Aktuality

Až štvrtina jazdených SUV sa predá v Bratislave / Zoznam najpredávanejších jazdených SUV a porovnanie s rokom 2016

Suzuki Vitara Hybrid v redakčnom teste AUTOVINY.sk, 07/2022
Suzuki Vitara Hybrid v redakčnom teste AUTOVINY.sk, 07/2022

Za posledných šesť rokov sa dopyt po SUV a off-road vozidlách rapídne zvýšil, a to až o takmer dvojnásobok, sumarizuje predaje jazdených áut náš najznámenší autobazár

„Dopyt po SUV vozidlách každým rokom významne rastie. V súčasnosti tvorí štvrtinu celkových predajov skupiny. Predá sa ich teda len o zlomok menej ako hatchbackov alebo kombíkov, ktoré bojujú o absolútne prvenstvo v rebríčku popularity. Tretina predaných SUV a off-roadov je zánovných a štvrtina sa predá v hlavnom meste,“ uviedol Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ skupiny AURES Holdings.

Skupina predala za prvých desať mesiacov tohto roku už skoro štyri tisíc automobilov SUV a off-road, čo je skoro dvakrát viac ako v roku 2016.

Z celkového počtu tohto roku predaných SUV a off-roadov má 39 % automatickú prevodovku. Pred šiestimi rokmi ju pritom malo len 25 % týchto áut.

Benzínový motor má 47 % automobilov a rovnako 47 % naftový. V roku 2016 malo dieselový motor až 69 % vozidiel a benzínový motor malo v tom čase 30 % automobilov.

Z alternatívnych palív rastie najviac záujem o hybridy, ktoré patria skôr medzi luxusnejšie modely – dopyt po hybridných SUV a off-roadoch medziročne vzrástol o 59 %. Štatistiky dlhodobo ukazujú, že SUV si nekupujú ľudia len do terénu, ale bežne aj do mesta pre vyšší komfort a bezpečnosť. Aj napriek tomu má pohon 4x4 takmer polovica tohto roku predaných áut v autobazároch skupiny.

Zatiaľ čo pred šiestimi rokmi bola medzi SUV najobľúbenejšou značkou Kia, počas jedného roka bola zosadená na druhú pozíciu značkou Nissan a momentálne sa stále nachádza na druhej priečke. Prvenstvo patrí vozidlám Suzuki. Na treťom mieste je Hyundai. Najobľúbenejšími tohtoročnými modelmi sú Kia Sportage, Suzuki Vitara, Hyundai Tucson a Dacia Duster.

V prípade farieb vozidiel vedie strieborno sivá, potom nasleduje biela a čierna.

Rebríček TOP 10 najpredávanejších SUV a off-roadov v rokoch 2016 a 2022
(zdroj: AURES Holding, 10/2022)
2016 2022
1 Kia Sportage Suzuki Vitara
2 Nissan Qashqai Kia Sportage
3 Hyundai ix35 Hyundai Tucson
4 Dacia Duster VW Tiguan
5 Toyota RAV 4 Dacia Duster
6 Škoda Yeti Suzuki SX4 S-Cross
7 VW Tiguan VW Tiguan
8 Honda CRV Hyundai ix35
9 Ford Kuga Toyota RAV 4
10 Hyundai Santa Fe Ford Kuga

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie