Magazín

Poškodil vám sneh či ľad vaše auto?

Ilustračné foto k článku „Poškodil vám sneh či ľad vaše auto?“
Ilustračné foto k článku „Poškodil vám sneh či ľad vaše auto?“

Zima prináša pre autá veľa nástrah. Tentokrát sa pozrieme na poškodenia, ktoré môžu na vašom aute spôsobiť napríklad odletené kusy ľadu z okoloidúceho kamióna. Veľkým problémom pri takýchto situáciách je určenie vinníka. Najlepšie je vyhotoviť jednoznačný dôkaz, ako je napríklad fotka alebo video, či mať k dispozícii svedkov. V takom prípade bude poistné plnenie vyplatené z PZP vinníka. Ak sa však zodpovednú osobu určiť nepodarí, máte dve možnosti, ako si škodu uplatniť. Prvou a zároveň najrýchlejšou možnosťou je havarijné poistenie. Ak tento typ poistenia nemáte, zachrániť vás môže pripoistenie čelného skla v rámci vášho PZP. V takom prípade vám poisťovňa preplatí opravu rozbitého čelného skla, prípadne aj ostatných skiel na vašom aute.

Auto poškodené od odhŕňača snehu. Čo teraz?

Chladné ročné obdobie si vyžaduje aj pravidelnú údržbu ciest a často sa stáva, že vozidlá stojace pri ceste poškodí odhŕňač snehu. Zlou správou je, že na pracovnú činnosť odhŕňača platí výluka z PZP. Za takýchto podmienok si môžete škodu nárokovať jedine u prevádzkovateľa odhŕňača a z jeho povinného zmluvného poistenia. Podobne ako pri odletených kusoch ľadu, aj pri takýchto nehodách platí, že najväčšou istotou je havarijné poistenie. Ak pre vaše vozidlo havarijnú poistku nezvažujete, stavte na vhodné doplnkové pripoistenie k vášmu poisteniu auta.

Pozor na to, kde parkujete

Nešťastná náhoda sa nemusí stať iba na ceste, ale aj vtedy, keď máte vaše auto zaparkované pri nejakej budove. Poisťovne evidujú každý rok stovky prípadov, keď bolo motorové vozidlo poškodené ťarchou snehu, ktorý spadol zo strechy domu či inej budovy priamo na auto. V takom prípade náhradu škody môžete požadovať od správcu budovy, prípadne vlastníka domu, ktorý by svoju nehnuteľnosť mal mať poistenú. V rámci poistenia nehnuteľnosti ponúkajú niektoré poisťovne aj možnosť pripoistiť si zodpovednosť za škodu vyplývajúcu z vlastníctva budovy.

Zima naše autá naozaj nešetrí a vaše auto sa môže poškodiť naozaj kdekoľvek. Ak vinníka poznáte, domáhajte sa svojich práv u správcu daného vozidla alebo budovy. V situáciách, keď sa zodpovednú osobu určiť nepodarí, platí zásada, že kvalitné poistenie auta je nutnosť. Je už na vás, či stavíte na kombináciu povinného zmluvného poisteniahavarijného poistenia alebo na vhodne zvolené doplnkové pripoistenia v rámci vašej zákonnej poistky.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Indian Scout Rogue (auto motor a šport č. 6/2022, foto: Juraj Hrivnák)
MOTO

Zlý chlapec. Test Indian Scout Rogue

Pohľad do slovníka hovorí, že rogue má v slovenčine viacero významov, no ani jeden nie je veľmi pozitívny. Azda najjemnejšie by sa to dalo preložiť ako nezbedník. To by sedelo na človeka. No ako je to v prípade, pokiaľ takto označíte motocykel?