Aktuality

Liter benzínu až o takmer 40 centov lacnejšie? Kúsok od Bratislavy to nie je problém!

tankovanie Rajka

Aj vás štvú vysoké ceny pohonných hmôt, ktoré na našom trhu prevládajú. Autoviny.sk sa boli pozrieť pár kilometrov od Bratislavy, kde je možné liter benzínu natankovať až o takmer 40 centov lacnejšie. Na plnej nádrži tak môžete ušetriť pekných pár desiatok eur.

Maďarsko zmrazilo ceny PHM

Maďarsko sa koncom minulého roka rozhodlo urobiť razantný krok, ktorým reagovalo na neustále sa zvyšujúce ceny pohonných hmôt. Tamojšia vláda totiž v novembri 2021 stanovila maximálnu cenu palív na sumu 480 forintov. Pôvodný zámer bol zmraziť ceny palív na 3 mesiace. Ako sa však neskôr ukázalo, regulácia cien palív by mala u našich južných susedov trvať minimálne do polovice mája 2022.

Podobný krok urobili pred časom aj Poliaci tým, že znížili tamojšiu DPH na PHM z 23 % na 8 %. Vo výsledku to prinieslo extrémne nízke ceny paliva, na ktoré okamžite reagovali Slováci a na čerpacích staniciach, ktoré sa nachádzajú v pohraničí sa okamžite začali tvoriť dlhé kolóny. O podobnom zmrazení cien PHM už uvažujú aj v Česku.

tankovanie Rajka
Od piatka 27.5.2022 už tieto ceny pre Slovákov platiť nebudú.

Liter benzínu a nafty za 1,27 €

My sme sa rozhodli, že si vyskúšame ako takéto „lacné tankovanie“ vyzerá v praxi. Zamierili sme teda na čerpaciu stanicu MOL, ktorá je v hraničnej obci Rajka. Dostanete sa sem aj bez nutnosti kupovania maďarskej diaľničnej známky. Tamojšia cena benzínu a nafty sa pohybovala na úrovni 479,9 forintov, čo pri prepočte aktuálnym kurzom predstavuje 1,27 eur.

Na našich čerpacích staniciach bola v dobe písania tohto článku suma za benzín na úrovni 1,645 eur za liter a nafta sa predáva za 1,554 eur za liter. Rozdiel je teda nezanedbateľných 0,375 eur respektíve 0,284 eur. Na plnej 50 litrovej nádrži môžu obyvatelia slovenských južných pohraničných oblastí ušetriť až 18,75 eur v prípade benzínu alebo 14,2 eur v prípade nafty.

tankovanie Rajka

Slováci tankujú vo veľkom

Niet preto divu, že v dobe našej návštevy čerpacej stanice v Rajke sa tu nachádzalo niekoľko desiatok áut s poznávacími značkami z celého Slovenska. Zo skúsenosti vieme, že v poobedných hodinách sa na tankovanie čakalo 15-20 minút. Táto čerpacia stanica sa pritom nachádza len 20 kilometrov od centra Bratislavy, čo sa dá bez problémov stihnúť tam aj späť za hodinu. Aby sme si uviedli ešte jeden príklad, veľa Slovákov z Bratislavy a okolia chodilo pred nedávnom tankovať na čerpaciu stanicu Avanti, ktorá je v pohraničnej obci Wolfsthal v Rakúsku. V dobe písania tohto článku je tu však cena za benzín na sume 1,858 €/l a cena nafty na sume 1,975 €/l.

Dochádza im trpezlivosť

Treba však dodať, že na viacerých čerpacích staniciach v pohraničných častiach Maďarska dochádza k obmedzovaniu počtu natankovaných litrov. Niektoré čerpačky neumožňujú natankovať viac ako 10 litrov, iné zase majú obmedzený počet áut, ktoré môžu natankovať plnú nádrž. Najväčším problémom nielen v Maďarsku, ale taktiež aj v Poľsku je, že Slováci podľahli panike a pohonné hmoty si začali vo veľkom tankovať aj do kanistrov. Avšak cez hranice môžete takýmto spôsobom preniesť maximálne 10 litrov pohonných hmôt. Inak musíte platiť spotrebnú daň. Ak túto podmienku nesplníte, hrozí vám pokuta až do výšky 16-tisíc eur. Taktiež vám hrozí pokuta aj vtedy, keď vás polícia pri bežnej kontrole zastaví s väčším objemom PHM v kufri a vy neviete predložiť doklad alebo dokázať spôsob nadobudnutia a pôvod paliva. Tu pokuta môže stúpnuť až do výšky 100-tisíc eur.

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie