Nový RANGE ROVER SPORT SV: Najvýkonnejší Range Rover všetkých čias sa odhaľuje dopodrobna

Počas prvého roku výroby si môžu nový model Range Rover Sport SV objednať len vybraní pozvaní klienti, a to v limitovanej edícii špecifikácie SV EDITION ONE

Mild-hybrid Twin Turbo V8 s výkonom 467 kW (635 k) umožňuje akceleráciu 0-100 km/h za 3,8 sekundy.
Podľa výrobcu obsahuje najpokročilejší systém odpruženia vo svojej triede.
Vydané Text: 

Nový model Range Rover Sport SV predstavuje najvýkonnejší a najdynamickejší model Range Rover Sport všetkých čias, ktorý spája špičkový výkon a dynamiku s jedinečnými schopnosťami, kultivovanosťou a dizajnom značky Range Rover. Jeho paleta technológií na zvýšenie výkonu zahŕňa aj najpokročilejší systém odpruženia vo svojej triede, tvrdí výrobca.

Exkluzivitu každého modelu Range Rover Sport SV EDITION ONE zvyšuje výnimočná plaketa na prednom spojleri, stredovej konzole, nášľapných doskách a osvetlení okolo dverí. Každý Range Rover Sport SV EDITION ONE má už svojho klienta. Totiž, počas prvého roku výroby si môžu nový model Range Rover Sport SV objednať len vybraní pozvaní klienti, a to v limitovanej edícii SV EDITION ONE.

Inzercia

Ohromujúce technické parametre a vlastnosti

Poháňa ho výlučne nový 4,4-litrový benzínový motor MHEV V8 s výkonom 467 kW (635 k) a krútiacim momentom 750 Nm2, čo je o 44 kW (60 k) a 50 Nm viac ako poskytoval preplňovaný 5,0-litrový motor V8 v modeli Range Rover Sport SVR predchádzajúcej generácie. Nový model Range Rover Sport SV zrýchli z 0 na 100 km/h už za 3,8 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 290 km/h. Emisie CO2 klesli oproti predchádzajúcemu modelu s výkonom 423 kW (575 k) z motora V8 o 15 percent.

Tento výkon sa podarilo dosiahnuť kombináciou funkcií, ktoré prinášajú úsporu hmotnosti až 76 kg, vrátane svetovej premiéry na požiadanie dodávaných 23-palcových karbónových diskov kolies Carbon Fibre Wheel na sériovom automobile, karbón-keramických bŕzd Carbon Ceramic Brakes (prvýkrát na požiadanie k dispozícii pre Range Rover) a štandardne montovaných aerodynamických vylepšení vrátane kapoty z uhlíkových vlákien.

Inzercia

Range Rover Sport SV ďalej obsahuje aj špeciálne vyvinuté komponenty podvozku vrátane nového zadného pomocného rámu a nových závesov s prepracovanou geometriou a tuhosťou. Nová tyč riadenia s elektronickým posilňovačom má najrýchlejší prevodový pomer zo všetkých Range Roverov, čo zvyšuje agilitu a cit. Prvý raz používa zadné pneumatiky so šírkou 305 mm, ktoré sú o 20 mm širšie ako predné pneumatiky so šírkou 285 mm. Tieto rozmery so štandardne dodávanými pneumatikami Michelin Pilot Sport All Season 4 umožňujú dynamické nastavenie s preferenciou zadných kolies, ktoré zvyšuje priľnavosť, stabilitu a trakciu. Zvýšená tuhosť zadnej časti pomáha zaistiť okamžitú odozvu riadenia.

Nový model Range Rover Sport SV demonštruje spoločné výhody týchto technológií a na celoročných pneumatikách dokáže generovať priečne zrýchlenie presahujúce hodnotu 1,1 G. To predstavuje 22-percentný nárast oproti predchádzajúcej generácii modelu Range Rover Sport SVR na letných pneumatikách a je porovnateľné so športovými okruhovými vozidlami.

