Aktuality

Nové evidenčné čísla prídu už v januári. Štát na nich ušetrí milióny eur. Kto ich bude vyrábať?

nové evidenčné čísla
Nové TEČ zmenia dizajn aj výrobcu.

Od 1. januára 2023 vstupuje do platnosti viacero noviniek, ktoré sa istým spôsobom týkajú všetkých motoristov. Okrem toho, že sa zavádza nový skúškový proces v autoškolách, mení sa aj zákon o tabuľkách s evidenčnými číslami vozidiel.

Po novom bude tabuľka s evidenčným číslom viazaná na vozidlo a bude možné ju prenášať z auta na auto. Zásadnejšou novinkou sú však zmeny v dizajne samotných evidenčných čísel.

Prečítajte si aj:


Od 1. januára prídu veľké zmeny v prideľovaní evidenčných čísel. Mnohé sa zjednoduší a odpadnú aj niektoré poplatky. Dočkáme sa konečne aj nového štýlu TEČ?

David Hecl


O výrobu sa postará štát

Výrobu nových tabuliek s evidenčným číslom (TEČ) bude po novom zastrešovať štátna akciová spoločnosť Automobilové opravovne Ministerstva vnútra. Od januára 2023 príde k spusteniu výroby nových TEČ, ktorá bude prebiehať v zrekonštruovaných priestoroch štátnej akciovky v Banskej Bystrici.

Výhodou prenesenia zodpovednosti za výrobu na Automobilové opravovne Ministerstva vnútra je finančná úspora, ktorá bude predstavovať až 25% oproti pôvodnej cene. Za štyri roky by tak štát mohol ušetriť až 4,8 milióna eur. Taktiež štát získa aj dohľad nad samotným výrobným procesom a riadením spojeným s výrobou nových TEČ.

Rezort vnútra podľa TASR situáciu komentoval nasledovne: „Technológia automatizovanej výroby tabuliek s evidenčným číslom je otestovaná a výrobný personál zaškolený. Opravovne vytvorili vo výrobe šesť pracovných miest na trvalý pracovný pomer.“ Príprava výroby sa skladala s procesnej, materiálovej, technickej, dizajnovej a IT časti. Priestory novej výrobnej linky by mali byť pripravené k užívaniu najneskôr 15. decembra 2022.

Prečítajte si aj:


Klasické testy v autoškole končia! Od nového roka prídu rozsiahle zmeny a skúšky budú ťažšie.

David Hecl


Návratnosť investície je päť rokov

Celkovo štát investoval do výroby vlastných TEČ približne dva milióny. Ministerstvo vnútra predpovedá návratnosť investície v horizonte najbližších piatich rokov.

Výhodou výroby vlastných tabuliek s evidenčným číslom je aj zhodnotenie majetku štátnej akciovky, ktorá je platiteľom dane zo zisku právnických osôb.

O výrobu a distribúciu TEČ sa v minulosti starali prevažne súkromné firmy. Koncom minulého roka rezort vnútra uzavrel rámcovú zmluvu s českou spoločnosťou SPM Security Paper Mill. Do roku 2019 bola vlastníkom patentu na dizajn TEČ a dodávateľom firma Turčan Delta.

Prečítajte si aj:


Polícia od 1. decembra spúšťa novú dopravno-bezpečnostnú akciu. Na koho sa zameria tentokrát?

David Hecl


Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie