
Na cestách jazdia milióny vodičov, ktorí tvoria mix tých najrôznejších typov osobností a štýlov jazdy. Či už ide o pretekárov, starších vodičov, nováčikov alebo ustráchané typy, každý sa snaží nájsť si svoj bezpečný priestor na čoraz rušnejších cestách.
Lenže schopnosť jazdiť bezpečne nemá nič spoločné s podobnými stereotypmi. Podľa názorov psychológov majú najväčší vplyv na správanie počas šoférovania individuálne osobnostné črty.
Základné osobnostné črty sa dajú zhrnúť do piatich faktorov osobnosti, ktoré sa prejavujú v každodennom živote a určujú aj štýl, ktorým daný človek jazdí. Sú nimi otvorenosť k skúsenosti, svedomitosť, extraverzia, prívetivosť a neurotizmus. Je ľahké rozpoznať ich aj v štýle jazdenia.

Otvorenosť k skúsenosti
Ľudia s vysokou otvorenosťou k skúsenosti sú zvedaví a dobrodružní. Naopak ľudia s nízkou otvorenosťou k skúsenosti sú opatrní a majú konzistentné správanie, čiže menej riskujú na cestách.
Svedomitosť
Vysoké skóre v svedomitosti majú zvyčajne ľudia, ktorí sú zodpovední a disciplinovaní vodiči so zmyslom pre povinnosť a dodržiavanie pravidiel, zatiaľ čo ľudia s nízkou svedomitosťou sa javia ako nerozvážni a bezohľadní k ostatným účastníkom premávky.
Extraverzia
Extraverzia súvisí s predvádzaním sa na cestách, ktoré je často spojené s riskovaním. Naopak, introverti sú aj na cestách viac zdržanliví a nenápadní, pretože neradi pútajú pozornosť.
Prívetivosť
Prívetivosť hovorí o vzťahu k druhým vodičom. Pokiaľ má človek vysoké skóre v prívetivosti, jazdí kooperatívne a súcití s ostatnými vodičmi, je empatický a dokáže sa vžiť do ich situácie a pochopiť ju aj z ich pohľadu. Málo prívetiví vodiči majú problém napriklad pri púšťaní iných vodičov do svojho jazdného pruhu a sú netrpezliví, keď čakajú, kým niekto iný zaparkuje.
Neurotizmus
Škála neurotizmu sa pohybuje v rozpätí od úzkostlivého vodiča až po bezpečného vodiča. Neurotický šofér má problémy ovládať svoj hnev a je ľahké vzbudiť v ňom negatívne emócie, zatiaľ čo šofér, ktorý má nízke skóre v neurotizme je pozitívny a vyznačuje sa sebadôverou.

Ktoré typy osobnosti sú náchylnejšie na nehody?
Liberálne osobnosti s vysokou otvorenosťou k skúsenosti bývajú zväčša aj dosť impulzívne a častejšie porušujú pravidlá, čo znižuje bezpečnosť ich jazdy.
Neurotickí vodiči ľahšie podľahnú rozptýleniu a reagujú horšie na stresujúce situácie, čo ovplyvňuje ich reakčný čas a úsudok.
Ľudia milujúci zábavu a spoločnosť priateľov, teda extroverti, sú najviac náchylní na nehody na nudnej ničím nezaujímavej dlhej ceste po diaľnici.
Málo svedomití ľudia častejšie ignorujú dôsledky ich konania a porušujú pravidlá.
Ľudia s nízkou prívetivosťou sú náchylní na nehodu práve kvôli svojej agresivite a nevraživosti k iným vodičom.
Možno na vás niektorá z týchto charakteristík pasuje, avšak málokto je úplne vyhranený typ v jednej vlastnosti. Každý je mixom viacerých vlastností, pričom niektorá z nich môže prevažovať, aj keď nie extrémne. Ak vás zaujíma, ako by ste dopadli v teste osobnosti, môžete si ho vyskúšať na nasledujúcom odkaze: Big Five test osobnosti