BMW, Mercedes alebo Audi? Kto má najlepší 3,0-liter a ktorý má najviac slabín?
Trojlitrový naftový šesťvalec predstavuje pre väčšiu časť európskych motoristov absolútny vrchol automobilovej racionality. Má predsa obrovský krútiaci moment, príkladnú kultúru chodu, dlhý dojazd na jednu nádrž a prevádzkovú spotrebu paliva, o ktorej sa benzínovým agregátom s podobným výkonom môže len snívať.
Dlhodobá spoľahlivosť týchto pohonických klenotov je častým predmetom živých diskusií na fórach aj v špecializovaných servisoch. Nasledujúci detailný prehľad vychádza z oficiálnej technickej dokumentácie, interných servisných bulletinov, údajov nezávislých diagnostikov a praktických skúseností špecializovaných mechanikov.
1. BMW
Od legendárnej rodiny N57 k modulárnemu B57
BMW N57 (2008 – 2017)
Generácia N57 nahradila v roku 2008 starší, no mimoriadne obľúbený blok M57. Ide o radový naftový šesťvalec s objemom 2 993 cm³ (vŕtanie 84 mm, zdvih 90 mm), hliníkovým blokom valcov a 24-ventilmi. Zásadnou konštrukčnou zmenou oproti predchodcovi bolo premiestnenie rozvodového mechanizmu na zadnú stranu motora (k prevodovke) v rámci ochrany chodcov pri zrážke a lepšieho rozloženia hmotnosti.

Motor sa vyrábal v širokom spektre výkonových verzií
-
Jednoturbové verzie: N57D30U0 (150 kW / 204 k), N57D30O0 (180 kW / 245 k) a novšia revízia N57D30O1 (190 kW / 258 k) s vstrekovacím systémom Common Rail pracujúcim s tlakmi 1 600 až 1 800 barov.
-
Biturbo verzie (sériové preplňovanie): N57D30T0 (220 kW / 299 k a 230 kW / 313 k) využívali jedno malé vysokotlakové a jedno veľké nízkotlakové turbodúchadlo. Tlak vstrekovania dosahoval 2 000 barov.
-
Triturbo verzia (N57S / M50d): Vrchol inžinierstva z roku 2012 ponúkal 280 kW (381 k) a 740 Nm. Využíval tri turbodúchadlá (dve malé vysokotlakové a jedno veľké nízkotlakové) a piezo-vstrekovače s tlakom 2 200 barov.
Zdokumentované slabé miesta N57
-
Rozvodový mechanizmus: Tenšie valčekové reťaze a napínače podliehajú pri dlhých intervaloch výmeny oleja (30 000 km) opotrebovaniu. Vyťahaná reťaz sa prejavuje chrastením zo zadnej časti bloku pri studenom štarte. Výmena rozvodov vyžaduje demontáž celého motora z vozidla. Ozubené koleso na kľukovom hriadeli je naviac lisované priamo na hriadeli. V roku 2015 BMW spustilo vybrané servisné akcie na kontrolu napínačov.
-
Sanie a vírivé klapky: V dôsledku recirkulácie výfukových plynov (EGR) a odvetrania kľukovej skrine dochádza ku karbonizácii nasávacieho potrubia. Pôvodné plastové vírivé klapky sa môžu pri vysokom nájazde (nad 180 000 km) uvoľniť, pričom hrozí ich vniknutie do spalovacieho priestoru a deštrukcia ventilov či piestu.
-
Chladič EGR: Netesnosti chladiča spätných vedení výfukových plynov môžu viesť k úniku chladiacej kvapaliny do sania, prípadne v extrémnych prípadoch k vznieteniu usadenín v saní (predmet rozsiahlych zvolávacích akcií BMW).
