Aktualita

Dnešná tragédia na D1: Traja dospelí zahynuli, v aute boli aj dve deti

Incident pripomenul dôležitosť bezpečnej jazdy, odpočinku a vôbec pozornosti za volantom.

Vydané Text: 

Tragická nehoda si vyžiadala niekoľko obetí v stredu na diaľnici D1 smerujúcej z Bratislavy do Trnavy, na úseku pred 40. kilometrom.

„V tejto chvíli už vieme potvrdiť, ze nehodu neprežili 3 dospelé osoby,“ potvrdilo trnavské krajské riaditeľstvo polície prostredníctvom sociálnej siete.

Nehoda sa odohrala pred ôsmou hodinou ráno, keď poľská dodávka Fiat Ducato z neznámych dôvodov zletela z cesty a narazila do stromu.

Inzercia

V aute sa nachádzali traja dospelí a dve deti. Presnú príčinu nehody momentálne vyšetruje polícia a na mieste zasahujú záchranári.

Polícia upozorňuje na zvýšenú premávku v danom úseku diaľnice: Diaľnica D1 je v tomto úseku, z dôvodu záchranných leteckých záchranárov a dokumentovania nehody, v jednom jazdnom pruhu neprejazdná, ostatné 2 jazdné pruhu sú prejazdné. V úseku sa zhusťuje premávka a vodiči musia rátať s miernym zdržaním.

Ďalšie podrobnosti o prípade zatiaľ nie sú k dispozícii verejnosti.

Inzercia


Advertisement

Incident pripomenul dôležitosť bezpečnej jazdy a dodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Nehody na diaľniciach vyžadujú maximálnu ostražitosť a dodržiavanie bezpečnostných opatrení, aby sa minimalizovali riziká a zranenia. Úrady vyzývajú vodičov, aby dodržiavali povolené rýchlosti a venovali plnú pozornosť ceste, predchádzajúc tak zbytočným tragédiám.

Inzercia

Na diaľniciach sa dejú nehody denne a majú rôzne príčiny, najčastejšie však ide o niekoľko faktorov, ktoré sa obyčajne v prípade krízovej situácie skombinovali.

Nadmerná rýchlosť: Jazda rýchlejšie, než je povolené, je jednou z hlavných príčin nehôd na diaľniciach. Vodiči, ktorí nedodržiavajú povolenú rýchlosť, majú obmedzený čas na reakciu a zastavenie v prípade nebezpečenstva.

Nedodržiavanie bezpečnej vzdialenosti: Nedostatočná bezpečná vzdialenosť medzi vozidlami je ďalším častým dôvodom dopravných nehôd na diaľniciach. Ak vodiči nedodržiavajú primeraný odstup, nemajú dostatok času na reakciu a zabránenie kolízii.

Nenáležité predbiehanie: Nesprávne alebo riskantné predbiehanie je tiež významnou príčinou nehôd. Ak vodiči nesprávne odhadnú vzdialenosť a rýchlosť iných vozidiel, môže dôjsť ku kolíziám, ktoré sú vo vysokej rýchlosti zvlášť nebezpečné.

Inzercia

Neopatrná zmena jazdného pruhu: Nedodržiavanie pravidiel pri zmene jazdného pruhu je tiež bežnou príčinou nehôd. Ak vodiči nezachovávajú dostatočnú pozornosť, neskontrolujú mŕtvy uhol alebo nepoužívajú smerové svetlá, môže dôjsť k zrážkam s inými vozidlami.

Únava a straty pozornosti: Dlhé cesty na diaľniciach môžu spôsobiť únavu u vodičov, čo môže viesť k zníženej pozornosti a spomaleným reakciám. Taktiež používanie mobilných telefónov alebo iných rušivých prvkov môže odviesť pozornosť vodiča od cesty a spôsobiť nehody.

Inzercia

Nepriaznivé poveternostné podmienky: Zlá viditeľnosť, klzká vozovka alebo nepriaznivé poveternostné podmienky môžu prispieť k nehodám na diaľniciach. Vodiči musia prispôsobiť svoju jazdu týmto podmienkam a dodržiavať bezpečnostné opatrenia, ako je napríklad manuálne zapnutie stretávacích či hmlových svetiel.

Technické poruchy vozidla: Poruchy bŕzd, pneumatík, riadenia alebo iných systémov vozidla môžu tiež spôsobiť nehodu na diaľnici. Pravidelná údržba a kontrola vozidla tak môžu pomôcť predchádzať týmto problémom.

 
Pokračujte na ďalší príspevok »Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.
 • LEGISLATÍVA

  Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.