm, čo nie ja na tak veľké auto príliš veľa a potvrdilo nám to aj naše meranie dynamiky. **Z nuly na 100 km/h sa Fengon 5 dostane za 13,6 sekundy, pri pružnom zrýchlení zo 60 km/h na 100 km/h potrebuje štvorvalec 7,5 sekundy.** Okrem toho treba počítať s tým, že reakcia na stlačenie akcelerátora nie je okamžitá, v závislosti od situácie musíte od zošliapnutia plynového pedála po začiatok akcelerácie počítať s oneskorením. Základný motor obľubuje skôr pohodovú jazdu, v kombinácii s cvt prevodovkou ZF Punch ide o naozaj komfortné vozenie. Nevnímate ani zmeny prevodových stupňov, pretože tie sú len virtuálne a auto sa doslova len tak kĺže vpred.
Auto pôsobí na ceste takým tuhým, hutným dojmom. Rozhodne nemáte pocit, že to auto drží pokope len lepidlo a 3M páska. A poradí si aj so slovenskými cestami, pri prejazde cez rôzne záplaty prenáša do interiéru minimum otrasov a hluku. **Karoséria sa takmer vôbec neotriasa a v interiéri je aj na horších cestách pokoj.** Všetko je príkladne utlmené, podvozok sa ozve až keď buchnete do poriadneho výtlku, no aj vtedy to skôr započujete než ucítite. Na suchej ceste som nemal problém ani s tým, že poháňaná je len predná náprava, auto veľmi pekne drží stopu a keď v zákrute narazíte na nerovný asfalt, auto si udrží stopu, zadok vďaka viacprvkovej zadnej náprave len tak niečo nerozhodí a ja mám spoza volantu celkovo dobrý pocit istoty. Samozrejme, nejde o závodný špeciál ani nič podobné, no zažil som viacerých renomovaných konkurentov s odfláknutejším podvozkom než má Dongfeng. Ak ma Dongfeng niečím naozaj príjemne prekvapil, tak práve podvozkom a riadením.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »LEGISLATÍVA

Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.