Magazín

Motocykle ZERO: Elektricky v jednej stope

Moto novinky 2022

Spoločnosť kombinuje tie najlepšie aspekty tradičného motocykla s najpokročilejšími technológiami. Motocykle značky Zero sú preto pomerne ľahké, no zároveň výkonné a rýchle. Zero Motorcycles má v súčasnej dobe rozsiahlu ponuku obsahujúcu hneď niekoľko elektromotocyklov rôznych typov od endúr (FX), cez naháče (SR) a cestovateľské stroje (DSR) až po streetfighter (SRF).

Základom všetkých je výkonný elektrický pohon Z-Force od značky Bosch a hliníkový rám, ktorý minimalizuje hmotnosť strojov.

V prípade záujmu sa s motocyklami značky Zero zoznámite v predajniach v Bratislave a v Bardejove.

Zero SRF

Ani pri elektrických automobiloch sa nestáva často, aby ponúkli dojazd do vzdialenosti 365 km, čo však pri motocykloch? Práve toľko ponúka model SRF, tichý, svižný a obratný streetfighter ideálny do mestskej premávky s výkonom 81 kW (110 k) a krútiacim momentom 190 Nm, čo si zaslúži pozornosť. Tieto hodnoty prenáša ozubený remeň priamo na zadné koleso. Potrebnú energiu poskytujú lítium-iónové batérie s kapacitou 14,4 kWh.

Zvlášť, keď vďaka nim dosahuje elektrický motocykel maximálnu rýchlosť 200 km/h. V ponuke je aj verzia Premium so 6 kW nabíjačkou, veterným štítom, vyhrievanými rukoväťami a hliníkovými koncovkami riadidiel.

Moto novinky 2022

Zero FX-E

Enduro Zero FX poskytuje takmer okamžitý krútiaci moment 106 Nm a výkon 33 kW (44 k), čo je pri hmotnosti okolo 130 kg rozhodne zaujímavá hodnota. Môžete sa na ňom preháňať v meste aj mimo neho, preto zaujme aj tých, ktorých láka odbočiť z asfaltovej cesty do ťažšieho terénu. Navyše bezúdržbové hnacie ústrojenstvo, remeňový pohon a voliteľne plne modulárny systém napájacích zdrojov majú zaistiť bezstarostnú jazdu a minimálne prevádzkové náklady.

Zameriava sa skôr na mladších jazdcov, dá sa na ňom jazdiť s vodičským preukazom kategórie B, no treba aj skúsenosti, nakoľko dosahuje maximálnu rýchlosť 130 km/h a vďaka 7,2 kWh akumulátoru dokáže v meste dôjsť do vzdialenosti 146 km.

Moto novinky 2022

Zero DS

Popri špecifickejšie zameraných modeloch SRF a FX-E ponúka značka Zero aj plnohodnotného univerzála v podobe naháča DS. Vďaka plne nastaviteľnému podvozku a motoru s výkonom 44 kW (59 k) a krútiacim momentom 109 Nm dokáže dosiahnuť maximálnu rýchlosť 139 km/h. Na nabíjanie 14,4 kWh batérie môže využiť aj bežný elektrický kábel, takže po 9 hodinách ponúkne dojazd do vzdialenosti 160 km.

Okrem toho sa motocykel chváli vynikajúcimi reakciami, okamžitou akceleráciou a nízkymi prevádzkovými nákladmi.

Moto novinky 2022
Martin Šebesta, profilová fotografia
Okolo áut a motoriek sa pohybujem odmalička, aj keď sme nikdy v rodine nemali Škodu 105/120. Za jeden z najväčších výkonov považujem generálku Žiguláka, ktorou sme s kamarátmi zložili praktickú maturitu na dopravnej priemyslovke. Na autách ma zaujímajú technické riešenia a inovácie, preto mi je ľúto, že v ostatnej dobe sa dozvedáme viac o konektivite a o mobilnom internete v autách než o novinkách v motoroch, nápravách a prevodovkách. Podľa mňa by auto malo mať charakter a aspoň trochu komunikovať s vodičom. Na autonómne jazdenie sa zatiaľ pozerám skepticky, aj keď časom môže byť riešením najmä v mestách. Baví ma cestovanie, komunikácia s ľuďmi a rozširovanie obzorov.