Na Slovensku sa budú vyrábať ďalšie elektrické autá. Automobilka na západe Slovenska plánuje väčšiu investíciu

Jaguar Land Rover plánuje v Nitre do roku 2030 vyrábať elektrické autá.

Celkový percentuálne podiel produckie elektromobilov je zatiaľ neznámy.
Koncern udáva, že ide o globalný proces transformácie za viac než 17 miliárd eur.
Vydané Text: 

Britský automobilový koncern Jaguar Land Rover (JLR) poodhalil svoje plány do budúcna v oblasti elektromobility. Z nich vyplýva, že továreň pri Nitre prejde v nasledujúcich rokoch väčšou transformáciou s cieľom optimalizovania produkcie pre výrobu elektrických vozidiel. Na informáciu upozornil portál teraz.sk s tým, že aktuálne nie je známa presná čiastka, ktorá bude vo fabrike preinvestovaná. Rovnako zatiaľ nie je presne známe koľko elektrických modelov bude na Slovensku Jaguar Land Rover vyrábať.

Globálny proces transformácie

V priebehu tohto desaťročia začne nitriansky Jaguar Land Rover proces transformácie s cieľom výroby elektrických vozidiel. Automobilka okrem svojej slovenskej továrne plánuje celosvetovo do výrobných liniek preinvestovať viac ako 17 miliárd eur. Informácie pochádzajú priamo od výkonnej riaditeľky priemyselných činností JLR Barbary Bergmeierovej. Celý proces transformácie je súčasťou prechodu na výrobu elektrických vozidiel do roku 2030. Práve začiatkom 30. rokov chce Jaguar Land Rover postupne v rozličných krajinách vyrábať až 9 nových čisto elektrických modelov.

Výška investície určenej pre slovenskú fabriku aktuálne nie je známa. Taktiež nepoznáme bližšie informácie k samotnému procesu transformácie a ani to, koľko percent z celkovej produkcie budú v budúcnosti tvoriť elektrické vozidlá. Bergmeierová sa na túto tému vyjadrila počas tlačovej konferencie slovami: „Snažíme sa vyrábať čo najflexibilnejšie.“ Zároveň dodala, že podobný krok automobilky reflektuje aktuálnu situáciu na trhu.

Inzercia


Advertisement

Aktuálne sa v Nitre vyrába aj Land Rover Defender, ktorý je zároveň najpredávanejším autom koncernu.

Bez prepúšťania

Šéf nitrianskeho Jaguar Land Rover, Guillermo Mancholas, dodal, že fabrika nemá v pláne znižovanie zamestnaneckých stavov. Dnes je tu zamestnaných 5000 ľudí. Z jeho slov taktiež vyplýva, že samotná transformácia by mohla mať za následok rozšírenie výroby na aktuálnych pozemkoch JLR. Automobilka totiž aktuálne využíva len približne 50 až 60 percent z celkovej plochy pozemkov. Taktiež sa JLR mieni uchádzať o štátnu podporu v rámci pravidiel Európskej únie aj preto, že EÚ podporuje prechod na zelené technológie.

Aktuálne nevieme aký model ponesie v budúcnosti nálepku „Made in Slovakia“. Čo však vieme je, že slovenský Jaguar Land Rover sa v súčasnosti stará o produkciu modelu Defender, ktorý sa od svojho uvedenia na trh stal absolútnou jednotkou v predajoch naprieč celým koncernom. Nitrianska továreň má pritom pre britských investorov aj strategický charakter nakoľko sa nachádza v dobre situovanej geografickej lokalite s dostupnosťou k železnici, diaľnici a viacerým vodným tokom. Autá tak môžu byť posielané do celého sveta. Okrem Slovenska má JLR výrobné závody aj v Británii, Číne, Brazílii, Indii a v Rakúsku.

Inzercia

TEST JAGUAR F-PACE: Chladný luxus z upršaného Anglicka? Skôr kultivované SUV s pridanými hodnotami
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »FOTOGALÉRIA

V Bratislave dnes odštartovala výroba nového Superbu, pozrite sa do zákulisia výroby závode VW Slovakia

  • Nový Superb Combi sa vyrába súčasne s VW Passat Combi, neskôr sa do programu produkcie pridá aj Superb vo verzii liftback.

     Závod Volkswagen Slovakia sa pre spustenie výroby dôležitých modelov výrazne modernizoval, investícia do projektu Beta+ obnáša stovky miliónov eur. V rámci prípravy na sériovú produkciu sa vyrobilo až do dvetisíc kusov nového Superbu Combi.
  • Nabitá ponuka

    Slovenský Mercedes prišiel s neodolateľnou ponukou. Do ceny elektromobilov zahrnul nabíjací kredit, poistenie, financovanie aj nabíjací set

  • Poistenie na 2 roky, flexibilný systém nabíjania Pro, kredit na nabíjanie, predĺženú záruku na 6 rokov alebo do 90 000 km a zvýhodnené financovanie sú teraz v cene každého avizovaného elektromobilu.

     Kredit na nabíjanie je až do 6000 eur! Ponuka platí pre vozidlá k priamemu odberu, aj pre vozidlá zadané do výroby, dodané do 31. 12. 2023.