Ako Audi RS 3 zatáča? Práve jazdná dynamika je totiž oblasť, ktorá u predchodcu najviac volala po zlepšení
Novinka sľubuje veľa, ale aká je realita? To odhalí druhá časť nášho štvordielneho seriálu.
Vydané Text: Peter Orosz
### Základná otázka
Základná otázka totiž znie, ako dobre Audi RS 3 zatáča? Predchádzajúce generácie nevedeli dostatočne potlačiť efekt väčšieho motora nad prednou nápravou. Používali netradične širšie pneumatiky vpredu než vzadu, všetko v zúfalej snahe vnuknúť autu náznak vyváženosti, ale nepomáhalo to. Teraz sa však možno všetko zmení, aj keď netradičný pomer pneumatík zostal a tie predné sú širšie než zadné. Oproti predchodcovi sú širšie o jeden centimeter vpredu aj vzadu, takže **teraz sa auto opiera o 265 mm široké pneumatiky vpredu a 245 mm vzadu.**
Agresívnejšia geometria, prepracované nastavenie podvozka ale najmä novinka v podobe systému quattro s RS torque splitterom môže poslať všetky vtipy o nedotáčavých Audi na smetisko dejín. Systém RS Torque splitter si v detailoch popíšeme v poslednej časti, ale **dôležité je, že umožňuje nezávisle kontrolovať tok krútiaceho momentu a poslať na ktorékoľvek zadné koleso až 1 750 Nm.** Pokojne aj na jedno jediné. Cieľom je opäť pomôcť autu zatáčať. Jazdných režimov je k dispozícii mnoho, ale čo je dôležité, v ponuke je aj jeden individuálny (RS Individual), ktorý si namixujete podľa vlastnej chuti.
Ďalej je tu RS Performance, ktorý je o najrýchlejších časoch. V rámci neho si môžete vybrať, či jazdíte po hladkom okruhu alebo po niečom náročnejšom, napríklad na Nürburgringu. Príplatkové adaptívne tlmiče na základe toho prispôsobia svoje fungovanie. Posledný režim je RS Torque Rear, čo je vlastne driftovací režim. Aj o tom ale neskôr. Teraz je dôležité, ako sa všetky tieto technické vymoženosti prejavujú v praxi.
### Turboefekt
Športové, kontrastne prešívané sedadlá a volant potiahnutý Alcantarou navodzujú spolu so zlovestným vrčaním charakterného preplňovaného päťvalca a športovou grafikou prístrojov tú správnu atmosféru. Všetky prevádzkové kvapaliny majú prevádzkovú teplotu. **Zohriali sa počas jazdy mestom, kde som bol veľmi milo prekvapený komfortom podvozka.**
K tomu typické, trochu odťažité ale ľahučké Audi riadenie a človek by aj zabudol, v čom sedí. Len ten hluk pneumatík, ktoré často zohrávali vojnu s asfaltom, je vyšší než v bežnej A3. Cesta sa otvára, ideme na to. Režim RS Individual, zatiaľ stredná tuhosť podvozka a všetko ostatné vrátane torque splittera na najviac športové nastavenie. Prevodovka sa dá uzamknúť v manuálnom režime.
### Transformácia Aj pri strednom tempe je s RS 3 zábava. Ponúka totiž skvelý zvuk v celom otáčkovom spektre a nielen pri plnom zaťažení. Zvuky turba a občas si odpľújúceho výfuku sú návykové. Môžete sa krásne voziť na vlnách krútiaceho momentu, ktoré sú pekne postupné, ako sa veľké dúchadlo postupne nafukuje na maximálny plniaci tlak 1,5 baru. **Vo volante mi chýba trochu života, ale skúsim pritlačiť. Ukazuje sa, že veru ešte je kam.**
To sa akurát dostávam sa nádherné ale zároveň prekliato náročné okresky v okolí Myjavy. Dobrý asfalt strieda zaplátaný, každá zákruta je klopená inak a nespočetné horizonty preverujú, čo odpruženie dokáže. A Audi RS 3 sa ani tu nenechá vyviesť z miery. S cestou sa nebije. Spolupracuje s ňou a pekne pláva v jej rytme, a to dokonca nemusíte byť ani v najkomfortnejšom nastavení adaptívnych tlmičov.
Začínam tlačiť na pílu a Audi drží ako prikované. Nedotáčavosť? Bude to znieť ako klišé, ale je to pre RS 3 neznámy pojem. Auto je mimoriadne neutrálne, v režime RS Performance má neskutočnú trakciu. Je zábava hrať sa s turbodierou – naplánovať si dávkovanie plynu tak, aby turbo fúklo tesne pred apexom a nový systém 4 × 4 sa následne postaral o efektívny výjazd s malinkým náznakom pretáčavosti… A rozmýšľať, aké to mal vo svojich časoch asi Walter Röhrl, ktorý musel riešiť niekoľkonásobnú turbodieru a aj fakt, že jeho auto vyžadovalo asi 20-násobok úsilia, aké vyžaduje RS 3. **Aspoň ten zvuk máme podobný. Krásny, plný, netradičný a charizmatický.** Audi RS 3 je také schopné, že dostať sa na jeho hranice na okreskách by bol hazard. A predsa sa dokážete za jeho volantom zabaviť, aj keď na to tak netlačíte. Je to vďaka spomínanému zvuku a charakteru motora. S nimi vás zrýchľovanie nikdy neprestane baviť.
Riadenie je veľmi presné a aj keď od neho dostávam cez Alcantarou obšitý volant menej informácií, než by som si prial, dokážem pochopiť, že aj toto je jedna z charatkeristických vlastností Audi. **Neobťažuje vás hláseniami o koľajach či nerovnostiach, ale dáva vám pocit, že toto auto zvládne všetko.** Za akýchkoľvek podmienok, v akomkoľvek počasí. A hranice sa na okreskách veru hľadajú veľmi ťažko. Čím viac tlačím, tým viac sa pneumatiky Continental ContiSportContact 7 zohrievajú a tým viac držia.
Režim RS Performance naozaj nie je o nezmysloch ani zbytočných šmykoch – len o neochvejnej trakcii a vyváženosti v zdanlivo stupídnych rýchlostiach. Dôležité je, že pocit z jazdy je maximálne prirodzený a ak sa mi aj podarilo dostať auto do pretáčavého šmyku, bolo to na úplných hraniciach jeho možností a bolo to plne očakávané. Viac sa takýto komplikovaný systém pochváliť nedá, ako keď poviem, že vie pôsobiť takto veľmi mechanicky a predvídateľne.
**Čaká ho ešte jedna skúška – na bezpečnom okruhu, kde sa dostaneme ďaleko za hranice slušného správania očakávaného na verejných cestách.** O tom však niekedy neskôr.
Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!