Magazín

Už ste prezúvali na letné? Máme pre vás zlé správy

Zimné pneumatiky, zimné pneu, sklad pneu, sklad s pneumatiami, prezúvanie, prezutie

Okolo prezúvania zimných pneumatík na letné sa na Slovensku každý rok vedú diskusie, pritom zákon je veľmi jednoznačný. Podľa Zákona o cestnej premávke č. 8/2009 Z.z. paragrafu 38 platí, že na bežnom osobnom aute (M1)a na vozidle kategórie N1 (dodávka do 3,5 tony) musíte mať osadené zimné pneumatiky iba vtedy, „ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza“.

Ale pozor, pre vozidlá kategórie M2, M3 a N2 zasa platí, že zimné pneumatiky musia byť obuté v čase od aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca a tiež mimo tohto obdobia, ak je na ceste súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.

Obyčajne však ako termín 31. marca ako zrušenia povinnosti mať obuté zimné pneumatiky uznávajú aj majitelia osobných áut a ľahkých dodávok. Prieskumy však ukazujú, že vodiči na letné plášte neprezúvajú automaticky hneď po tomto dátume a zvyknú počkať na dobré počasie. Letné plášte má údajne ešte v polovici apríla prezutých len okolo 70 percent vodičov.

Je to rozumné, pretože marcové a aprílové počasie býva rozmanité a ranné mrazy stále nie sú v týchto mesiacoch ojedinelé. A ak máte na aute letné pneumatiky v čase, keď ste ho ráno museli čistiť od námrazy, môže byť nebezpečné.

Správny moment, kedy prezuť zimné pneumatiky na letné, je teda veľmi diskutovaná téma. Ako orientačné môžete brať „pravidlo 7 ° C“, teda prezúvať až vo chvíli, kedy teploty dlhodobo neklesajú pod 7 ° C. Letné a zimné pneumatiky sú totiž vyrobené z rozdielnych zmesí, líšia sa aj konštrukciou a reagujú inak na rôznych typoch povrchu.

Ak ste teda prezuli zimné pneumatiky na letné v domnení, že už je ten správny čas a aspoň vás nebudú policajti karhať za neskoré prezutie, máme pre vás zlé správy. Denné teploty ešte aj dnes niekedy nedosahujú spomínaných sedem stupňov a nadránom môže bez problémov mrznúť. Takéto počasie môžeme očakávať počas celého marca a mali by sme sa pripraviť aj na výkyvy počasia v apríli.

Prečítajte si aj:


Sú celoročné pneumatiky bezpečné? A prečo by ste ich mali vymeniť za sezónne?

Redakcia (s)


Neprezúvať vôbec tiež nie je riešenie

Až 11 % vodičov na letné pneumatiky pritom neprezúva vôbec, a to aj z dôvodu "dojazďovania" zimných plášťov, upozornila pred dvomi rokmi značka Continental, ktorá ešte rok predtým realizovala prieskum medzi slovenskými motoristami. Toto riešenie však odborníci neodporúčajú. Motoristi majú zámer totálne vyjazdiť pneumatiky, ktoré majú hĺbku dezénu menšiu ako 3 milimetre a nemôžu ich tak použiť pri nadchádzajúcej zimnej sezóne.

Podľa interných prieskumov spoločnosti slovenský vodič v priemere najazdí 15 500 kilometrov za rok, a to na pneumatikách starých zhruba tri a pol roka. Väčšia časť najazdených kilometrov pripadá na letnú sezónu, ktorá je dlhšia a pekné počasie láka viac vodičov na výlety.

Na začiatku sme uviedli citáciu zo Zákona o cestnej premávke č. 8/2009 Z.z., časti Osobitosti premávky na diaľnici a ceste pre motorové vozidlá, toto je plné znenie paragrafu č. 38:

§ 38 Osobitosti premávky v zimnom období

(1) Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1 môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené pneumatikami na jazdu na snehu označené horským symbolom alebo pneumatikami s označením „M+S“, „M.S“ alebo „M&S“;20b) motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca a v prípadoch, ktoré sú uvedené v časti vety pred bodkočiarkou.

Prečítajte si aj:


Kúpili ste pneumatiky z inzerátu? Dobre sa pozrite, či ste nenaleteli špekulantovi

ERIK STRÍŽ


Nové značenie pneumatík neprinesie chaos, ale motoristi by sa mali naučiť pracovať s QR kódmi

ERIK STRÍŽ


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Indian Scout Rogue (auto motor a šport č. 6/2022, foto: Juraj Hrivnák)
MOTO

Zlý chlapec. Test Indian Scout Rogue

Pohľad do slovníka hovorí, že rogue má v slovenčine viacero významov, no ani jeden nie je veľmi pozitívny. Azda najjemnejšie by sa to dalo preložiť ako nezbedník. To by sedelo na človeka. No ako je to v prípade, pokiaľ takto označíte motocykel?