Subaru Forester dostal hodnotenie crash testov ASV+++. Čo to znamená?

Grand Prix pre nové Subaru Forester za rekord v bezpečnosti.
Vydané Text: 

Nová generácia Subaru Forester je rekordérom v bezpečnosti: získala Grand Prix za najvyššie skóre v crash testoch JNCAP, preverujúcich ochranu pri kolíziách. Program JNCAP, japonská obdoba Euro NCAP, udelil novému Foresteru 96,5 bodu, čo je najviac z doteraz hodnotených áut. Forester zároveň dostal za bezpečnosť maximálnych možných päť hviezdičiek, k čomu si ešte pripísal najvyšší rating ASV +++ (Advanced Safety Vehicle Triple Plus). Crash testy sa pritom uskutočnili pod novou, sprísnenou metodikou pre obdobie 2018-2019. Top ratingom ASV +++ a piatimi hviezdičkami pre obdobie 2018-2019 ocenil JNCAP aj aktuálne modely Impreza a Subaru XV. Obe tieto Subaru boli držiteľmi Grand Prix pre uplynulé hodnotiace obdobie rokov 2016-2017. Nový Forester ich teraz prekonal a stal sa najbezpečnejším autom predávaným v Japonsku. Úspešná obhajoba titulu je jasným potvrdením záväzku Subaru vyrábať autá s faktorom absolútnej všestrannej bezpečnosti. Nový Forester je postavený na Globálnej platforme Subaru, novej spoločnej architektúre používanej vo vozidlách značky. Nová platforma zvyšuje ochranu pasažierov vďaka vyššej absorpcii energie. Tú umožňuje kombinácia optimalizovanej konštrukcie podvozku a karosérie s vhodným rozmiestnením prvkov z vysoko pevnostnej ocele. Forester vďaka tomu vylepšil ochranu cestujúcich pri čelnom a bočnom náraze. Lepšie parametre dosiahol aj pri náraze zozadu, ktorý sa v Japonsku na rozdiel od Európy tiež testuje. Forester má v Japonsku v štandardnej výbave aj airbag pre chodcov. Tlakový senzor vo vnútri predného nárazníka dokáže identifikovať zrážku s chodcom a dá pokyn na vystrelenie airbagu. Vankúš zakryje oblasť stieračov a spodné časti predných stĺpikov, čím zníži následky stretu hlavy chodca s autom. Všetky tri modely využívajú unikátny asistenčný systém EyeSight, ktorý je súčasťou štandardnej výbavy. EyeSight sleduje situáciu pred vozidlom prostredníctvom dvojice kamier, pričom poskytuje funkcie predkolízneho brzdenia, manažmentu škrtiacej klapky a udržiavania v jazdnom pruhu. Skvelé výsledky testov bezpečnosti sú výborným predpokladom pre dosiahnutie cieľa Subaru, ktoré chce do roku 2030 eliminovať tragické následky pri nehodách svojich vozidiel. Nulová úmrtnosť sa týka nielen vodičov a cestujúcich v autách značky, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky vrátane chodcov a cyklistov, s ktorými by autá Subaru kolidovali. A preto bude japonská značka nekompromisne pokračovať v zdokonaľovaní svojich technológií primárnej, aktívnej, pasívnej i preventívnej bezpečnosti.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.
 • LEGISLATÍVA

  Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.