Advertisement

Advertisement
DOPRAVNÁ PORADŇA

Obchádzanie zápchy cez obytné zóny: Pohľady zákona, praxe a etiky / Dopravná poradňa

Kto je v takejto situácii v práve? Motoristi využívajúci vedľajšie uličky alebo tí, ktorí stoja v kolóne?

V dopravnej zápche platia niektoré pravidlá inak.
Vydané  Text: 


Advertisement

Kým som ešte z času na čas otvoril súkromný Facebook, snáď vždy som čítal kritické komentáre obyvateľov istej obce, ktorí sa verejne sťažovali na motoristov obchádzajúcich dopravné zápchy v lokalite.  Prekážalo im, že zatiaľ čo oni poctivo čakajú v takmer nehybnej dopravnej kolóne, iní motoristi ich predchádzajú cez voľnejšie bočné uličky a skracujú si tak čakanie o desiatky až stovky metrov.

Situácia dokonca dospela až do nelegálneho umiestnenia betónových zábran na ústie ulice, ktorá je vjazdom aj výjazdom do obytnej štvrte v danej lokalite. Po niekoľkých dňoch tieto betónové zábrany boli odstránené, avšak pachuť provokácie pretrvala.

Kto je v takejto situácii v práve? Motoristi využívajúci vedľajšie uličky alebo tí, ktorí stoja v kolóne?

Prax a etika

V praxi je bežné, že sa motoristi rozhodnú využívať iba jeden jazdný pruh, respektíve jednu cestu, hoci by mohli legálne využiť aj skratky a bočné uličky, aby nepredlžovali kolónu vozidiel. Pre obavy o agresívne reakcie ostatných motoristov však ostávajú v pomaly sa pohybujúcej kolóne, čím sa priamo podieľajú na jej predlžovaní a na ďalšom komplikovaní dopravy.

Z ľudského pohľadu je etické aj morálne je byť na ceste ohľaduplný a tolerantný. V dopravnej zápche je teda etické dať prednosť v jazde aj vozidlu, ktoré ho formálne nemá, pretože spoluprácou jednotlivých motoristov možno dosiahnuť rýchlejšie rozpustenie dopravnej zápchy. Platí aj to pre uvoľnenie prejazdu vozidlám skracujúcim si cestu bočnými uličkami.

Napokon z pohľadu zákona je záležitosť celkom jednoznačná a píšeme o nej na nasledujúcich riadkoch.

Inzercia

Dopravná zápcha, ilustračná fotografia

Rovnaký fenomén ako pri zipsovaní sa

Z hľadiska praxe a etiky je táto záležitosť fakticky totožná so zipsovaním sa.

» Pokračujte na druhú stranu článku

Inzercia


Stránky: 1 2Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »FOTOGALÉRIA

V Bratislave dnes odštartovala výroba nového Superbu, pozrite sa do zákulisia výroby závode VW Slovakia

  • Nový Superb Combi sa vyrába súčasne s VW Passat Combi, neskôr sa do programu produkcie pridá aj Superb vo verzii liftback.

     Závod Volkswagen Slovakia sa pre spustenie výroby dôležitých modelov výrazne modernizoval, investícia do projektu Beta+ obnáša stovky miliónov eur. V rámci prípravy na sériovú produkciu sa vyrobilo až do dvetisíc kusov nového Superbu Combi.
  • Nabitá ponuka

    Slovenský Mercedes prišiel s neodolateľnou ponukou. Do ceny elektromobilov zahrnul nabíjací kredit, poistenie, financovanie aj nabíjací set

  • Poistenie na 2 roky, flexibilný systém nabíjania Pro, kredit na nabíjanie, predĺženú záruku na 6 rokov alebo do 90 000 km a zvýhodnené financovanie sú teraz v cene každého avizovaného elektromobilu.

     Kredit na nabíjanie je až do 6000 eur! Ponuka platí pre vozidlá k priamemu odberu, aj pre vozidlá zadané do výroby, dodané do 31. 12. 2023.