Autopilot Tesly sa dá ľahko oklamať, ukázali najnovšie odborné testy

Pozrite sa, ako ľahko sa dá systém naviesť k tomu, aby poslal auto do protismeru.
Vydané Text: 

Tesla verejne uznala, že jej funkcia autopilota nie je autonómnym riadiacim systémom. Dá sa totiž pomerne jednoduchým spôsobom oklamať a tak spôsobiť ohrozenie vodiča, posádky i ostatných účastníkov premávky. Výsledky testu Tencent Keen Security Lab poukázali na skutočnosť, že autopilot je stále omylný a jednoduchým trikom možno docieliť, aby Tesla vošla do protismeru. Vodič Tesly sedí za volantom, číta noviny alebo sa hrá s mobilom, zatiaľ čo autopilot dokonale zvláda riadenie vozidla. Takýto obraz máme v mysliach všetci, ak je reč o autonómnom riadení áut značky Tesla. Napriek tomu, že práve Tesla je najväčším popularizátorom autonómnej jazdy, stále nemožno jej autopilota považovať za najvyspelejšieho a najnovšie bezpečnostné testy dokázali, že technológie z Kalifornie, na ktorých vývoji sa vo významnej miere podieľa aj Slovák Andrej Karpathy.

AKTUÁLNE: Vývoj umelej inteligencie v Tesle bude viesť Slovák Andrej Karpathy

Slovensko sa opäť pozitívne zviditeľňuje vo svete. Najnovšie je „jeden z nás“ na vysokom poste v Tesle, Andrej Karpathy bude riadiť vývoj autopilota.

Tencent Keen Security Lab vykonal na Tesle viacero testov bezpečnosti a jedným z nich bolo zámerné zavádzanie autopilota. V konečnom dôsledku sa to ľuďom z TKSL podarilo, pretože na to, aby Tesla vošla do protismeru, stačilo na vozovku umiestniť trojicu okrúhlych bielych nálepiek. Tie automobil vyhodnotil ako značky ohraničujúce jazdný pruh a automatika naviedla Teslu do protismeru. Bezpečnostné testy čínskeho laboratória si môžete pozrieť na videu vyššie. Sú naozaj pôsobivé, ich súčasťou bolo napríklad aj hacknutie automobilu tak, aby sa dal ovládať cez gamepad z Xboxu. Ďalším zaujímavým experimentom bolo zobrazenie farebnej mozaiky na monitore, ktorý snímala kamera na Tesle Model S. Počítač tento obraz vyhodnotil svojsky a aktivoval predné stierače. Tesla ako reakciu u uvedeným zisteniam prehlásila, že jej autopilot nie je dokonalý a vodič vozidla by mal byť preto stále pripravený na okamžité prevzatie riadenia.
Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023