VIDEO: Audi RS 3 driftuje ako zadnokolka! Pozrite sa, ako sme krotili päťvalcovú beštiu

Papier znesie všeličo. Až skutočná skúška na okruhu ukáže, čoho je Audi RS 3 naozaj schopné. Dá sa s ním driftovať? To vám ukážeme aj na videu.
Vydané , zverejnil

Torque splitter je systém, ktorý nahrádza zadný a medzinápravový diferenciál dvoma spojkami – každú pre jedno zadné koleso. **Keď je to potrebné, pošle polovicu výkonu motora (prvá polovica totiž ide na prednú nápravu) na jediné zadné koleso.** V zákrute to bude systém napríklad preferovať vonkajšie zadné koleso, vďaka čomu sa vytvorí stáčavý efekt a Audi RS 3 pod plynom ochotnejšie zatočí do zákruty. V režime RS Torque rear (driftovací režim) pošle na vonkajšie koleso pokojne aj všetok výkon.

Systém RS torque splitter sa na okreskách ukázal ako mimoriadne efektívny. Fungoval predvídateľne, konzistentne a pocit z jazdy bol prirodzený napriek tomu, že za mnou sa pri výjazdoch zo zákrut odohrávala mágia vektorovania krútiaceho momentu. Vlastne aj pri vjazdoch: auto zapája jednotlivé spojky aj pri pustenom plyne, takže dokáže vektorovať aj brzdný moment motora. **Vďaka tomu môžete uprostred zákrut krásne upravovať svoju stopu.**

Prirodzene som však bol zvedavý aj na drift. A tak som sa vybral do Centra Bezpečnej Jazdy, pretože tak mi to odporúčalo samotné auto. A bol som pripravený na všetko, ale nie na to, čo sa stalo. Teória má svoj pohľad na to, ako sa driftuje so štvorkolkou, ale tu neplatí. Dôkazom je, že môj prvý pokus skončil v hodinách. Až na druhýkrát som pochopil, že **Audi RS 3 od vás chce, aby ste v drifte aplikovali kontru rovnako, ako keby ste driftovali so zadnokolkou.**

Zvláštne, ale funguje to. Jazda bokom je s Audi RS 3 mimoriadne jednoduchá. **Avšak šmýkať sa môžete aj v iných režimoch, len si to vyžaduje priestor, rýchlosť a odvahu.** V CBJ som si skúsil slalom a bol som veľmi prekvapený neutralitou celého auta. Pri zmene smeru vôbec necítiť, že by ste mali mať pod kapotou ťažší motor. Skôr naopak, RS 3 je pocitovo ľahučká.

Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!


Pokračujte na ďalší príspevok »TEST HECHT COCIS RED: Ako jazdí elektrický skúter za 1599 eur?

  • Zvažujete kúpu jednoduchého elektrického skútra od značky Hecht? Prečítajte si našu recenziu, v ktorej sumarizujeme naše skúsenosti s týmto nápadným a prekvapivo lacným elektrickým skútrom. Je určený do mesta, stačí vodičský preukaz na auto a vyžaduje minimálnu údržbu. Stojí toľko, čo lepší mobil, čo prirodzene vzbudzuje zvedavosť a možno aj pochybnosti.