Advertisement

Advertisement

Končí sa éra kabrioletov?

Záujem o jazdu bez strechy prudko klesá, a tak bude v budúcnosti na výber z menšieho počtu modelov.
Vydané  Text: 


Advertisement
Predaje kabrioletov klesajú tak rýchlo, že sa mnohé automobilky ani netaja úmyslom opustiť tento segment. Spočítané to majú predovšetkým takzvané kupé-kabriolety, teda autá s plechovou skladacou strechou. Ich výroba je drahá a hmotnosť auta je vysoká. To má neblahý vplyv na cenu, respektíve na jazdné výkony a dnes toľko sledované emisie CO2. Vlani sa v Európe a USA predalo celkom 444 tisíc kabrioletov, pritom ešte pred piatimi rokmi to bolo 827 tisíc kusov. V galérii nájdete obrázky kabrioletov, ktoré sa stanú súčasťou histórie. Bez nástupcu už skončili Opel Tigra, Peugeot 207 CC alebo Volvo C70. Pokračovania sa nedočká tiež Peugeot 308 CC a pravdepodobne ani Renault Mégance CC. Jeho európske predaje totiž vlani klesli o 49 % na 3 361 ks, čo sú iba dve percentá predajov celého radu Mégane. Volkswagen pre zmenu do budúcnosti už nepočíta s kupé-kabrioletom Eos, predáva sa ho totiž desaťkrát menej ako v časoch najväčšej slávy (vlani 3 762 ks). Analytici sa zhodujú, že v nasledujúcich rokoch sa udržia len dostatočne drahé a luxusné modely, alebo kabriolety, ktoré majú silný imidž. K nim patrí v USA Volkswagen Beetle Cabrio a v Európe Volkswagen Golf Cabrio, ďalej Mini a samozrejme Mazda MX-5. Príležitostí pre automobilky sú lacnejšie riešenia, ktoré vidno napríklad na Fiate 500C alebo novom Renaulte Twingo.
Pokračujte na ďalší príspevok »KĽÚČOVÝ MODEL ZNAČKY

PRVÝ TEST KIA EV9: Výkonný luxus. Je však porovnávanie s BMW na mieste?

  • Na veľké SUV Kia EV9 sme čakali možno až príliš dlho, a tak vyburcovala naše očakávania. Prvé dva dni s modelom nám odhalili, či má EV9 právo považovať sa za vlajkovú loď značky.

     Na Slovensku sa predáva od 74 990 €, za čo dostanete verziu Earth 1st Edition RWD 99,8 kWh 149,5 kW. GT-Line 1st Edition ide potom od 82 990 €.  Zdá sa, že každé euro stojí za to.
  • FIREMNÉ AUTO

    Výhody veľkých teraz aj pre malých. Škoda vám dá flotilové zľavy či extra starostlivosť už pri kúpe jedného vozidla

  • Hovorí sa, že byť veľký má svoje výhody. V tomto prípade to znamená, že spoločnosť Škoda Auto Slovensko – líder vo fleetovom segmente – dokáže ponúknuť zvýhodnenú flotilovú ponuku pre firemných zákazníkov už pri kúpe jedného vozidla. To zahŕňa lepšie ceny, množstvo vozidiel ihneď skladom či ďalšie výhody vo financovaní a starostlivosti o vozidlo.