BMW sa lúči so svojím prelomovým modelom. Príde v exkluzívnej edícii HomeRun.

Všetko má svoj začiatok a koniec. Inak tomu nie je ani pri plne elektrickom BMW i3, ktoré od základov zmenilo smerovanie prémiovej mobility. Teraz sa s ním výrobca lúči v limitovanej exkluzívnej edícii HomeRun.
Vydané , zverejnil

BMW sa v týchto dňoch oficiálne lúči s modelom, ktorý od základov zmenil vnímanie modernej mobility značky. BMW i3, ktoré prvýkrát debutovalo v roku 2013, prinieslo viacero prelomových riešení. Tie v konečnom dôsledku vidíme aj dnes na tých najprémiovejších modeloch značky.

Pre samotnú automobilku bola i3 dôležitá aj preto, že **dokázala osloviť zákazníkov, ktorí o BMW dovtedy nejavili záujem**. Teraz sa však táto éra oficiálne končí.

### Pritiahla až 80 % nových zákazníkov

BMW i3, ktoré schádzalo z výrobných liniek v továrni v Lipsku, len prednedávnom dosiahlo významný míľnik. **Podarilo sa ho za osem a pol roka vyrobiť úctyhodných 250-tisíc kusov**. Tým sa zároveň stáva najpredávanejším prémiovým kompaktom v elektrickom segmente. To však nie je všetko. Automobilka môže elektrickej i3 vďačiť aj za nových zákazníkov. **V počiatočných rokoch predaja siahlo po tomto modeli až 80 % zákazníkov, ktorí boli v BMW úplnými nováčikmi**.

V strede môžete vidieť jubilejný 250 000. kus BMW i3 obklopený modelmi i3s HomeRun.

Auto, ktoré bolo charakteristické predovšetkým svojimi veľkými a extrémne úzkymi kolesami umiestnenými v rohoch karosérie, tak dnes prichádza s finálnou edíciou. **Tú výrobca nazval celkom symbolicky HomeRun, čo predstavuje akýsi návrat domov**. Typickými črtami finálnej série sú napríklad **matný lak Frozen**, ktorý je pri i3 použitý vôbec po prvýkrát. Nebude chýbať ani pomyselný punc exkluzivity. **BMW i3s HomeRun bude totiž vyrobený len v počte desiatich kusov**.

### Na palube to najlepšie

K dispozícii bude dvojica lakovaní. **Frozen Dark Gray a Frozen Dark Red II** budú posledným lakovaním, ktoré aktuálna i3 dostane. Okrem toho budú k dispozícii aj 20-palcové disky kolies s dvojlúčovým dizajnom, elektricky ovládateľné strešné okno s ochranou proti slnečnému žiareniu či adaptívne LED svetlomety.

**Finálna edícia okrem toho prinesie interiér Suite odetý do tmavých odtieňov**. Ten zahŕňa napríklad kožené čalúnenie Vernasca Dark Truffle, kožený prístrojový panel, kožený volant s pozinkovaným obložením, čalúnenie strechy v sivej farbe Carum, ambientné osvetlenie a samozrejme nesmie chýbať ani uvítacie osvetlenie.

Frozen Dark Red II je jedným z lakovaní finálnej edície HomeRun.

Nechýba ani najlepšia ponuka asistenčných systémov a palubnej zábavy: **napríklad hi-fi audio systém Harman Kardon či neustále pripojenie k online hudobnej knižnici s paušálom**.

### Ovenčená oceneniami

Inzercia

Továreň v Lipsku, kde elektrická i3 vznikala pre 74 krajín sveta, sa už dnes pripravuje na novú éru. Tá bude výrazným spôsobom prepojená s produkciou dielov pre elektromobily a neskôr sa sem dostane aj výroba MINI Countryman v plne elektrickej verzii.

Každopádne, prípadný pokračovateľ tradície položenej modelom BMW i3 to bude mať poriadne ťažké. **Malý prémiový elektromobil sa totiž môže tešiť z viacerých prestížnych ocenení** medzi, ktoré patrí napríklad „UK Car of the Year“, „Green Car of the Year“, „Classic of the Future“ a „Swiss Car of the Year“. Nesmieme zabudnúť ani na „World Car Design Award“ či „iF gold product design award“ a francúzsku cenu „Trophée de l’argus“.

Každý z desiatich vyrobených kusov ponesie plaketu s označením.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.


Pokračujte na ďalší príspevok »TEST HECHT COCIS RED: Ako jazdí elektrický skúter za 1599 eur?

  • Zvažujete kúpu jednoduchého elektrického skútra od značky Hecht? Prečítajte si našu recenziu, v ktorej sumarizujeme naše skúsenosti s týmto nápadným a prekvapivo lacným elektrickým skútrom. Je určený do mesta, stačí vodičský preukaz na auto a vyžaduje minimálnu údržbu. Stojí toľko, čo lepší mobil, čo prirodzene vzbudzuje zvedavosť a možno aj pochybnosti.