ELEKTRICKÉ KOLOBEŽKY

Dobrý nápad: Ak postavíte zhodenú kolobežku, jej prevádzkovateľ sa vám odmení

Niektorí ľudia majú vo zvyku zhadzovať kolobežky, pretože sa im jednoducho nepáčia alebo im blokujú cestu.

V prípade, že okoloidúci nájdu kolobežky spadnuté na zemi a zodvihnú ich do vzpriamenej polohy, namiesto výstražného pípania im slušne poďakujú.
Dajú sa nevychovaní kolobežkári trestať?
Vydané Text: 

Niektorí ľudia môžu mať tendenciu zhadzovať zaparkované e-kolobežky na zem, pričom obyčajne si vedia takéto konanie obhájiť tým, že kolobežka bola zaparkovaná nesprávne.

V skutočnosti to vo väčšine prípadov nie je pravda, pretože podľa Zákona o cestnej premávke, ktorý je na Slovensku záväzný pre motoristov, chodcov, cyklistov i používateľov kolobežiek, možno kolobežky odstaviť aj na chodníku. Podmienkou je, aby ostala pre chodcov voľná šírka chodníka aspoň 1,5 metra.

V niektorých prípadoch môžu takto na zemi pohodené e-kolobežky patriť nezodpovedným užívateľom, ktorí ich používajú a  potom ich jednoducho zhadzujú na zem, keď s nimi skončia.

Inzercia


Advertisement

Prevádzkovatelia kolobežiek na prenájom tieto faktory ich podnikania dôverne poznajú a snažia sa ich riešiť.

„Pred koncom jazdy musí používateľ kolobežku aj vyfotiť. Systém je nastavený tak, že užívateľ nemôže ukončiť jazdu bez toho, že do systému nahrá príslušnú fotodokumentáciu. Zákaznícka podpora sa venuje podnetom od verejnosti, taktiež aj umelá inteligencia monitoruje nahraté fotografie kolobežiek,“ uvádza Bolt, ktorý vo svete prevádzkuje až 130-tisíc takýchto kolobežiek.

Avšak, môže sa stať aj to, že kolobežka bola zaparkovaná správne a nikto ju zámerne nezhodil, ale jednoducho vplyvom vetra spadla.

Inzercia

Doposiaľ bolo najjednoduchším riešením kolobežku prostredníctvom jej QR kódu nahlásiť cez formulár, následne ju technik prišiel zodvihnúť a presunúť na miesto pre ňu určené. Ak s ňou chcel manipulovať okoloidúci, ktorému prekážala, ozval sa bezpečnostný alarm. Dnes je tu už nová možnosť, spadnuté kolobežky môžu okoloidúci bez hrozby alarmu pokojne zodvihnúť. A dokonca sa im poďakujú.

Toto jedinečné riešenie je založené na senzoroch kolobežiek, ktoré zisťujú, či je stroj vo vzpriamenej polohe.

2x video: Ľudia sa bavia ničením elektrických kolobežiek, považujú to za službu verejnosti

Vzrastajúca popularita elektrických kolobežiek na prenájom so sebou priniesla aj spustenie konania jednotlivcov a komunít, ktoré majú proti týmto moderným dopravným prostriedkom výhrady. Spravidla im prekáža parkovanie kolobežiek na chodníkoch, ale niekedy aj ich samotná existencia. YouTube obsahuje viacero videí, v ktorých sa aktéri nechali nahrať počas toho, ako cielene zhadzujú kolobežky na zem, hádžu ich z výšok alebo vôbec sa ich snažia poškodiť a znefunkčniť.

Prekvapujúca je pritom najmä skutočnosť, že títo vandali nie sú iba násťroční, ale aj dospelí a dokonca seniori.

Inzercia

Rovnako prekvapivé je tiež panoptikum jednotlivcov komentujúcich pod uvedenými videami, ktorí z prevažnej väčšiny vyobrazené správanie schvaľujú a vyzývajú k jeho pokračovaniu. Veľakrát nájdete zmienky o rebélii proti konceptu zdieľanej dopravy a vôbec zdieľanej ekonomiky, teda ide o priaznivcov „antisystému“, ktorých nárast môžeme pozorovať aj na Slovensku.

