Magazín

VIDEO: Ako dopadol v losom teste nový Hyundai Tucson? Toto by ste si pred kúpou mali pozrieť

Španielsky motoristický web km77 sa už roky zaoberá skúšaním nových modelov v rámci štandardizovaného losieho testu. Každé auto u nich povinne absolvuje losí test, teda rýchly vyhýbajúci manéver simulujúci krízovú situáciu na ceste. Táto disciplína skúša jazdné vlastnosti vozidiel pri rýchlosti 77 km/h, pričom má za úlohu preveriť hlavne stabilitu a správanie podvozka testovaného vozidla.

V minulosti sme sa už viackrát mohli presvedčiť o tom, že s touto disciplínou majú problémy najmä autá kategórie SUV. Vyššie položené ťažisko v kombinácii s komfortným podvozkom môžu vodičovi pri výhýbacom manévri spôsobiť nemalé ťažkosti, a preto nás zaujímalo, ako si v krízovej situácii poradí obľúbený Hyundai Tucson.

Samozrejme, použité pneumatiky a konfigurácia auta majú nezanedbateľný vplyv na jazdné vlastnosti. Auto s pohonom prednej nápravy sa bude, pochopiteľne, správať inak ako štvorkolka. Testovaným kusom bol teda full-hybrid s pohonom všetkých kolies a na pneumatikách Michelin Primacy 4. Navyše disponoval aj nastaviteľnými tlmičmi, avšak experti z km77 dodávajú, že ani v najtuhšom režime Sport nedochádzalo k zásadnej zmene ovládateľnosti auta.

Ako dopadol?

Tie najlepšie autá zvládajú stabilný prejazd v rýchlostiach okolo 80 km/h. Tucson ju absolvoval v podstatne nižšej rýchlosti. Pre bezchybné prejdenie vyznačenej trasy museli jazdci spomaliť na 71 km/h, pričom pri ďalších pokusoch vo vyšších rýchlostiach (aj vrátane zmeny vodiča) sa SUV prejavovalo nedotáčavo a došlo k zrazeniu minimálne jedného kužeľa. Bodom zlomu bola rýchlosť 78 km/h, keď už vodič nezvládol udržať plánovanú stopu a s autom sa nevrátil do pôvodného pruhu.

Zaujímavé je tiež porovnanie so starou generáciou Tucsonu z roku 2019, s ktorou sa podarilo vtesnať medzi kužele pri rýchlosti 77 km/h. Na druhej strane pri vôbec prvom pokuse, keď ešte vodič nepozná reakcie vozidla, bola novinka čitateľnejšia než predchodca- v rýchlosti 76 km/h zhodil vodič jeden kužeľ, na rozdiel od starého modelu, s ktorým skončil mimo trať.

Síce sa nový Hyundai Tucson nemôže zaradiť ku špičke v rámci triedy, rozhodne však nešlo o vyslovene zlé výsledky. Jeho správanie v krízovej situácii môže byť následkom pomerne mäkkého a komfortného podvozka, ktorý sme si v nedávnom teste pochvaľovali. Navyše získal veľmi dobré hodnotenie aj v slalome, kde sa Tucson prejavil stabilným prejazdom bez výraznejších náklonov karosérie.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!