-
Mazací systém (špecifické upozornenie): Niektoré špecializované dielne (napr. MIK Motoren) poukazujú na riziko opotrebovania hlavných a ojničných ložísk pri nájazdoch nad 180 000 km v dôsledku poklesu tlaku oleja pri nízkych otáčkach a opotrebovania olejového čerpadla. Ide však o komerčné pozorovania, nie oficiálne potvrdzenú konštrukčnú chybu výrobcu.
BMW B57 (od roku 2015)
Motor B57 nahradil N57 v rámci prechodu na novú modulárnu architektúru s unifikovaným objemom 500 cm³ na jeden valec. Zdieľa rovnaké rozmery vŕtania a zdvihu (84 × 90 mm, 2 993 cm³), no využíva výrazne tuhší hliníkový blok typu closed-deck, uzavretú konštrukciu a úplne nový manažment chladenia a emisií.

Škála výkonu je mimoriadne široká:
-
B57D30O0 (Single-Turbo): 195 kW (265 k) / 620 Nm.
-
B57D30T0 (Twin-Turbo): Od roku 2020 štandardne s mild-hybridnou 48V technológiou – výkony 210 kW (286 k) / 650 Nm až 250 kW (340 k) / 700 Nm v modeli 540d.
-
B57D30S0 (Quadturbo): Absolútny unikát vyrábaný v rokoch 2016 až 2020. Štyri turbodúchadlá (dve nízkotlakové a dve vysokotlakové) dodávali výkon 294 kW (400 k) a krútiaci moment 760 Nm.
Vstrekovací tlak systému Common Rail začínal pri B57 na hodnote 2 500 barov. Pri technickej revízii od roku 2020 (spojenej s prechodom na oceľové piesty namiesto hliníkových pre vyššiu tepelnú účinnosť) stúpol vstrekovací tlak piezo-systému na 2 700 barov.
Dokumentované slabé miesta B57:
-
Rozvody: Rozvodová reťaz bola výrazne zosilnená. Výrobca upravil dráhy napínačov a výmeny rozvodov sú pri tomto motore nepomerne zriedkavejšie než u N57.
-
Emisný systém SCR a AdBlue: Najčastejším zdrojom porúch pri vozidlách s nájazdom 80 000 až 160 000 km býva periféria AdBlue. Kazy sa týkajú vyhrievania nádrže, snímačov NOx a kryštalizácie močoviny v dávkovacom vstrekovači.
-
Zložitosť Quadturbo (B57S): Štvor-turbová verzia vyžaduje bezchybne fungujúci podtlakový systém a zložité riadenie klapiek. Aj drobná netesnosť vo vedení tlaku spôsobí prepínanie motora do núdzového režimu.
-
Zanášanie DPF: Pri prevažne mestskom využívaní dochádza k rýchlemu zaplneniu filtra pevných častíc sadzami, keďže regenerácia vyžaduje dosiahnutie stabilnej teploty výfukových plynov.
2. Mercedes-Benz
Prechod od vidlicového V6 (OM642) k radovému OM656
Mercedes-Benz OM642 (2005 – 2021)
OM642 bol prvým vznetovým motorom V6 od koncernu Daimler. Ide o 72-stupňový vidlicový šesťvalec s objemom 2 987 cm³ (vŕtanie 83 mm, zdvih 92 mm). Blok motora je vyrobený z hliníkovej zliatiny s liatinovými vložkami valcov. Vzhľadom na uhol 72° využítal motor medzi radmi valcov protibežný vyvažovací hriadeľ na potlačenie vibrácií 1. a 2. radu.

Preplňovanie zabezpečovalo jedno turbodúchadlo Garrett s variabilnou geometriou lopatiek (VGT) umiestnené v žľabe medzi valcami. Výkonové verzie sa postupne vyvíjali od 140 kW (190 k) a 440 Nm pri prvých verziách až po 195 kW (265 k) a 620 Nm v záverečných evolúciách.
