PRIESKUM: Spokojnosť majiteľov spaľovacích áut klesá! Vodiči si čoraz viac zvykajú na elektrické modely

Výsledky odrážajú aktuálnu situáciu na čerpacích staniciach.
Vydané , zverejnil

Výsledky štúdie J.D. Power z roku 2022 ukazujú, že **rozdiely v spokojnosti medzi majiteľmi vozidiel so spaľovacím motorom a majiteľmi elektrických vozidiel sa zmenšujú.** Spokojnosť so spotrebou paliva/dojazdom je zvyčajne vyššia medzi majiteľmi áut poháňaných benzínom alebo naftou v porovnaní so spokojnosťou s dojazdom/rýchlosťou nabíjania elektrických vozidiel.

V roku 2022 však **rozdiely medzi spaľovacími a elektrickým modelmi predstavujú len 8 bodov na 1 000 bodovej stupnici** a existuje pre to celkom jednoduché vysvetlenie.

J.D. Power tvrdí, že za poklesom spokojnosti medzi majiteľmi spaľovacích áut možno hľadať prirodzený dôsledok veľmi vysokých cien paliva. Alebo **zjednodušene povedané, čím viac zaplatíte na pumpe, tým menej ste so svojím vozidlom celkovo spokojný** a jeho hospodárnosť vyzerá na papieri horšie ako predtým.

Elektrické vozidlá nečelia rovnakému problému, čo vysvetľuje menší rozdiel v spokojnosti medzi týmito dvoma typmi vozidiel. To sa však v budúcnosti môže ešte obrátiť, pretože energetická kríza má vplyv aj na ceny elektrickej energie.

*„Najdôležitejším faktorom vedúcim k poklesu spokojnosti s odvetvím v tomto roku je to, ako majitelia vnímajú spotrebu paliva svojho vozidla,“* komentuje David Amodeo, riaditeľ sekcie globálneho automobilového priemyslu v J.D. Power.
*„Štúdia bola realizovaná v čase, keď ceny pohonných hmôt zaznamenali raketový nárast a tento tlak sa prejavil v nižšej spokojnosti medzi majiteľmi. Batériové elektrické vozidlá neboli negatívne ovplyvnené nárastom nákladov na palivo, ale stále majú problémy súvisiace s dojazdom batérie a časom nabíjania.“*

Vo všeobecnosti je priemerné skóre spokojnosti s PHEV vozidlami na úrovni 835/1 000. Klasické hybridy získali 832 bodov. Pre porovnanie, tradičné vozidlá poháňané benzínom majú hodnotenie 846, zatiaľ čo vozidlá poháňané batériou majú indexové skóre 838.

Inzercia

Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!


Pokračujte na ďalší príspevok »