Advertisement

Advertisement

Táto križovatka robí mnohým problémy. Viete ako ju vyriešiť?

Klasická križovatka bez doprvaného značenia môže mnohýcm vodičom narobiť nemalé problémy. Ako sa zachovať, ak sa ocitnete v podobnej dopravnej situácii?
Vydané  Text: 


Advertisement
Križovatky patria medzi najväčších strašiakov začínajúcich vodičov. Neraz však dokážu poriadne potrápiť aj tých skúsených. Napriek tomu, že sa riešeniu križovatiek v autoškolách venuje značná miera času, veľa nehôd vzniká práve na nich. Viete, ako by ste sa mali zachovať v takejto situácii? ### Križovatka v tvare kríža bez dopravného značenia

Platí červená na semafore, aj keď sa pred križovatkou otáčam doľava? Odpoveď záleží aj od novej značky „Čierna šípka“

DOPRAVNÁ PORADŇA o tom, pre koho platí červená na semafore, napríklad na križovatkách Staromestská/Suché mýto a Bajkalská/Prievozská v Bratislave.

Ide o križovatku a dopravnú situáciu, ktorú mnohí z nás za celý život nemusia riešiť ani raz ani raz. Podobných úsekov je v dnešnej dobe extrémne málo a ak sú, vyskytujú sa zväčša na sídliskách alebo vo vidieckych oblastiach. Nájdeme ich tiež aj na [veľkých parkoviskách popri obchodných centrách](https://www.autoviny.sk/novinky/121988/ako-spravne-jazdit-na-parkovisku-prednost-sprava-a-dalsie-caste-otazky-o-parkoviskach?fbclid=IwAR2i_36GI0QW3iGAOyznLhrBGVxSU0pyHOZnFaM9p07ouFYhsJv_WDPKhEs) (názorný príklad takejto križovatky je vyzobrazený v Google Street View náhľade o niečo nižšie). Ide o klasickú križovatku v tvare kríža. Avšak v tomto prípade je bez označenia prednosti dopravnými značeniami a z každej križujúcej sa cesty prichádza v rovnaký čas vozidlo. **Za normálnych okolností, pokiaľ nie je dopravnými značeniami vyznačená prednosť, by sa vodič mal riadiť podľa [Zákona o cestnej premávke č. 8/2009 Z.z.](https://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-8)**. Konkrétne hovoríme o § 20 odst. 2. V ňom je jasne uvedené, že: „*Ak prednosť v jazde nevyplýva z odseku 1, vodič je povinný dať prednosť v jazde vozidlu prichádzajúcemu sprava.*“ ### Prednosť sprava platí, ale…
Ako sa zachováte v tejto dopravnej situácii?
Avšak dá sa toto pravidlo uplatniť aj na križovatku na obrázku vyššie? Poďme si to teda prejsť. **Máme tu štyri vozidlá. Každé z týchto vozidiel má po pravej strane iné vozidlo. Tým pádom je nemožné, aby šlo to auto, ktorému je dávaná prednosť sprava.** V riešení takéhoto druhu križovatky však môže napomôcť zdravý rozum. **Pokiaľ sa už teda niekedy ocitnete v podobnej situácii, musíte mať na pamäti, že niekto zo štvorice vozidiel sa musí vzdať práva prednosti v jazde, tým, že ukáže inému vodičovi, že môže do križovatky vstúpiť.** V tom prípade síce prejde križovatkou, ako posledný, avšak dopravná situácia sa bude dať bez problémov vyriešiť, ako každá iná križovatka bez označenia prednosti dopravným značením.

Ako správne jazdiť na parkovisku, prednosť sprava a ďalšie časté otázky o parkoviskách

Viete, akou rýchlosťou máte jazdiť na parkovisku a komu vlastne dávať prednosť? Aktualizácia príspevku z minulého roka.

### Vo svete sa riadia iným pravidlom Podobný druh križovatiek, avšak s označením zvislým dopravným značením STOP, sa používa napríklad v USA. Ako môžeme vidieť na obrázku nižšie, každá cesta vstupujúca do križovatky má značenie STOP. V tomto prípade sa však riadia pravidlom, že prednosť má auto, ktoré na križovatke zastavilo prvé.
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »KĽÚČOVÝ MODEL ZNAČKY

PRVÝ TEST KIA EV9: Výkonný luxus. Je však porovnávanie s BMW na mieste?

  • Na veľké SUV Kia EV9 sme čakali možno až príliš dlho, a tak vyburcovala naše očakávania. Prvé dva dni s modelom nám odhalili, či má EV9 právo považovať sa za vlajkovú loď značky.

     Na Slovensku sa predáva od 74 990 €, za čo dostanete verziu Earth 1st Edition RWD 99,8 kWh 149,5 kW. GT-Line 1st Edition ide potom od 82 990 €.  Zdá sa, že každé euro stojí za to.
  • FIREMNÉ AUTO

    Výhody veľkých teraz aj pre malých. Škoda vám dá flotilové zľavy či extra starostlivosť už pri kúpe jedného vozidla

  • Hovorí sa, že byť veľký má svoje výhody. V tomto prípade to znamená, že spoločnosť Škoda Auto Slovensko – líder vo fleetovom segmente – dokáže ponúknuť zvýhodnenú flotilovú ponuku pre firemných zákazníkov už pri kúpe jedného vozidla. To zahŕňa lepšie ceny, množstvo vozidiel ihneď skladom či ďalšie výhody vo financovaní a starostlivosti o vozidlo.