Aktuality

Nabíjanie vs. tankovanie: Oplatí sa ešte nabíjať?

Oplatí sa ešte nabíjať?

Pojem energetická kríza a s ňou spojený rast cien energií sú nielen v médiách skloňované čoraz častejšie. Podnikatelia dostávajú za elektrinu často astronomické účty a tieto smutné príbehy sa internetom šíria veľmi rýchlo. Preto je na mieste otázka: čo môžu očakávať majitelia elektromobilov? Vraj sa už nabíjanie neoplatí a prevádzka spaľovacieho auta je lacnejšia. Vymysleli sme si teda obrazný príklad: máme naftové auto s priemernou spotrebou 6 l nafty/100 km pri cene nafty 1,6 €/liter, pretože je to stále lacnejšie, než benzínové auto so spotrebou 7 l/100 km pri cene 1,5 €/l benzínu. Nezľahčujeme si to a používame najlacnejší bežný variant. Náklady na palivo nášho naftového figuranta sú teda 9,72 €/100 km. A poďme si to porovnať s nabíjacími možnosťami na Slovensku

Zložitá situácia

Ešte pred tým, než sa pustíme do výpočtov, trochu kontextu: rok 2022 sa vyznačoval extrémne turbulentným vývojom cien elektrickej energie na trhoch. V priebehu roka cena kolísala medzi 200 až 500 €/ MWh, nakrátko dokonca dosiahla absurdnú výšku 1 000 €/MWh. Pre vysvetlenie, jedná sa o cenu silovej elektriny. K nej treba pripočítať tzv. odchýlku (cenu za elektrinu v časoch špičky), distribučné poplatky a DPH. Ak zoberieme ako základ decembrové hodnoty silovej elektriny vo výške 200 €/MWh, znamená to pre bežného neregulovaného zákazníka (pre firmu) finálnu cenu elektriny cca 0,30 €/kWh. To je cena, ktorú platí firma na neregulovanom trhu, pokiaľ si dokázala zabezpečiť kontrakt za uvedenú cenu 200 €/MWh. Z uvedeného vyplýva, že nabíjanie vozidla v takejto firme bude stáť bežnú spoločnosť v roku 2023 sumu medzi 0,30 – 0,40 €/kWh. Náklady na 100 km pri takejto cene a bežnej spotrebe cca 18 kWh / 100 km vychádzajú na 5,40 € - 7,20 €/100 km, čo je stále menej, než nami uvádzaný príklad spaľovacieho auta pri optimisticky nasadenej spotrebe a aktuálnej cene nafty. Tá má, mimochodom, tiež výrazne vzrásť.

Domácnosti

Domácnosti majú aj v roku 2023 cenu regulovanú, navyše zastropovanú vládou na úrovniach z roka 2022. Ak by sa teda typická domácnosť rozhodla nabíjať svoj elektromobil doma, bude pri tarife D2 od ZSE Energia platiť iba približne 0,16 €/kWh. Náklady na 100 km teda vychádzajú iba 2,88 €, čo je menej ako tretina v porovnaní so spaľovacím autom. Zákazník môže navyše zvoliť dvojtarif, ktorý umožňuje výhodnejšie nabíjanie v noci. Dokonca pri tarife D4 ponúka ZSE Energia špeciálny tarif Elektrina pre Elektromobil, v ktorom zákazník získa ešte ďalšiu zľavu 30 % na nočné nabíjanie, čo zníži celkovú cenu iba na 0,09 €/kWh, takže celkové náklady na jazdu klesnú na úžasných 1,62 €/100 km. Podmienkou tu je nabíjanie prostredníctvom tzv. smart wallboxu (nabíjačky v garáži s konektivitou na platformu poskytovateľa). Zákazníkov s vlastnými zdrojmi energie, ktorí si vedia nabíjať zadarmo, v tomto článku nebudeme brať do úvahy.

Verejné nabíjanie

Samozrejme, nie každý má možnosť nabíjať elektromobil doma, aj keď je to ideálny scenár so skutočne veľkým potenciálom na úspory. Mnoho ľudí býva v meste a na sídlisku sa nabíja ťažko. Títo ľudia sú odkázaní na verejné nabíjačky. A tu sa zdanlivo naozaj veci pohli, po zdražení sa náklady na nabíjanie ozaj môžu zvýšiť za hranicu nákladov na tankovanie. Slovnaft a Lidl už neposkytuje nabíjačky zadarmo (Slovnaft účtuje 0,54 €/kWh), Tesla účtuje 0,66 €/ kWh a sieť Ionity nikdy nepatrila k najlacnejším s cenou 0,79 €/kWh (avšak poskytuje iba ultrarýchle nabíjanie).

Oplatí sa ešte nabíjať?

Lenže opäť sa treba pozrieť trochu hlbšie a nezameriavať sa iba na základné, nepredplatené programy. Tam je totiž cena za nabíjanie najvyššia. Tí, čo nabíjajú doma a paušál nevyužijú, väčšinou z domácej siete načerpajú 80 % energie. Aj keď zaplatia viac za zvyšných 20 %, celková bilancia nákladov na prevádzku stále hrá výrazne v prospech elektromobilu. Ktokoľvek, kto sa chce spoliehať výlučne na verejné nabíjačky, by mal automaticky siahnuť po jednom z predplatených paušálov slovenských poskytovateľov energie. Platíte síce pevný mesačný poplatok, ale je v ňom zahrnutý už aj istý objem „voľnej“ energie, pričom po jej vyčerpaní je jednotková cena za kWh výhodnejšia. Kým pri nepredplatených paušáloch je nabíjanie v porovnaní s tankovaním drahšie pri ultrarýchlom nabíjaní (ZSE, GreenWay) a dokonca aj pri 50 kW DC nabíjaní (GreenWay), už prvý paušál posunie v prípade ZSE úsporu 46 % v porovnaní s tankovaním. Pri GreenWay sa oplatí siahnuť ešte o paušál vyššie. Kompletný prehľad nájdete v tabuľke.

Ako ku všetkému, aj k nabíjaniu treba pristupovať rozumne a v tom prípade dokážete stále ušetriť veľké množstvo nákladov aj v porovnaní s úsporným naftovým autom.

Oplatí sa ešte nabíjať?
Vždy som túžil pracovať s autami a tento sen sa mi splnil v tej najdokonalejšej podobe. A nevyužil som ho len na to, aby som sa mohol voziť po meste. Chcel som autám rozumieť a vedieť ich čo najlepšie ovládať. Tak som si ako prvé auto kúpil staré BMW 328i. Po rokoch úprav (auta aj šoféra :-) ) som s ním na Slovakia Ringu už naháňal oveľa novšie a silnejšie autá. Vždy ma fascinovala jazda na hrane a tak na okruhu trávim čo najviac času. Či už pre zábavu, alebo občas ako inštruktor. Autá nehodnotím len podľa infotainmentu a objemu kufra, ale najmä podľa charakteru, techniky a jazdných vlastností. Obľúbené autá? Toyota GT86, Mazda MX-5, BMW M3 a Porsche 911 GT3.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie