Magazín

Ako sa zmenšil dojazd elektromobilu po 6 rokoch? Takto vyzerá degradácia batérie v skutočnosti:

Životnosť elektromobilov zaujíma mnohých motoristov, pre ktorých sú batériové vozidlá stále veľkou neznámou. S príchodom čoraz väčšieho množstva elektrických modelov sa tiež vynárajú skeptické názory, ktoré môžu byť od reality pomerne vzdialené.

BATÉRIA NA ODPIS?

Téma degradácie batérií patrí k tým najobľúbenejším. Častokrát sa pritom stretávame s názorom, že akumulátor budete musieť už po niekoľkých rokoch používania vyhodiť, pričom výmena batérie môže stáť desiatky tisíc eur.

Spomínané tvrdenie má silnú podporu zo strany skeptických motoristov hneď z viacerých dôvodov. Doteraz totiž neexistoval veľký počet jazdených elektromobilov, ktoré by zveličenú úroveň degradácie dokázali účinne vyvrátiť. Zároveň je pravdou, že prvogeneračné elektromobily so starším druhom batérií mohli vykazovať znaky predčasného opotrebovania.

Test elektromobilu Volkswagen e-Golf: Žiadne experimenty - výborný výsledok! (foto: PANER pre auto motor a šport č. 9/2018)

Majitelia prvých elektromobilov častokrát ani netušili, ako s vozidlom správne zaobchádzať. Na mysli máme predovšetkým taxikárov využívajúcich len rýchlonabíjacie stanice, čo sa negatívne podpísalo na životnosti akumulátorov.

Moderné elektromobily však využívajú technológie, ktorých cieľom je chrániť batériu pred šokmi. Akumulátory okrem toho využívajú úplne iné zloženie a technické riešenia, čím sa nielen zvýšila energetická hustota a dojazd, ale tiež zásadne predĺžila životnosť. Dôkazom môže byť napríklad Toyota. Ich prvý elektromobil bZ4x má batériu stavanú až na milión kilometrov.

e-GOLF PO 6 ROKOCH

Nórsky vloger Bjørn Nyland overil stupeň degradácie 6 rokov starého elektromobilu Volkswagen e-Golf s nájazdom takmer 50 000 kilometrov. Pripomeňme, že starší e-Golf nedisponoval žiadnym druhom termomanažmentu (ochrany) a batéria sama o sebe poskytovala kapacitu len 20 kWh. Po vybití batérie a nameraní priemernej spotreby tak došlo k samotnému výpočtu reálnej zostatkovej kapacity v batériách starého Volkswagenu. Nyland prešiel vzdialenosť 120 km so spotrebou 14,8 kWh/100 km, pričom batériu vybil na 5 %. Prostredníctvom jednoduchého výpočtu (120 km x 148 Wh/km / 0,95 = zostatok) dospel k tomu, že z pôvodnej netto kapacity 20 kWh zostalo v batérii po šiestich rokoch ešte 18,7 kWh.

To znamená, že celková degradácia dosiahla úroveň 6 %. Alebo inak: po každom roku prevádzky batéria zdegradovala o jedno percento. A to nie je vôbec zlé!

Test elektromobilu Volkswagen e-Golf: Žiadne experimenty - výborný výsledok! (foto: PANER pre auto motor a šport č. 9/2018)

TABUĽKA

Pohľad na tabuľku prezrádza rozdiely v životnosti batérií medzi starou a novou generáciou elektromobilov. Zatiaľ čo Leaf z roku 2011 prišiel po 100 000 km o viac než polovicu dojazdu (-54,3 %), novší Hyundai Ioniq s podobným nájazdom zdegradoval len o neuveriteľné 3 %.

Je dôležité tiež dodať, že rýchlosť degradácie môže do veľkej miery ovplyvniť aj samotný majiteľ vozidla.

Degradácia batérie; elektromobil, ev, tabuľka
Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!