Na takéto auto sme čakali! Mercedes má nové vyslovene rodinné auto, Trieda T však osloví každého

Tradičné MPV (alebo van) s priestranným interiérom a posuvnými bočnými dverami má triezvy dizajn a solídnu paletu techniky na palube.
Vydané , zverejnil

### Nová Trieda T
Značka Mercedes-Benz včera oficiálne predstavila novú modelovú triedu vozidiel. Volá sa Trieda T a mieni osloviť široké zákaznícke spektrum, ktoré má záujem o prémiové rodinné vozidlá. Trieda T zaujme najmä tým, že s karosárskym vyhotovením MPV (respektíve van) bude mať **veľkorysý vnútorný priestor aj pre zadných pasažierov**, neskôr do ponuky predajcov **pribudne aj verzia so 7 miestami**, pridanou hodnotou je variabilita a celkovo vyššia praktická hodnota vnútorného priestoru.

Zákazník bude mať na výber, aké zadné dvere bude chcieť na vozidle mať. Bočné dvere sú posuvné a poskytujú otvor so šírkou 614 milimetrov a s výškou 1 059 milimetrov. Vzadu sú štandardne do hora sa otvárajúce dvere, alternatívne sú k dispozícii dvojdielne zadné dvere. Oba diely dverí je možné zaistiť v polohe 90 stupňov a otáčať do strany v rozsahu až 180 stupňov.V druhom rade sedadiel sa **vedľa seba zmiestia hneď tri detské sedačky**, interiér v racionálnej miere preberá dizajnové princípy z luxusných modelov SUV, ale stále si ponecháva verejnosťou pozitívne prijímané mechanické ovládače v prednej časti kokpitu – pritom už sériovo je aj Trieda T vybavená **stredovým 7-palcovým displejom s pokrokovým multimediálnym systémom MBUX**, ktorý nachádzame vo všetkých osobných automobiloch značky.


Tento **operačný systém od Mercedesu** vyniká krásnym grafickým spracovaním, štandardnou podporou rozšíreného spojenia so smartfónmi cez Android Auto a Apple CarPlay, ako aj **hlasovým asistentom** (v kombinácii s balíkom navigácie, ktorý sa dodáva na želanie). Zaujímavosťou je, že navigácia v systéme MBUX umožňuje aj zadávanie cieľov prostredníctvom trojslovnej adresy so systémom what3word (w3w). Napríklad naša redakcia na Námestí slobody má w3w adresu aj **///večierky.návrh.smäd**. Svoju adresu môžete zistiť na stránke [what3word.com](https://what3words.com/).

Inzercia

Konzervatívnejšieho zákazníka Mercedes osloví dostupnosťou benzínových a naftových pohonov, ale aj triezvym dizajnom predných partií. Už na prvý pohľad je evidentné, že ide o nový Mercedes, pritom na seba nepúta pozornosť avantgardnými kreáciami.

**Nový Mercedes-Benz Triedy T v skratke**:
* **tradičné MPV s priestranným interiérom a posuvnými bočnými dverami**;
* zadné dvere do kufra sú buď jedny do hora sa otvárajúce, alternatíve dvojkrídlové s aretáciou v 90° a možnosťou otvorenia až do 180°;
* v predaji budú **naftové a benzínové motorizácie s pohonom predných kolies**: T 160 d, T 180 d, T 160 a T 180;
* **všetky motory sú 4-valcové** s výkonnostným rozpätím 70 až 96 kW a spotrebou max. 7,3 l/100 km.
* popri 6-stupňovej manuálnej prevodovke je pre oba naftové modely a pre výkonnejší benzínový model k dispozícii aj 7-stupňová dvojspojková prevodovka DCT.
* nízka nakladacia hrana s výškou len 561 milimetrov;
* 5-miestna verzia je 4 498 milimetrov dlhá, 1 859 milimetrov široká a 1 811 milimetrov vysoká;
* neskôr bude v predaji variant s dlhším rázvorom a celkovo 7 sedadlami;

### Veľa možností personalizácie
Bolo by však nesprávne domnievať sa, že toto auto využijú iba konzervatívni zákazníci a tí, ktorí majú proaktívny rodinný život. Mercedes ponúkne aj k novej Triede T vskutku veľké množstvo dizajnových a funkčných doplnkov, ktoré budú zaujímavé aj pre mladých a pracovne orientovaných zákazníkov alebo športovcov.

