Magazín

TOP 5 rekordov Toyoty Land Cruiser

1. Na dlhej ceste

5 TOP rekordov Toyoty Land Cruiser

Koľko môže trvať najdlhšia cesta v dejinách? Zdá sa, že stovky tisíc kilometrov a viac ako 30 rokov! Svetový Guinessov rekord za najdlhšiu cestu autom patrí manželom Emilovi a Liliane Schmidovcom, ktorí 18. októbra 1984 vyrazili vo svojej Toyote Land Cruiser FJ60 na výpravu. Takú dlhú, že v roku 2017 mal švajčiarsky pár a ich Land Cruiser na konte už viac ako 740-tisíc prekonaných kilometrov! Za ten čas navštívili 186 krajín a viezli sa stále v tej istej terénnej Toyote.

2. Rýchlostný rekord

5 TOP rekordov Toyoty Land Cruiser

Klasický teréniak rýchly takmer ako Bugatti Veyron? Žiaden problém pre skupinu skvelých inžinierov. V roku 2017 sa Američania z divízie Toyota Racing rozhodli modifikovať Land Cruiser. Auto bolo výrazne znížené a jeho továrenský motor V8 5.7 dostal ďalšiu podporu v podobe dvoch mohutných turbodúchadiel. Výsledok - výkon 2000 koní a rýchlostný rekord 370 km/h! Špeciálny Land Speed Cruiser okamžite vyhlásili za najrýchlejšie SUV na svete.

3. Najdlhší konvoj

Vďaka svojim terénnym možnostiam je Toyota Land Cruiser v Afrike, Austrálii a na Strednom východe skutočným hitom. Práve tam sú prírodné podmienky neraz veľmi drsné. V roku 2014 pri príležitosti 50. výročia svojho vzniku sa katarská pobočka Toyoty rozhodla prekonať svetový Guinessov rekord v kategórii najdlhšieho konvoja terénnych automobilov. Nebolo to jednoduché, autá mali prekonať vzdialenosť minimálne 30 kilometrov a vzdialenosť medzi nimi nesmela prekročiť 100 metrov. Vďaka účasti 154 terénnych vozidiel Toyota – bolo medzi nimi mnoho Land Cruiserov – sa rekord podarilo prekonať.

4. Víťazstvá na Rely Dakar

5 TOP rekordov Toyoty Land Cruiser

Land Cruiser láme rekordy aj na Rely Dakar. Terénna Toyota štartuje v týchto pretekoch od úplného začiatku. A od roku 1995 sa model Land Cruiser japonského výrobcu zúčastňuje najneľútostnejšej motoristickej súťaže v kategórií produkčných vozidiel T2, čiže minimálne modifikovaných. Toyota Land Cruiser túto kategóriu načisto ovládla a z 25 pretekov zvíťazila 19-krát. Séria súčasných 6 víťazstiev za sebou víťazstiev trvá od roku 2014.

5. Jeden a pol kilometra pod zemou

5 TOP rekordov Toyoty Land Cruiser

Dobrý roadster sa dostane prakticky všade. Málokto by ho však očakával v podzemí. A predsa - Toyota Land Cruiser sa dostane dokonca až do hĺbky 1 600 m, pretože auto radi využívajú pracovníci austrálskych baní. Austrálčania dokonca vyvinuli špeciálnu verziu elektrického vozidla určeného pre ťažbu.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Indian Scout Rogue (auto motor a šport č. 6/2022, foto: Juraj Hrivnák)
MOTO

Zlý chlapec. Test Indian Scout Rogue

Pohľad do slovníka hovorí, že rogue má v slovenčine viacero významov, no ani jeden nie je veľmi pozitívny. Azda najjemnejšie by sa to dalo preložiť ako nezbedník. To by sedelo na človeka. No ako je to v prípade, pokiaľ takto označíte motocykel?