V Holandsku testujú špehovacie automaty. Kvôli bezpečnosti.

Cieľom nových automatizovaných systémov je odhaľovať a pokutovať vodičov, ktorí za volantom používajú mobilný telefón.
Vydané Text: 

Používanie mobilného telefónu počas jazdy je mimoriadne nebezpečné. Podľa vyjadrenia odborníkov z Holandska je to dokonca jeden z troch hlavných dôvodov vzniku dopravných nehôd. Tamojšie úrady sa preto rozhodli rázne konať. Aktuálne už v okolí mesta Waardenburg prebieha testovacia prevádzka „špehovacích automatov“. Systém, ktorý dodala austrálska spoločnosť OneTask, dokáže fotiť vodiča počas jazdy. Kamery sú zatiaľ umiestené buď na mostoch, alebo klasických trojnožkách. Firma sľubuje, že ochrana súkromia zostane zachovaná, na fotke nebude zaznamenaná tvár, ale iba volant a ruky vodiča. Nie celkom si to vieme predstaviť, zvlášť pri rôznych výškach automobilov a tiež uhle snímania z dôvodu umiestnenia kamery. Predpokladajme, že to vo firme dokázali vyriešiť vyladením softvéru. **Fotia všetkých!** Podľa zverejnených informácií je veľmi pravdepodobné, že kamery nafotia všetkých vodičov, ktorí okolo zariadenia prejdú. Riadiaca jednota následne automaticky vyhodnotí, či vodič telefón počas jazdy používal alebo nie. Ak nie, fotku automaticky vymaže. Pre vodiča horší prípad nastane samozrejme v prípade, ak bol prichytený pri priestupku. V takom prípade systém fotku automaticky pošle príslušnému policajnému oddeleniu. Tam už sa priestupkom zaoberá človek a nie stroj, ktorý posúdi, či k spáchaniu priestupku došlo alebo nie. **Nájdi rozdiel** Otázne je, ako polícia zareaguje v prípade ak sa nakoniec ukáže celkom iný súčasný problém. Vodič počas jazdy nepoužíval mobilný telefón ale ťukal na displej multimediálneho systému. Porušil predpis alebo nie? Lebo mobil zjavne nepoužíval, ale dostatočnú pozornosť vedeniu svojho vozidla tiež nevenoval. A v prípade kolízie s chodcom cyklistom alebo iným vozidlom je podľa nášho názoru úplne jedno, či sa vodič hral s telefónom, alebo iba niečo hľadal v zložitom viacstupňovom efektne spracovanom menu svojho múdreho auta.
Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023