Magazín

Za jazdu v ľavom pruhu môžete dostať pokutu aj v meste! Túto chybu robí väčšina vodičov

priebežná jazda v meste
Zdroj: Google Maps

Väčšina vodičov by už z autoškoly mala vedieť, ako správne jazdiť na rýchlostných cestách a diaľniciach. Zákon o cestnej premávke v tomto prípade hovorí úplne jasne:

„Mimo obce na ceste s dvoma alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy sa jazdí v pravom jazdnom pruhu. V ostatných jazdných pruhoch sa smie jazdiť, ak je to potrebné na obchádzanie, predchádzanie, otáčanie alebo na odbočovanie.“ - Zákon č. 8/2009 Z. z.

Aj tak sa každý deň stretávame s takzvanými „stredopruhármi“, ktorí sa v strede širokej diaľnice cítia jednoducho bezpečnejšie, niektorí svoje konanie pritom obhajujú mylným tvrdením, že pravý pruh je len „kamiónový“, a tak sa celý čas strávený na diaľnici držia v strede, kde obmedzujú všetkých naokolo. Ostatní totiž môžu takého vodiča obehnúť jedine zľava, v prípade predbehnutia jednoduchým zotrvaním v pravom pruhu totiž riskujú pokutu.

Tým sa však kvôli jedincom v strednom pruhu znižuje priepustnosť diaľnice, čo môže zhustiť premávku za vozidlom, prípadne vytvoriť podmienky pre nebezpečné situácie pri predbiehaní.

JAZDA V MESTE

Táto povinnosť sa čiastočne vzťahuje aj na mestskú premávku, kde zákon síce dovoľuje priebežnú jazdu v ľavom pruhu, no vozidlo tým nesmie obmedzovať rýchlejšie idúce vozidlo. Takto môžete dostať pokutu za jazdu vľavo aj v meste.

„Ak by vozidlá idúce v obci súčasne vo všetkých jazdných pruhoch bránili v jazde rýchlejšie idúcemu vozidlu, vodič, ktorý jazdí v ľavom jazdnom pruhu, je povinný ho čo najskôr uvoľniť; to neplatí, ak vodič používa ľavý jazdný pruh na obchádzanie, odbočovanie, otáčanie alebo predchádzanie.“ - Zákon č. 8/2009 Z. z.

Rýchlejšie idúce vozidlo MUSÍTE v meste pustiť aj keď auto za vami prekračuje rýchlostné limity. Pokiaľ sa stane, že vozidlo v pravom pruhu začne zrýchlovať tak, že dorovná rýchlosť s autom v ľavom pruhu, pokutu dostane vždy vodič auta v ľavom pruhu. V takom prípade je ideálne spomaliť, zaradiť sa späť do pravého jazdného pruhu a uvoľniť miesto pre rýchlejšie idúce vozidlá. Ak ste v ľavom pruhu, nesnažte sa zbytočne zrýchlovať. Pri troche nešťastia môžete skončiť s pokutou nielen za blokovanie ľavého pruhu, ale tiež za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Indian Springfield Dark Horse
Testy autoškoly

Test Indian Springfield Dark Horse: Dobrodružná Amerika

Predstavy ľudí o Amerike majú mnoho podôb. Od opálených tiel na plážach v Miami, cez bohatých obchodníkov v New Yorku, až po fi lmové celebrity v Los Angeles či bezbrehú zábavu v Las Vegas. Medzi tým sú nekonečné priestory, ktoré v predstavách križujú chlapíci na motocykloch. Presne k tejto poslednej predstave sa hodí aj náš spoločník Indian Springfield Dark Horse.