Magazín

Nenechávajte zimnú údržbu vozidla na poslednú chvíľu

V servise by sme si mali nechať minimálne skontrolovať funkčnosť brzdného systému a stav a kvalitu kvapalín (motorový olej, voda do ostrekovačov, nemrznúca zmes do chladičov, brzdová kvapalina a pod.).

Veľmi dôležitá je kontrola funkčnosti osvetlenia, pretože podľa hesla „vidieť a byť videný“ ide o jeden z najdôležitejších úkonov údržby z pohľadu bezpečnosti cestnej premávky. Kontrolujeme funkčnosť svetlometov, a to nielen predných svetiel a smeroviek, ale aj zadných a brzdových svetiel. Táto kontrola by sa mala stať jedným z pravidelných rituálov pred každou cestou. Svetlomety si tiež nechávame pravidelne, minimálne raz ročne, odborne nastaviť a skontrolovať v servise. Len ak máte správne nastavené svetlomety, môžete včas rozpoznať prekážky na ceste, nebezpečenstvo alebo neobvyklé dopravné situácie. Správne osvetlenie vám tiež umožní jasne vidieť dopravné značky, cyklistov a chodcov a umožní včas a bezpečne reagovať.

Vodiči by si mali rovnako často kontrolovať aj zrak – buď u očného lekára, alebo u optometristu.

Ďalšie dôležité pravidlo: kupujte kvalitné a správne autožiarovky do svetlometov a vymieňajte ich vždy v pároch. To znamená, že ak jedna žiarovka prestane fungovať, automaticky vymeníme žiarovku v druhom svetlomete. Je veľmi pravdepodobné, že druhá žiarovka čoskoro prestane fungovať. Okrem toho žiarovky počas svojej životnosti postupne strácajú na intenzite a blednú.

OSRAM SK: Nenechávajte zimnú údržbu vozu na poslednú chvíľu
Aby obe žiarovky svietili rovnako jasne, musíme ich vymeniť obe. Preto sa odporúča mať so sebou aj náhradný pár vhodných autožiaroviek. To isté platí pre výbojky, ale v tomto prípade sa odporúča nechať ich vymeniť v servise.

Na zimné mesiace volíme čo najvýkonnejšie žiarovky, ktoré nám umožnia vidieť lepšie a do väčšej diaľky. Ideálne sú napríklad Night Breaker 200. Vďaka najmodernejšej technológii dosahujú žiarovky Night Breaker 200 vysoký svetelný výkon. Sú až trikrát jasnejšie a produkujú svetlo, ktoré je až o 20 % belšie, než požadujú právne predpisy. Kužeľ svetla dosahuje dĺžky až 150 metrov a silná svietivosť zabezpečuje lepšiu a väčšiu viditeľnosť. To umožňuje vodičom oveľa rýchlejšie rozpoznať dopravné značenie alebo nebezpečenstvo a rýchlejšie a spoľahlivejšie naň reagovať. Priamo tak prispieva k zvýšeniu bezpečnosti na cestách.

OSRAM SK: Nenechávajte zimnú údržbu vozu na poslednú chvíľu
Autožiarovka Night Breaker 200 je k dispozícii vo verziách H4 a H7

Novým vizuálnym prvkom žiaroviek Night Breaker 200 je zrkadlový chrómový vrchlík banky žiarovky, ktorý jej dodáva moderný vzhľad. Autožiarovka Night Breaker 200 je k dispozícii vo verziách H4 a H7 v papierovej krabičke alebo v dvojitom balení (duo box).