Aktuality

OFICIÁLNE: Vláda schválila nové ceny diaľničných známok! Vieme koľko budú stáť...

diaľničná známka
Vládny návrh zvyšuje ceny diaľničných známok.

Nedávno sme vám priniesli informáciu, podľa ktorej by malo po rokoch prísť k navýšeniu cien diaľničných známok. Návrh prišiel priamo od rezortu dopravy vo forme nariadenia. Konkrétne ide o nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 410/2014 Z.z., ktorým sa ustanovuje výška úhrady diaľničnej známky sa užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest.

Vláda v stredu 14.12.2022 oficiálne návrh schválila. Od januára si teda za diaľničné známky priplatíme.

Prečítajte si aj:


Máme nový diaľničný tunel, po otvorení bude tretí najdlhší. Pomôže spojiť Bratislavu s Košicami

David Hecl


20-percentné navýšenie cien

Zdražovanie diaľničných známok sa týka všetkých známok, ktoré je možné pre osobné autá na území Slovenska zakúpiť. Konkrétne ide o 20 % zvýšenie cien.

V praxi to znamená, že:

  • za základnú 10-dňovú známku po novom zaplatíme 12 €, pričom jej pôvodná cena bola o 2 eurá nižšia;
  • mesačná diaľničná známka bude stáť 17 eur namiesto pôvodných 14 eur;
  • ročná alebo 365-dňová známka bude drahšia o 10 eur s novou cenovkou 60 eur;
diaľničné známky, ceny 2023
Nové ceny diaĺničných známok. Došlo k plošnému zvýšeniu poplatkov za využívanie rýchlostných ciest a diaľnic o 20%.

Minister dopravy Andrej Doležal (nominant sme rodina) podľa TASR na margo zvyšovania poplatkov za využívanie diaľnic konštatoval: „Treba si uvedomiť, že cena diaľničných známok sa naposledy zvyšovala v roku 2011, odvtedy majú motoristi k dispozícii dokopy 300 kilometrov nových diaľnic a rýchlostných ciest.

Peniaze využijú na nové investície

Podľa rezortu dopravy peniaze pomôžu Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) akcelerovať investície do opráv a údržby rýchlostných ciest, diaľnic a mostov, ktoré spadajú do jej správy. Celkovo by malo nové nariadenie priniesť v rokoch 2023 až 2026 výnos vo výške 17 miliónov eur. Táto suma však vo veľkom závisí aj od správania vodičov a predpokladá podobný počet predaných diaľničných známok ako v tomto roku. Viac sme sa téme venovali v článku, ktorý nájdete nižšie.

Prečítajte si aj:


Zdražovanie diaľničných známok: Rezort dopravy navrhuje zdraženie, vieme o koľko a odkedy

David Hecl


Končí ročná diaľničná známka

Minister dopravy zároveň dodal, že začiatok roka 2023 bude posledným obdobím, kedy sa bude dať ešte zakúpiť klasická ročná diaľničná známka. Doležal podľa TASR skonštatoval, že na základe reakcií od motoristov je existencia 365-dňovej známky spoločne s klasickou ročnou mätúca. Ďalej dodal: „My potom utlmíme jej predaj (pozn. redakcie: ročnej diaľničnej známky) a zostane v ponuke len klasická 365-dňová, ktorá de facto nahradí tú ročnú, aby už nedochádzalo k nedorozumeniam.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie