Magazín

Tieto značky rozhodne neznamenajú to isté! Toto sú rozdiely medzi nimi

Ak nepoznáte význam uvedených značiek, navštívte testy autoškoly autoskola.autoviny.sk!

Zákazové značky sú bežnou súčasťou našich ciest a ich význam je nepochybniteľný. Zdá sa, že ich bude stále viac, keďže postupne v mestách vznikajú pruhy určené len pre autobusy a taxíky, do ktorých majú bežné osobné automobily vjazd zakázaný.

Prečítajte si aj:


VIDEO: Vodič BMW v Bratislave z cesty vytlačil motorkára, ten havaroval hrozným spôsobom

Redakcia


V praxi sa používajú prevažne zákazové značky B4 a B5, ktoré zakazujú vjazd osobných automobilov tak, aby mali vozidlá mestskej hromadnej dopravy a autobusy voľný priechod mestom aj v čase dopravnej špičky. Je to rozumné riešenie, pretože má potenciál prinútiť ľudí, aby presadli z áut do autobusov a trolejbusov.

Rozdiely medzi zákazovými značkami B4 a B5 sú pritom jednoznačne dané zákonom, rovnako ako pravidlá vzťahujúce sa na dopravné značenie B3.

Zákazové značky
Zákazové značky B3, B4 a B5

B3 - Zákaz vjazdu všetkých motorových vozidiel: Značka Zákaz vjazdu všetkých motorových vozidiel (č. B 3) zakazuje vjazd všetkým motorovým vozidlám, ale nezakazuje vjazd električke.

B4 - Zákaz vjazdu všetkých motorových vozidiel s výnimkou motocyklov bez postranného vozíka: Značka Zákaz vjazdu všetkých motorových vozidiel s výnimkou motocyklov bez postranného vozíka (č. B 4) zakazuje vjazd všetkých motorových vozidiel s výnimkou motocyklov bez postranného vozíka, ale nezakazuje vjazd električke.

B5 - Zákaz vjazdu osobných automobilov: Značka Zákaz vjazdu osobných automobilov (č. B 5) zakazuje vjazd osobným automobilom.