Na jednosmernej ceste môžete cúvať! Je to však len v jednom prípade, inak vám za to hrozí pokuta…

Poznáme to asi všetci. Idete v jednosmernej ceste a zrazu sa oproti vám objaví auto idúce v protismere. Niektorí vodiči majú ešte toľko drzosti, že vás bez problémov vyblikajú či vám vynadajú. Jazda v protismere však v zákone nemá pochopenie.
Vydané Text: 

* **Môžem cúvať do jednosmerky?** * **Môže mi policajt dať pokutu za jazdu v protismere?** * **Aké výnimky zákon pripúšťa a prečo?** Stretávame sa s tým najmä na sídliskách a v mestách. **Lenivosť a arogantnosť niektorých vodičov** nepozná hranice a preto je bežným javom, že vám na jednosmernej ceste v meste niekto ide do protismeru len preto, aby si skrátil cestu o pár metrov. Takéto počínanie je v rozpore so zákonom a trestá sa. Existuje však aj výnimka, ktorá predsa len umožňuje cúvanie v jednosmerke. V posledných týždňoch sa mi stalo hneď niekoľkokrát, že pri prejazde jednosmerkou v správnom smere som bol **vyblikaný protiidúcim vozidlom** alebo som narazil na vodiča, ktorý si **cúvaním na jednosmernej ceste chcel skrátiť cestu**. Takéto konanie pritom zákon zakazuje a každý vodič, ktorý sa ho dopustí, si koleduje o problém. ### Zákon hovorí jasnou rečou **Celá záležitosť okolo jazdenia a cúvania v protismere je jasne popísaná v [Zákone č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke](https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/8/20220331), konkrétne sa jedná o §22, odst. 4, písm f)**: „*Vodič sa nesmie otáčať a nesmie cúvať na jednosmernej ceste; vodič však smie cúvať, ak je to nevyhnutne potrebné najmä na zaradenie do radu stojacich vozidiel alebo na vyjdenie z neho.*“ Z tohto textu jasne vyplýva, že **otáčanie sa do protismeru a následná jazda v protismere sú zakázané**. ### Výnimka Podobne je to aj s cúvaním, avšak tu zákon ukladá jednu výnimku. Ňou je parkovanie. **Vodič smie na jednosmernej ceste cúvať** len vtedy, ak potrebuje zaparkovať alebo vyparkovať auto z parkovacieho miesta. Nejde však o cúvanie na miesto, ktoré sme videli voľné 100 metrov nazad. Ide o samotný parkovací manéver, ktorý si vyžaduje zacúvanie na parkovacie miesto.
VĽAVO: Dopravná značka č.321 označuje cestu s jednosmernou premávkou a vyznačuje dovolený smer jazdy. VPRAVO: Dopravná značka č. 230 zakazuje vjazd všetkými vozidlami. Značky o zákaze vjazdu neplatia pre električku a trolejbus.
### Pokuty za cúvanie alebo protismernú jazdu jednosmerke Nerešpektovanie tohto zákona a dopravného značenia Jednosmerná cesta, respektíve dopravného značenia Zákaz vjazdu, ktoré sa používa v spojitosti s jednosmernou cestou, vás môže stáť nemálo peňazí. **Policajt vám pri jazde v protismere môže udeliť pokutu za jazdu v protismernej časti cesty. Táto pokuta môže dosahovať výšku 60 € v prípade, že nedôjde k bezprostrednému ohrozeniu bezpečnosti alebo plynulosti cestnej premávky. Ak k nemu dôjde, pokuta sa môže vyšplhať až na 150 €**. Výšku ostatných pokút nájdete v [sadzobníku pokút](https://www.autoviny.sk/reportaze/122251/na-stiahnutie-aktualny-sadzobnik-pokut-ukladanych-policiou-v-blokovom-konani-2021). ### Názor autora Je na každom z nás, ako sa budeme správať. Ale pravdepodobne aj doma máte nastavené určité pravidlá, ktoré rešpektujete. Preto by ste sa nemali za každú cenu snažiť si skracovať cestu tým, že sa rozhodnete cúvať na jednosmernej ceste alebo sa na nej otočiť a ísť arogantne do protismeru. Ušetríte tým svoju peňaženku a nervy ostatných vodičov. Doslova „ideálnou“ kombináciou je, ak v jednosmerke vidíte cúvať človeka s prívesným vozíkom. Potom môže vaše auto, ktoré je zaparkované na vyhradenom platenom parkovisku, dopadnúť tak, ako pred časom to moje.
Takto môže dopadnúť vaše auto, keď sa arogantný vodič rozhodne na jednosmernej ceste cúvať s prívesným vozíkom.
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.
 • LEGISLATÍVA

  Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.