Kríza SUV: General Motors chce predať Hummer

Vysoká cena ropy a s ňou súvisiace zdražovanie benzínu dáva poriadne zabrať segmentu SUV. Prejavuje sa to predovšetkým v Spojených štátoch, ktoré sú tradične najväčším trhom pre tento typ vozidiel.
Vydané Text: 

O neveselej situácii viac ako jasne svedčí fakt, že General Motors zatvára štyri severoamerické továrne, ktoré vyrábali autá s pohonom štyroch kolies a veľké pickupy. No GM sa okrem toho odhodlal k doteraz bezprecendtnému kroku: uvažuje o predaji luxusnej značky Hummer. Šéf koncernu Rick Wagoner označil rozhodnutie o zatvorení tovární za „veľmi ťažké“, ale nevyhnutné. Podľa neho rastúci dopyt po úspornejších autách už nemožno považovať za dočasný trend. GM zatvorí továrne Moraine (Ohio), Janesville (Wisconsin), Oshawa (Kanada) a Toluca (Mexiko). To, že podobné kroky sú spojené s prepúšťaním, je jasné, no presný počet ľudí zatiaľ nie je známy. Podľa odborovej organizácie TCA však len v Oshawe príde o prácu 2 600 zamestnancov. Koncern očakáva do roku 2010 úspory nákladov vo výške približne miliardy dolárov (19,5 miliardy korún). Namiesto toho sa koncern zameria na úspornejšie modely a pre americký trh chce vyvinúť ekologický elektromobil Chevy Volt. Dozorná rada už schválila peniaze a nový model sa má začať predávať už koncom roka 2010. Okrem toho koncern spustí projekt malého modelu značky Chevrolet, ktorý by mohol uspieť všade vo svete. Zdroj: Die Welt, Spiegel Online Spracovala: Soňa Zverková
Pokračujte na ďalší príspevok »FOTOGALÉRIA

V Bratislave dnes odštartovala výroba nového Superbu, pozrite sa do zákulisia výroby závode VW Slovakia

  • Nový Superb Combi sa vyrába súčasne s VW Passat Combi, neskôr sa do programu produkcie pridá aj Superb vo verzii liftback.

     Závod Volkswagen Slovakia sa pre spustenie výroby dôležitých modelov výrazne modernizoval, investícia do projektu Beta+ obnáša stovky miliónov eur. V rámci prípravy na sériovú produkciu sa vyrobilo až do dvetisíc kusov nového Superbu Combi.
  • Nabitá ponuka

    Slovenský Mercedes prišiel s neodolateľnou ponukou. Do ceny elektromobilov zahrnul nabíjací kredit, poistenie, financovanie aj nabíjací set

  • Poistenie na 2 roky, flexibilný systém nabíjania Pro, kredit na nabíjanie, predĺženú záruku na 6 rokov alebo do 90 000 km a zvýhodnené financovanie sú teraz v cene každého avizovaného elektromobilu.

     Kredit na nabíjanie je až do 6000 eur! Ponuka platí pre vozidlá k priamemu odberu, aj pre vozidlá zadané do výroby, dodané do 31. 12. 2023.