Inzercia

Karbón-keramické brzdy (CCB), ktoré sú po prvýkrát k dispozícii pre model Range Rover, poskytujú maximálny brzdný výkon so zlepšenou odolnosťou voči vysokým teplotám, s dlhšou životnosťou a s celkovou redukciou neodpruženej hmotnosti o 34 kg v porovnaní s vylepšenými kovovými brzdovými kotúčmi Dual-Cast dodávanými pre nový model Range Rover Sport SV ako súčasť štandardnej výbavy. Toto zníženie hmotnosti v každom rohu vozidla má za následok ešte citlivejšie ovládanie, rýchlejšiu akceleráciu a lepšie jazdné vlastnosti.

Bez ohľadu na použitú technológiu bŕzd sú unikátne osempiestikové predné strmene Brembo Octyma najväčšie, aké sa kedy dostali na model značky Range Rover. Strmene, vyvinuté exkluzívne pre nový model Range Rover Sport SV a vytvarované tak, aby dopĺňali reduktívny dizajn modelu Range Rover Sport SV, obsahujú jedinečné usporiadanie piestov do tvaru kríža, aby sa maximalizovala účinnosť brzdenia. Exkluzívny výber farieb strmeňa zahŕňa žltú Yellow, červenú Red, uhlíkovo-bronzovú Carbon Bronze a čiernu Black.

Na ďalšie zníženie hmotnosti si klienti nového modelu Range Rover Sport SV môžu vybrať prvé ultraľahké 23-palcové disky kolies z uhlíkových vlákien namontované na sériovom vozidle. Tieto inovatívne delené päťlúčové disky kolies, ktoré sú k dispozícii ako voliteľná výbava, ušetria v každom rohu takmer 9 kg a spolu 35,6 kg v porovnaní s konvenčnými 23-palcovými diskami kolies z liatej zliatiny, čo vedie k zlepšeniu celkového výkonu, ovládateľnosti a jazdných vlastností. Hoci sú neuveriteľne ľahké, sú skonštruované a testované podľa najprísnejších noriem odolnosti a robustnosti – rovnako ako zliatinové alebo kované zliatinové disky Range Rover.

Inzercia

Maximalizáciou výhod vylepšeného dynamického hardvéru nového modelu Range Rover Sport SV môžu vodiči zintenzívniť športový postoj vozidla stlačením nového tlačidla SV Mode na volante. Režim SV Mode ide v modeli Range Rover Sport o krok za hranice existujúceho režimu Dynamic, pričom optimalizuje riadenie, radenie osemstupňovej automatickej prevodovky, reakcie škrtiacej klapky, výfuku a reakcie systému odpruženia 6D Dynamics vrátane zníženia svetlej výšky o ďalších 15 mm s cieľom poskytnúť čo najdynamickejší a najostrejší možný zážitok.

Režim SV Mode umožňuje aj aktiváciu programu kontroly stability TracDSC zameranú na jazdu na okruhu, aby vodič mohol voľnejšie skúmať dynamickú rovnováhu nového modelu Range Rover Sport SV.

Inzercia

Novinky aj pre plug-in hybrid

Okrem predstavenia nového modelu Range Rover Sport SV dostal celý modelový rad viacero vylepšení vrátane nového plug-in hybridného pohonu s predĺženým elektrickým dojazdom a integrácie najnovšej generácie informačno-zábavnej technológie Pivi Pro.

Výkon a spotrebu vylepšili vynovené plug-in hybridné pohonné jednotky, pričom nový motor P550e – nahrádzajúci P510e – ponúka elektrický dojazd až 121 km (o 8 km viac) pre rýchlejšie a pokojnejšie jazdy5, ako aj emisie CO2 od 15 g/km.

Nový plug-in hybrid P550e s novým nastavením prevodovky sa pripája k rozsiahlemu radu pohonných jednotiek pre rodinu Range Rover Sport. V kombinácii s 3,0-litrovým šesťvalcovým benzínovým motorom Ingenium produkuje plug-in hybrid výkon 404 kW (550 k) a krútiaci moment 800 Nm.

Vďaka vylepšenému elektromotoru a prevodovke poskytuje plug-in hybrid lepšie reakcie ako kedykoľvek predtým. S využitím oboch zdrojov energie dokáže verzia P550e zrýchliť z 0 na 100 km/h za 4,9 sekundy, pričom predtým to bolo 5,4 sekundy.

 

 
Pokračujte na ďalší príspevok »Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.
 • LEGISLATÍVA

  Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.