Dokumentované slabé miesta OM642:
-
Netesnosti chladiča oleja: Hliníkový chladič oleja je umiestnený hlboko v žľabe medzi valcami pod nasávacím potrubím. Pôvodné oranžové tesnenia pod vplyvom vysokej teploty časom skrehnú a začnú prepúšťať olej. Samotné tesnenie stojí zopár eur, no výmena vyžaduje kompletné odstrojenie vrchnej časti motora (cca 8 hodín práce). Od roku 2010 Mercedes dodával odolnejšie fialové tesnenia z materiálu Viton.
-
Vírivé klapky v saní: Odvetranie kľukovej skrine privádza olejové pary priamo pred turbo. Olej steká do sacieho traktu a zaplavuje servomotor ovládania vírivých klapiek EKAS. Následne dochádza ku skratu servomotora a prechodu do núdzového režimu (obmedzenie na 3 000 ot./min).
-
Podfukovanie vstrekovačov: Medené podložky pod piezo-vstrekovačmi Common Rail podliehajú opotrebovaniu. Ak sa včas nevymenia, unikajúce spáleniny vytvoria na hlave valcov tvrdú karbónovú vrstvu (tzv. „čiernu smrť“), čo extrémne skomplikuje neskoršiu demontáž vstrekovača.
Mercedes-Benz OM656 (od roku 2017)
V roku 2017 Mercedes-Benz s príchodom faceliftu triedy S (W222) kompletne opustil koncepciu V6 a vrátil sa k tradičnému radovému šesťvalcu. Motor OM656 má objem 2 927 cm³ (pri novších LCI verziách 2 989 cm³), vŕtanie 82 mm a zdvih 92,4 mm. Celohliníkový blok využíva patentovanú technológiu nanesenia extrémne hladkej vrstvy ocele na steny valcov NANOSLIDE, čo výrazne znižuje trenie.

Motor disponuje variabilným časovaním a zdvihom výfukových ventilov CAMTRONIC a stupňovitým tvarom spalovacích priehlbín v piestoch.
-
Preplňovanie: Dvojstupňové preplňovanie BorgWarner R2S (spojenie malého a veľkého turba), pri najsilnejších verziách doplnené o elektrický kompresor eBooster.
-
Výkonové stupne: OM656 d 29 (210 kW / 286 k / 600 Nm) až OM656 d 30T (270 kW / 367 k / 750 Nm).
Dokumentované slabé miesta OM656:
-
Dlhodobá spoľahlivosť: Vzhľadom na relatívnu mladosť motora je celková mechanická odolnosť bloku a kľukového ústrojenstva hodnotená ako špičková.
-
Komplexnosť výfukovej sústavy: Z hľadiska emisií využíva spojený systém nízkotlakového a vysokotlakového EGR spolu so zdvojeným vstrekovaním AdBlue (priamo pri motore aj pod podlahou). Poruchy sa tak týkajú výhradne senzoru NOx, snímačov diferenčného tlaku DPF a elektrických servopohonov regulácie turbodúchadiel pri vysokých nájazdoch.
3. Audi / VW Group
Vývoj legendárnej rodiny 3.0 V6 TDI
Šesťvalcový diesel od koncernu Volkswagen využíva 90-stupňovú architektúru V6 s objemom 2 967 cm³ (vŕtanie 83 mm, zdvih 91,4 mm) už od roku 2004. Počas dvoch dekád však prešiel tromi zásadnými konštrukčnými generáciami, ktoré si nemožno zamieňať.
1. Generácia 3.0 V6 TDI (2004 – 2010, kódy BMK, ASB, CAPA…)
Je vyrobená z vysokopevnostnej liatiny s vermikulárnym grafitom (CGI-450). Rozvodový mechanizmus poháňali až štyri samostatné reťaze umiestnené na zadnej strane motora.
-
Slabiny: Predčasné vyťahanie horných napínačov reťazí (prejavuje sa kovovým hrkotom pri štarte). Piezo-vstrekovače Bosch prvej generácie pri nájazde nad 200 000 km strácali tesnosť a kvapkali, čo mohlo spôsobiť prepálenie piestu alebo zadrenie motora.

