Euro NCAP pripravuje prevratné zmeny v testoch bezpečnosti. Nové autá budú drahšie!

Nové pravidlá začnú platiť už tento rok. Tu sú novinky, ktoré si Euro NCAP pre automobilky pripravila.
Vydané Text: 

Vývoj konštrukcie automobilov a ich elektronických systémov sa prejaví v priebehu testovacieho protokolu. Matthew Avery, člen predstavenstva spoločnosti Euro NCAP zmenu označil za najväčšiu za posledných desať rokov. Ak zoberieme do úvahy, akými zásadnými zmenami konštrukcia automobilov za posledných desať rokov prešla je zarážajúce, že so zmenami organizácia čakala tak dlho. **Chrániť slabších** To je v skratke motív prvej zmeny. Túto novinku spôsobil rast obľuby automobilov kategórie SUV. Aj vás napadlo, ako dopadne stret veľkého a ťažkého SUV s malým mestským automobilom? V rámci testu preto bude zavedený náraz do pohybujúcej sa bariéry. Ku kontaktu príde s prekrytím 50 % prednej časti vozidla a prekážky, auto a prekážka sa budú pohybovať rýchlosťou 50 km/h. Jedná sa teda o simuláciu zrážky dvoch vozidiel pri cestovnej rýchlosti bežnej v mestách. Ak bude auto príliš tuhé a bude nedostatočne pohlcovať energiu nárazu, dostane penalizáciu. Cieľom je, aby konštruktéri pri navrhovaní nových automobilov neriešili iba bezpečnosť posádky vlastného auta, ale aj posádky druhého vozidla. Táto novinka nahradí test simulácie čelného nárazu, ktorý Euro NCAP používal doteraz.
**Bližšie k realite** Veľkou zmenou prejde aj simulácia bočného nárazu. Po novom sa bude sledovať pohyb všetkých členov posádky vozidla, teda nielen na strane nárazu, ako to bolo doteraz. Euro NCAP tiež bude sledovať funkčnosť nových stredových airbagov medzi prednými sedadlami, ktorými automobilky svoje autá začínajú vybavovať. V rámci zmien firma ohlásila aj nasadenie novej skúšobnej figuríny, ktorá dokáže vyhodnocovať viac možných zranení posádky vozidla.
**Asistenti** Novinky podľa očakávania neobišli aj vyhodnocovanie funkčnosti elektronických asistentov. Po novom bude vyhodnocovaná napríklad aj funkčnosť núdzového brzdenia pri odbočovaní na križovatke. Dodajme, že podobný systém do svojich vozidiel už pred časom zaviedol Mercedes-Benz, ktorého elektronika dokáže registrovať aj chodca a cyklistu pohybujúceho sa vedľa vozidla. Pri aktivácii smerovky a teda plánovaného odbočenia tento systém upozorní vodiča na riziko stretu s chodcom či cyklistom, v prípade hroziacej kolízie dokáže vozidlo aj zabrzdiť. Do hodnotenia budú po novom zahrnuté aj systémy kontrolujúce únavu vodiča. Úplnou novinkou v prípade testov Euro NCAP je kontrola funkčnosti a rozsah poskytovaných informácií systému automatického privolania pomoci eCall.
Pokračujte na ďalší príspevok »Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.
 • LEGISLATÍVA

  Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.