Magazín

TRH: Elektromobily predbehli spaľovacie autá v dvoch významných segmentoch! Záujem o ne rastie neuveriteľne rýchlym tempom

Volkswagen ID.3

Autá na batériový pohon v Európe ovládli dva významné segmenty. Tesla Model 3 predbehla BMW radu 3 a v triede stredne veľkých prémiových áut obsadila s počtom 142 233 predaných vozidiel prvú priečku. Zatiaľ čo predaj sedanu Tesla vzrástol v roku 2021 o 62 percent, nemecké BMW radu 3 mierne kleslo na 116 228 kusov.

Nejde však o jedinú kategóriu, ktorá prekvapila. V triede veľkých luxusných sedanov si už druhýkrát vybojovalo víťazstvo plne elektrické Porsche Taycan, ktorého predaj stúpol o 42 percent na 17 094 kusov. Na druhom mieste skončil Mercedes-Benz Triedy S.

Okrem toho má Taycan pomerne veľký náskok aj pred Panamerou z rovnakej dielne Porsche. Hypotézu zvýšeného záujmu o elektromobily potvrdzuje štatistika, podľa ktorej malo viac než ¾ predaných vozidiel Porsche Panamera pod kapotou plug-in hybridné ústrojenstvo. Plne elektrické autá dosiahli v Európe podiel 9,1 percenta, pričom podľa údajov priemyselnej skupiny ACEA ich objem po prvýkrát prekročil hranicu jedného milióna kusov. Pripomeňme, že ešte v roku 2019 predstavovali elektrické vozidlá len 1,9 % podiel na trhu.

Nemecko bolo najväčším odoberateľom elektromobilov s predajom 356 425 kusov. Tesla, ktorá minulý mesiac otvorila závod na výrobu automobilov neďaleko Berlína, predstavovala 11 percent z tohto celkového objemu v objeme 39 714.

TABUĽKA

Najpredávanejšie elektromobily v Európe:

Najpredávanejšie elektromobily 2021
Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Indian Springfield Dark Horse
Testy autoškoly

Test Indian Springfield Dark Horse: Dobrodružná Amerika

Predstavy ľudí o Amerike majú mnoho podôb. Od opálených tiel na plážach v Miami, cez bohatých obchodníkov v New Yorku, až po fi lmové celebrity v Los Angeles či bezbrehú zábavu v Las Vegas. Medzi tým sú nekonečné priestory, ktoré v predstavách križujú chlapíci na motocykloch. Presne k tejto poslednej predstave sa hodí aj náš spoločník Indian Springfield Dark Horse.