TEST: Kia Sportage 1.6 CRDi 2WD – Showtime

V zásade má všetko. Atraktívnu farbu, úsporný motor, priestranný interiér a slovenský rodný list vystavený v Žiline. A okrem toho má aj celkom schopné jazdné vlastnosti, takže to na prvý pohľad vyzerá, že Kia Sportage 1,6 CRDi je ideálnym partnerom na všetky cesty.
Vydané Text: 

Musím sa priznať, že nie som veľký fanúšik kategórie SUV, no napriek tomu hodnotím aktuálny facelift veľmi pozitívne. A obzvlášť farbu. **Oceľová sivá je namiešaná vynikajúco a bez váhania ju možno označiť za najkrajšiu farbu v ponuke.** V kombinácii s novými 19-palcovými diskami vyzerá mimoriadne atraktívne a zvýrazňuje niektoré dizajnérske pointy. Ako napríklad zadné skupinové svetlomety spojené s linkou či zatmavené predné svetlomety s LED technológiou a so štyrmi ledkami denného svietenia, s lesklou čiernou maskou chladiča, chrómovanými doplnkami a lištami. **To, čo v Kii zvládli, je množstvo týchto okrasných prvkov.** Je ich akurát, Kórejčania nepodľahli zbytočnému využívaniu tejto lacnej bižutérie. Inšpiráciu modelom Porsche Cayenne nemôže Sportage zaprieť, no napriek tomu si zaslúži pochvalu za originálny dizajn.

Vnútorné hodnoty

Prístup dizajnérov k faceliftu bol opatrný aj v interiéri. Nebolo ho treba meniť a ak by sa aj menil, bola by to chyba. **Práve preto nenecháva vzhľad interiéru množstvo priestoru na opis či kritiku.** Nové farebné kombinácie dokážu oživiť vzhľad, logika rozmiestnenia ovládačov a umiestnenie 7-palcového multimediálneho systému a klasické ovládanie klimatizácie uľahčujú ovládanie auta za každých okolností. Kombinácia tvrdých a mäkčených plastov má opäť svoju logiku, tam, kde prichádzajú ruky či lakeť do kontaktu s povrchom auta, je plast mäkčený, prípadne sa k slovu dostane ekokoža. **Nami testovaná verzia GT-Line posunula estetiku interiéru klavírnym lakom na volante a palubnej doske. Môžete mu vyčítať miestami nemoderný vzhľad, tento problém však bude riešiť až nasledujúca generácia Sportage.** Z praktického hľadiska ponúka presne tie odkladacie priestory, ktoré má. V tomto smere si už Kia adaptovala filozofiu praktických nemeckých značiek a to je pochvala, nie výčitka.
A určite vás potešia aj priestorové pomery. Označenie rodinné auto si Sportage zaslúži a v porovnaní s modelmi ako Qashqai nielen pôsobí, ale aj v skutočnosti je priestrannejšia. Štvorčlennú rodinu obslúži k spokojnosti a to bez ohľadu na vek detí. V preklade to znamená, že aj dospelí si bez problémov sadnú na zadné sedadlá a navyše majú k dispozícii aj komfort nastavenia sklonu operadla. **Ukotvenie rolety batožinového priestoru má dve polohy, čo je indícia toho, že konštruktéri mysleli aj na takýto detail.** Na hlavu aj na nohy si nájdete aj vzadu dostatok priestoru, a za vaším chrbtom máte k dispozícii 480 litrov využiteľného priestoru na batožinu. Ten však okrem dvoch bočných odkladacích priestorov neponúka iné, dokonca ani háčiky na zavesenie nákupných tašiek. Samozrejme, ak nerátame dvojitú podlahu, kde nájdeme aj dojazdové koleso, hever a náradie.

Nový motor

Je to diesel! Áno, v týchto pohnutých časoch sa Kia rozhodla pre obnovenie svojej naftovej ponuky. Starý motor 1,7 CRDi nahradil nový 1,6-ltrový štvorvalec s prepĺňaním a technikou priameho vstrekovania a maximálnym výkonom 100 kW (136 k). Maximálny krútiaci moment predstavuje rovných 320 Nm, takže žiaden deficit ťahu motora nehrozí. Na každom prevodovom stupni dokáže zrýchľovať v rámci svojich možností. **Prekvapivá je najmä kombinácia s klasickou manuálnou prevodovkou. Tá je v kategórii SUV už na vymretie, no zrejme chceli v Kii takto zvýrazniť jazdné vlastnosti.** A skutočne sa dá s týmto motorom zajazdiť vskutku športovo.
Opäť v rámci možností, veď pohotovostná hmotnosť na úrovni 1,6 tony znamená, že z 0 na 100 km/h zrýchli za 11,2 sekundy. Pocitovo je to lepšie, no ešte lepšia je priemerná spotreba. Tá sa pohybuje na úrovni 6,6 l/100 kilometrov, čo je vynikajúca hodnota. Hodnotenie? Vynikajúca alternatíva pre tých, čo majú radi SUV a štýl, chcú šetriť palivo a obdivujú Porsche Cayenne.
[CAR id=17036] .
Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023