Historická udalosť! Na Slovensko prichádza nová automobilka, bude tu vyrábať výhradne elektromobily

Ministerstvo hospodárstva SR oficiálne potvrdilo zámer švédskej automobilky vyrábať nové modely na Slovensku.
Vydané , zverejnil

Automobilka Volvo Cars postaví pri Košiciach nový závod na výrobu vozidiel, **pôjde o investíciu v hodnote aspoň 1,2 miliardy eur.** Strategickým umiestnením nového závodu na východe krajiny dotvára značka Volvo svoj výrobný trojuholník, ktorý zahŕňa prevádzky v belgickom Gente a švédskom Torslande.

Na Slovensku **plánuje automobilka Volvo Cars produkovať výhradne elektrické vozidlá novej generácie.**

Švédska značka má ambíciu posunúť sa v polovici tohto desaťročia k úrovni 1,2 milióna predaných automobilov ročne, pričom tieto ambície reflektujú aktuálny trend značky. Volvo v súčasnosti zažíva nový reštart s každoročne rastúcimi predajmi.

Po schválení zákazu predaja spaľovacích motorov po roku 2035 je hlavným cieľom značky prechod na elektrické vozidlá, s čím Volvu pomôže aj závod pri Košiciach. **Štart výstavby košického závodu je plánovaný na rok 2023,** s inštaláciami zariadení a výrobných liniek v priebehu roku 2024. Sériová výroba ďalšej generácie čisto elektrických automobilov Volvo Cars by mala byť spustená do roku 2026.

Vzhľadom na záväzky spoločnosti Volvo Cars **bude nový závod využívať klimaticky neutrálne výrobné procesy a obnoviteľné zdroje energií.** Továreň bude vzorom udržateľnej a efektívnej výroby prémiových elektrických vozidiel s optimalizovanou štruktúrou a logistickými tokmi, pričom ním Volvo Cars cieli na najvyššie globálne štandardy energie a environmentálnej efektivity.

Nový závod pri Košiciach je plánovaný na produkciu do 250.000 vozidiel ročne a očakáva sa, že vytvorí v regióne niekoľko tisíc pracovných miest. Lokalita zároveň umožňuje jeho ďalšie rozšírenie v budúcnosti. **Zriadenie košického závodu znamená prvú novú produkčnú fabriku Volvo Cars v Európe za takmer 60 rokov.** Závod v Torslande bol otvorený v roku 1964, zatiaľ čo závod v Gente o rok neskôr. Spoločne dokážu výrobné závody vyprodukovať 600.000 vozidiel ročne.

Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!


Pokračujte na ďalší príspevok »TEST HECHT COCIS RED: Ako jazdí elektrický skúter za 1599 eur?

  • Zvažujete kúpu jednoduchého elektrického skútra od značky Hecht? Prečítajte si našu recenziu, v ktorej sumarizujeme naše skúsenosti s týmto nápadným a prekvapivo lacným elektrickým skútrom. Je určený do mesta, stačí vodičský preukaz na auto a vyžaduje minimálnu údržbu. Stojí toľko, čo lepší mobil, čo prirodzene vzbudzuje zvedavosť a možno aj pochybnosti.