Sú problémy s vandalizmom na kolobežkách aj na Slovensku?

“Interné štatistiky samozrejme vedieme, no presné dáta zdieľať nemôžeme,” hovorí pre denník Autoviny.sk Peter Mesarč, Country Manager pre kolobežky Bolt v ČR a SR pri otázke o počte výjazdov servisných technikov.

“Prípady vandalizmu na kolobežkách nezaznamenávame veľmi často, aj keď je pravda, že sa v minulosti zriedkavo vyskytli aj bizarné prípady, no trend je skôr klesajúci. Snažíme sa ho najmä redukovať úzkou spoluprácou s mestami, v ktorých pôsobíme, a Mestskou políciou. Takmer vo všetkých prípadoch vieme vďaka údajom v našom internom systéme určiť, kto je za prípady vandalizmu zodpovedný. Okrem nástrojov ukotvených v podmienkach používania (pokuty, blokovanie účtu užívateľa), prichádzame s bodovým hodnotením zákazníkov, ktoré následne vyhodnotí správanie jednotlivých užívateľov a zváži ich prípadné zablokovanie. Najdôležitejším prvkom, ktorý je pre nás kľúčový, je však dobrá informovanosť. Používateľov našej aplikácie preto neustále vzdelávame a pripomíname im pravidlá správneho jazdenia i parkovania,” uvádza Mesarč.

Dajú sa nevychovaní kolobežkári trestať?

Ako sme zmienili vyššie, aj používatelia kolobežiek sa musia riadiť dopravnými predpismi, takže v prípade ich porušovania im je možné aj uložiť blokovú pokutu. Používatelia elektrických kolobežiek napríklad nesmú jazdiť po chodníku rýchlosťou vyššou ako rýchlosť chôdze, preferovať by teda mali okraj vozovky. Keď parkujú, musia tak spraviť s ohľadom na chodcov a ďalšie vozidlá a nechať na chodníku aspoň 1,5 metra priestoru.

Možnosti „trestania“ nezodpovedných používateľov má pritom aj samotný prevádzkovateľ služby.

„Za zlé parkovanie a iné priestupky je jazdec hodnotený po každých 5 jazdách, a ak sa dostane medzi 2 percentá najproblematickejších používateľov v danom meste, dostane v aplikácii varovanie a vzdelávacie materiály zamerané na bezpečnú jazdu. Ak používateľ počas nasledujúcich 5 jázd nezlepší svoje správanie, bude mu počas nasledujúcich 5 jázd obmedzená rýchlosť na 15 km/h. A ak ani to nepomôže, je mu aplikácia zablokovaná,” vysvetľuje Mesarč.

 
Pokračujte na ďalší príspevok »FOTOGALÉRIA

V Bratislave dnes odštartovala výroba nového Superbu, pozrite sa do zákulisia výroby závode VW Slovakia

  • Nový Superb Combi sa vyrába súčasne s VW Passat Combi, neskôr sa do programu produkcie pridá aj Superb vo verzii liftback.

     Závod Volkswagen Slovakia sa pre spustenie výroby dôležitých modelov výrazne modernizoval, investícia do projektu Beta+ obnáša stovky miliónov eur. V rámci prípravy na sériovú produkciu sa vyrobilo až do dvetisíc kusov nového Superbu Combi.
  • Nabitá ponuka

    Slovenský Mercedes prišiel s neodolateľnou ponukou. Do ceny elektromobilov zahrnul nabíjací kredit, poistenie, financovanie aj nabíjací set

  • Poistenie na 2 roky, flexibilný systém nabíjania Pro, kredit na nabíjanie, predĺženú záruku na 6 rokov alebo do 90 000 km a zvýhodnené financovanie sú teraz v cene každého avizovaného elektromobilu.

     Kredit na nabíjanie je až do 6000 eur! Ponuka platí pre vozidlá k priamemu odberu, aj pre vozidlá zadané do výroby, dodané do 31. 12. 2023.