Bezplatná výmena batérií namiesto nabíjania nefunguje. Končí s ňou aj výrobca áut, ktorý ju spopularizoval.

Automobilka Nio sa stretla s podobným problémom, akému predtým čelila Tesla.

Ponúkať zákazníkom služby zadarmo sa ukazuje ako neudržateľné a nerentabilné.
Vydané Text: 

ŠANGHAJ – Automobilka Nio znížila ceny všetkých svojich modelov a ukončila bezplatnú výmenu batérií pre nových kupujúcich, keďže čínsky výrobca elektrických vozidiel čelí rastúcemu tlaku na straty na zisku a vlažný predaj.

Podľa vyhlásenia spoločnosti Nio zníži od pondelka ceny všetkých modelov v Číne o 30 000 jüanov (3 880 €) vrátane svojich vylepšených SUV ES6 a ES8. To predstavuje zľavy v rozpätí 6 až 9 percent.

Navyše, automobilka už nebude poskytovať bezplatné služby výmeny batérií kupujúcim, ktorí vkladajú zálohy od pondelka, uviedla automobilka.

Viac ako 40 automobilových značiek pôsobiacich v Číne sa zapojilo do cenovej vojny, ktorú začala Tesla tento rok s cieľom zabezpečiť si vyšší trhový podiel, keďže dopyt po automobiloch klesá a takéto vlny sa šíria po celom širšom automobilovom priemysle v krajine.

„O úpravách sa interne diskutovalo dosť dlho a prijali sme rady a návrhy od niektorých používateľov,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Nio William Li na sociálnej sieti s odkazom na zníženie cien a novú politiku výmeny batérií.

Spoločnosť Nio ponúkala existujúcim vlastníkom bezplatnú výmenu batérie najmenej štyrikrát mesačne. Patrí medzi hŕstku výrobcov elektromobilov, ktorí stavili na výmenu batérií ako alternatívu k používateľskému nabíjaniu batérií.

Inzercia

Automobilka pritom ešte vo februári uviedla, že urýchli rozširovanie svojej siete na výmenu batérií s plánom postaviť v tomto roku 1 000 staníc na výmenu batérií v Číne, aby sa celkový počet takýchto lokalít do konca roka zvýšil na 2 300.

Investície stratovej spoločnosti do staníc na výmenu batérií však investori spochybňovali pre preťahovanie jej ziskovosti. Jej čistá strata dosiahla v prvom štvrťroku 4,7 miliardy juanov(600 mil. eur) v porovnaní s 1,8 miliardami juanov (230 mil. eur) v rovnakom období minulého roka.

Inzercia

Konkurenčná Tesla napríklad výmenu batérií odmietla, keďže ju považovala za „prešpikovanú problémami a nevhodnú na široké použitie“.

Ukazuje sa tak, že aj zdanlivo dobré nápady, ako odbremeniť používateľov od zdĺhavého nabíjania elektromobilov, v konečnom dôsledku nie sú udržateľné.  Ukazuje sa pritom, že motoristi sú predsa len ochotní nabíjať svoje automobily predovšetkým doma, čo najnovšie motivuje Nemecko k prehodnoteniu svojich zámerov postaviť v krajine v dohľadnej dobe milión verejných nabíjacích staníc. Údajne nemusia byť potrebné, keďže domáce nabíjanie, hoci s dlhším časom, je prijateľnejšie pre väčšiu časť elektromobilistov, než sa predtým predpokladalo.

Nabíjanie elektromobilov v praxi: Nemecko vraj upúšťa od pôvodného plánu, ľudia nepotrebujú toľko nabíjačiek

Inzercia

 

Inzercia
Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.