2. Generácia EA897 (2010 – 2014, kódy CDUC, CDBA, CLAB…)
Toto je už konštrukčne odľahčená verzia. Počet rozvodových reťazí sa zredukoval zo štyroch na dve hlavné reťaze. Vstrekovací tlak dosiahol 1 800 barov, výkony od 150 kW (204 k) do 180 kW (245 k). BiTDI verzia (CGQB) ponúkala 230 kW (313 k) s dvoma turbami.
-
Slabiny: Úniky chladiacej kvapaliny z nastavovacieho ventilu v žľabe medzi valcami. Opotrebovanie plastových ťahadiel vírivých klapiek v sacom potrubí.
3. Generácia EA897evo (2014 – 2018, kódy CRTE, CRTD, CZJA…)
Asi najrozšírenejšia verzia s výkonmi 160 kW (218 k) a 200 kW (272 k). Už mala výrazne upravené chladenie a masívne nasadenie SCR (AdBlue).
Kľúčová slabina verzii CRT / CRTD (190 kW / 272 k):
-
Opotrebovanie vačkových hriadeľov: Tento konkrétny kód motora trpí pri ročníkoch 2014 až do začiatku roka 2017 na konštrukčnú vadu lisovaných vačkových hriadeľov. Ozubené prstence a vačky sa na dutom hriadeli postupne uvoľnia alebo extrémne zoderú. Prejavuje sa to cvakaním z hlavy valcov, nepravidelným chodom a kovovými pilinami v oleji. Oprava vyžaduje výmenu všetkých štyroch vačkových hriadeľov za novší modifikovaný typ.
-
Napínače rozvodov: Rachot reťaze po studenom štarte trvajúci dlhšie než 2–3 sekundy indikuje stratu tlaku v hydraulickom napínači a nutnosť výmeny rozvodov.
Kde nájdete tieto motory
| Motor | Roky | Modely |
|---|---|---|
| BMW N57 | 2008-2017 | 325d, 330d, 335d, 525d, 530d, 535d, 550d, 740d, 750d, X5, X6 |
| BMW B57 | od 2015 | 330d, M340d (rad 3 G20); 530d, 540d, M550d (rad 5 G30); 730d, 740d, 750d (rad 7 G11); 840d (rad 8); X3, X4, X5, X6, X7; Ineos Grenadier (od 2022) |
| Mercedes OM642 | 2005-2021 | triedy C, E, S, CLK, ML, GL, GLK, GLC, GLE, G, X; Sprinter, Vito/Viano; Jeep Grand Cherokee, Chrysler 300C |
| Mercedes OM656 | od 2017 | triedy S, E, G; CLS; GLE, GLS, GLC |
| Audi/VW V6 TDI (starší) | od 2004 | Audi A4 (B7, B8), A5, A6 (C6), A8 (D3), Q5, Q7; VW Touareg, Phaeton, Amarok; Porsche Cayenne |
| Audi V6 TDI EA897 (novší) | približne 2011-2018 | Audi A4 (B9), A5, A6 (C7), A7, Q5, Q7 (4M) |
Zdroje: Wikipedia, carwiki.de, Unixnerd BimmerIQ, MIK Motoren, BMWBLOG, MotorReviewer, autoscore.pro, carchecker.pro
Autá ma sprevádzajú už od detstva – začalo to otcovou garážou a pokračovalo cez testy, rozhovory a nekonečné hodiny strávené za volantom (aj klávesnicou). Dnes som šéfredaktorkou portálu Autoviny.sk a stále si myslím, že najlepší zvuk je ten, ktorý ide spod kapoty. Aj články by mali byť dobré ako niektoré autá – musia mať tempo, rytmus, pointu… a ak zanechajú stopu, o to lepšie. A práve o to sa v našej redakcii snažíme.