Inzercia

Ide napríklad o **línie výbavy Style a Progressive**, náladové osvetlenie interiéru, čalúnenie sedadiel do imitácie kože ARTICO, mikrovlákna MICROCUT a použitie modernej koženky NEOTEX, pochrómované ventilačné dýzy, **16- a 17- palcové dizajnové disky** s 5 alebo 10-lúčovým dizajnom či systém KEYLESS GO.

**Všetky verzie novej Triedy T pritom majú byť pripravené na prepojenie cez službu Mercedes me connect**. K týmto službám patria služby ovládania na diaľku ako dopyt na status vozidla na diaľku alebo zamykanie a odomykanie dverí na diaľku, je možné kedykoľvek z pohodlia domova alebo na cestách skontrolovať najdôležitejšie údaje o vozidle.

### Vysoká úroveň bezpečnostnej výbavy a 7 airbagov sú už súčasťou sériovej výbavy

Text výrobcu: Nová Trieda T má čo ponúknuť aj pokiaľ ide o **bezpečnostnú výbavu**. Vozidlo je sériovo okrem monitorovania tlaku v pneumatikách a systému núdzového volania Mercedes-Benz vybavené množstvom asistenčných jazdných systémov. K týmto systémom patrí asistent rozjazdu na stúpaní, asistent jazdy pri bočnom vetre, asistent sledovania pozornosti ATTENTION ASSIST, aktívny asistent brzdenia s funkciou podpory prejazdu križovatkou, aktívny asistent udržiavania v jazdnom pruhu, asistent sledovania mŕtveho uhla a asistent sledovania povolenej rýchlosti. Na želanie je k dispozícii balík asistenčných jazdných systémov, ktorý okrem aktívneho asistenta udržiavania odstupu DISTRONIC (na výber aj samostatne) obsahuje aj aktívneho asistenta riadenia[5]. Vyšší komfort a bezpečnosť pri parkovaní a vyparkovávaní na želanie poskytne aktívny asistent parkovania so systémom PARKTRONIC a cúvacou kamerou. V kombinácii s ťažným zariadením (na želanie) je Trieda T vybavená aj asistentom stabilizácie prívesu. K vysokej úrovni aktívnej bezpečnosti okrem toho prispievajú aj voliteľné vysokovýkonné svetlomety s LED (súčasť sériovej výbavy v línii Progressive). Svojím širokým rozptylom svetla a farbou podobnou dennému svetlu poskytujú vyššiu bezpečnosť v noci. Navyše vyžadujú menej energie.

Inzercia

Aj v prípade záchytného systému patrí Trieda T k vozidlám, ktoré spĺňajú vysoké bezpečnostné štandardy značky Mercedes-Benz. Cestujúcich chráni celkom sedem sériovo zabudovaných airbagov. Napríklad stredový airbag sa pri prudkom bočnom náraze rozvinie medzi sedadlo vodiča a spolujazdca, čím dokáže znížiť riziko zrážky.


### Motorizácie
Model T 160 d T 180 d T 160 T 180
Valce Usporiadanie/počet R4 R4 R4 R4
Zdvihový objem cm³ 1 461 1 461 1 332 1 332
Výkon kW/k 70/95 85/116 75/102 96/131
pri 1/min 3 750 3 750 4 500 5 000
Max. krútiaci moment Nm 260 270 200 240
pri 1/min 1 750 1 750 1 500 1 600
Spotreba paliva kombinovaná WLTP[6] l/100 km 5,3 – 5,9 5,5 – 5,9 6,7 – 7,2 6,6 – 7,3
Kombinované emisie WLTP[6] g/km 138 – 154 144 – 154 153 – 162 150 – 165
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h s 15,1 – 15,3 13,2 – 13,6 14.7 11,6-12,85
Maximálna rýchlosť km/h 164-165 175-177 168 183-184

### Ceny a dostupnosť
Ako informoval slovenský importér, ceny začínajú pod 30 000 eur pre verziu T 160 s benzínovým motorom s výkonom 75 kW (102 k), manuálnou prevodovkou a v základnom variante. Dostupnosť 5-miestnej verzie očakávame počas tohto roka, dostupnosť verzie s dlhším rázvorom a 7-miestnou konfigiráciou nám zástupcovia Mercedesu zatiaľ neprezradili.

V budúcnosti sa bude tento van predávať aj ako elektromobil s názvom EQT.

Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk


Pokračujte na ďalší príspevok »