Lada sa vráti do technologického stredoveku, Renault predáva celý podiel v AutoVAZe

Renault mal v Rusku množstvo aktivít, roky spolupracoval aj so značkou Lada.
Vydané Text: 

Renault **predá svoj väčšinový podiel (67,69 %) v AvtoVAZe ruskému vedeckému inštitútu,** uviedla automobilka. Dohoda zahŕňa šesťročnú opciu na odkúpenie podielu. Renault má v Rusku množstvo aktivít, v posledných rokoch pracoval na zvyšovaní podielu v AutoVAZe. Po zahájení vojenského konfliktu však došlo k obmedzeniu pôsobenia značky na ruskom trhu a celý podiel v AutoVAZe bude predaný ruskému Ústrednému výskumnému a vývojovému inštitútu s názvom Nami. *„Uzatvorenie týchto transakcií nepodlieha žiadnym podmienkam a boli získané všetky požadované schválenia,”* uviedol Renault vo vyhlásení. Jeho 100-percentný podiel v Renaulte Russia pripadne mestu Moskva. *„Dnes sme prijali ťažké, ale nevyhnutné rozhodnutie a robíme zodpovedné rozhodnutie aj voči našim 45 000 zamestnancom v Rusku,”* uviedol generálny riaditeľ Luca de Meo vo vyhlásení. **Renault už v marci oznámil, že pozastaví prevádzku v závode v dôsledku rastúceho tlaku** na jeho pokračujúcu prítomnosť v závode od začiatku konfliktu na Ukrajine. Spoločnosť, ktorej 15-percentným vlastníkom je francúzsky štát, potvrdila bezhotovostný odpis vo výške takmer 2,2 miliardy eur (2,29 miliardy USD), aby zvládla potenciálne straty z dôvodu prerušenia prevádzky v Rusku. **Od invázie na Ukrajinu 24. februára sa z Ruska stiahlo viac ako 400 spoločností,** ktoré po sebe zanechali aktíva v hodnote niekoľkých miliárd dolárov.
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.
 • LEGISLATÍVA

  Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.