Magazín

Sedadlá v aute nie sú len na sedenie. Je za nimi hotová alchýmia

Sedadlá v aute nie sú len na sedenie. Je za nimi celá alchýmia

Sedadlá patria medzi súčasti auta, nad ktorými veľa ľudí uvažuje len pri kúpe. Zväčša sa však uvažovanie týka toho, či budú látkové alebo kožené, respektíve športové alebo komfortné. Pritom samotné sedadlo predstavuje časť auta, ktorá podlieha rozsiahlemu výskumu. Musí totiž splniť veľmi veľa požiadaviek na bezpečnosť, ergonómiu či dizajn.

Sedadlá v aute sa za posledných niekoľko desiatok rokov extrémne zmenili. Od ich prapôvodnej verzie, ktorá bola zväčša dreveného typu, prešli až do súčasnej podoby, kedy už nehovoríme len o sedadle, ale o dôležitom bezpečnostnom prvku. Nie je to tak dávno, čo boli sedadlá v autách len akousi zmenšenou pohovkou, ktorá mala rám, výplň a nejakú povrchovú úpravu. Ak by sme sa na to pozreli laickým pohľadom, takmer nič sa nezmenilo, avšak v skutočnosti je všetko inak.

Sedadlá v aute nie sú len na sedenie. Je za nimi celá alchýmia
Sedadlá v starších modeloch tiež museli plniť vtedajšie bezpečnostné nároky, avšak konštrukcia bola oveľa jednoduchšia ako dnes (ŠKODA MBX, 1969)

Súčasné sedadlá sú už ďaleko za svojou pôvodnou podobou. Len pre zaujímavosť, sedadlo v novej Škode Octavia váži až 22 kilogramov. A pritom nejde o vrchol súčasného automobilového priemyslu. Sedadlá v prémiovej kategórii vážia podstatne viac.

Poďme sa ale pozrieť na to, čo sa v bežnom sedadle nachádza.

Azda najdôležitejšou úlohou z pohľadu zákazníka, ktorú musia sedadlá spĺňať je ich vzhľad. Dôraz na ich povrchovú úpravu a samotný dizajn je rok o roku výraznejší. Aktuálny zákazník si do svojho auta, ktoré v priemere kupuje na päť až osem rokov, kúpi sedadlá, ktoré spĺňajú viaceré náročné požiadavky. Či už ide o ich farbu, prevedenie či povrchovú úpravu. Okrem toho si čoraz viac ľudí do svojich sedadiel v aute necháva inštalovať aj vyhrievanie, odvetrávanie, pneumatické opierky či dokonca masážne funkcie.

Sedadlá v aute nie sú len na sedenie. Je za nimi celá alchýmia
Sedadlá v aute nie sú len na sedenie. Je za nimi celá alchýmia

Podľa slov Miroslava Hradila, koordinátora konštrukcie sedadiel v ŠKODA AUTO, nie je takým problémom skĺbiť komfort s bezpečnosťou. Oveľa ťažšou úlohou je spojiť vzhľad a komfort.

Napríklad pri športových sedadlách by mohlo výrazné bočné vedenie vadiť v prípade bežného používania. Inžinieri teda už pri prvých kresbách sedadiel musia brať ohľad na široké spektrum používania.

Pre všetky modely, ktoré automobilky ponúkajú, sú vždy dostupné viaceré verzie sedadiel. Vo svojom princípe však všetky zdieľajú rovnaký základ. Dôvodom použitia rovnakého základu, či už pre kožené sedadlá alebo pre športové sedadlá, je zníženie ich celkovej výrobnej ceny.

Okrem toho ale umožňuje rovnaká konštrukcia udržať rovnakú bezpečnosť pri náraze či iných situáciách. Na obrázku nižšie môžete vidieť všetky dôležité komponenty, ktoré sa v klasickom sedadle nachádzajú:

Sedadlá v aute nie sú len na sedenie. Je za nimi celá alchýmia

Každý z komponentov, ktorý je použitý v sedadle, prechádza dôkladným testovaním. Automobilky si totiž nemôžu dovoliť, aby akékoľvek časť sedadla spôsobili v prípade nárazu zranenie. Všetky testy, ktoré prebiehajú sú prísne skúmané a vyhodnocované. Testuje sa v rôznych situáciách, či už v extrémnych mrazoch, alebo extrémnych horúčavách. Keďže sedadlá v aute sú zväčša presne daného tvaru, musia byť navrhnuté tak, aby boli pohodlné a bezpečné pre akýkoľvek typ postavy.

Miroslav Hradil ďalej uvádza: „Skôr ako sedadlo poputuje do výroby, je potreba ho dôkladne otestovať. Testov sa zúčastnia všetci kolegovia z vývoja a práve vďaka tomu vieme zabezpečiť dostatočný komfort pre všetky typy postáv.“ Okrem testov pohodlia sa, samozrejme, testuje aj funkčnosť airbagov. Tento dôležitých bezpečnostný prvok býva umiestnený pod čalúnením sedadla a preto je potrebné otestovať jeho možnú priechodnosť v prípade vystrelenia.

VIDEO: Sedadlá v Mercedes-Benze Triedy S

Okrem testov komfortu a bezpečnosti prechádzajú sedadlá aj testami výdrže a kvality. Napríklad ich povrchová úprava je skúmaná z dlhodobého hľadiska kvôli farebnej stálosti či mechanickému poškodeniu vplyvom používania. Vývoj samotného sedadla vraj trvá rovnako dlho ako vývoj auta ako takého. Vďaka použitiu moderných technológií je dnes možné pri vývoji použiť napríklad 3D tlač, ktorá výrobu jednotlivých komponentov výrazne urýchľuje.

Ako už bolo vyššie spomenuté, moderné sedadlo nie je len spojenie troch komponentov. Ide o zložitý výskum s cieľom ochrániť posádku a dopriať je zvýšený komfort. Pri komforte ešte chvíľu zostaneme. Niektoré prémiové automobilky totiž už teraz ponúkajú rôzne príplatkové časti, ktoré majú zo sedadla urobiť kancelárske kreslo. Nie je teda žiadnym prekvapením, že okrem základných komponentov nájdeme v sedadlách aj množstvo elektromotorov, ktoré slúžia na ich polohovanie. Cena takýchto luxusných sedadiel sa v mnohých prípadoch môže vyšplhať až na úroveň ceny lacnejšieho malého auta.

Sedadlá v aute nie sú len na sedenie. Je za nimi celá alchýmia

Prečítajte si aj:


Sedadlá v autách sa výrazne zlepšia, zmení sa snáď všetko

ERIK STRÍŽ


Viete, kde sú najbezpečnejšie sedadlá v rôznych dopravných prostriedkoch?

Redakcia


Vedeli ste, že Audi na sedadlá používa recyklovaný materiál?

Peter Lacena


Potrebujete dostať žuvačku zo sedadla auta? Tu je návod ako na to...

Peter Lacena


Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Indian Scout Rogue (auto motor a šport č. 6/2022, foto: Juraj Hrivnák)
MOTO

Zlý chlapec. Test Indian Scout Rogue

Pohľad do slovníka hovorí, že rogue má v slovenčine viacero významov, no ani jeden nie je veľmi pozitívny. Azda najjemnejšie by sa to dalo preložiť ako nezbedník. To by sedelo na človeka. No ako je to v prípade, pokiaľ takto označíte motocykel?