Ministerstvo vnútra plánuje modernizovať vozový park polície. Chce nakupovať ekologické autá

Ministerstvo vnútra ide nakupovať nové autá. Budú to elektromobily a plug-in hybridy!
Vydané , zverejnil

[Portál aktuality.sk](https://www.aktuality.sk/clanok/dy9vtwf/ministerstvo-vnutra-chce-nakupit-705-ekologickych-aut-pre-policiu-zaplati-ich-z-planu-obnovy/) dňa 15.2.2022 s odvolaním na [TASR](https://www.tasr.sk) informoval o tom, že Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky vyhlásilo verejné obstarávanie. Má sa týkať nákupu ekologických automobilov, ktoré majú byť financované z Plánu obnovy. **Celková suma, ktorá mala byť na nákup vyčlenená presahuje 20 miliónov eur bez DPH**, konkrétne ide o 20,2 milióna eur bez DPH.

### 705 nových elektromobilov a plug-in hybridov

**Ministerstvo vnútra má v pláne nakúpiť celkovo až 705 nových áut s tým, že si necháva možnosť kúpy ďalších 160 kusov v priebehu najbližších dvoch rokov**. Celý nákup by mal prebehnúť do konca roka 2022 a je prvou časťou obnovy osobných vozidiel autoparku Ministerstva vnútra do roku 2031. **Ministerstvo plánuje celkovo nakúpiť zmienený počet vozidiel, ktoré budú rozdelené až do siedmych kategórií**.

Zdroj: FB Polícia Slovenskej republiky

**V sekcii elektromobilov sa plánujú zaobstarať vozidlá s karosériou hatchback, SUV a tiež aj dodávky. V plug-in hybridnej kategórii má ísť zase o hatchbacky, sedany, SUV a autá s karosériou typu kombi**. Celá obmena sa bude týkať desiatich percent vozového parku a autá budú vyčlenené na konkrétne účely.

### Elektrická polícia

**300 kusov z nich bude označených vo farbách Policajného zboru** a bude taktiež vybavených príslušným zvukovým a rozhlasovým zariadením. Ďalších **200 kusov z nových áut má byť dodaných v úprave so skrytou príslušnosťou k Policajnému zboru**, no a napokon zvyšných **205 kusov bude bez akéhokoľvek viditeľného označenia. Nebude im však chýbať špeciálna policajná výbava podľa požiadaviek rezortu, uvádza [portál teraz.sk](https://www.teraz.sk/slovensko/mv-chce-nakupit-705-ekologickych-aut/612089-clanok.html?utm_source=teraz&utm_medium=organic&utm_campaign=click&utm_content=.%253Bsearch)**.

Inzercia

Samotný minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) sa k tejto téme vyjadril nasledovne: „*Toto verejné obstarávanie je samozrejme v súlade s koncepciou obnovy osobných vozidiel autoparku MV SR do roku 2031, ktorá na Ministerstve vnútra dlhodobo chýbala a pripravili sme ju po dôkladnej hĺbkovej analýze stavu a potrieb rezortu. Znižovanie priemerného veku vozidiel sa okrem úspor pri bežných výdavkoch odrazí aj na bezpečnosti posádok a v neposlednom rade na znížení úrovne produkovaných emisií. Pri tomto nákupe to odhadujeme na 2700 ton.*“

### Investícia je súčasťou Plánu obnovy

**Investícia do vozového parku súvisí s Plánom obnovy, konkrétne s jeho časťou boja proti korupcii a praniu špinavých peňazí, bezpečnosti a ochrane obyvateľstva**. Uchádzači o prihlásenie sa do zákazky môžu predkladať svoje ponuky buď pre jednotlivú kategóriu alebo pre viacero kategórií súčasne. Jedným z hlavných kritérií posudzovania vhodnosti ponuky bude cena.

Namiesto pokuty verejnoprospešné práce za 3 eurá na hodinu. Aj to je spôsob, ako predísť zadržaniu vodičského preukazu

Príspevok o tom, za čo vám na Slovensku zadržia vodičský preukaz. Zadržanie vodičského preukazu je vec, ktorej sa asi všetci chceme vyhnúť. My sme sa však pozreli na to, za akých okolností k tomu môže dôjsť.

Inzercia

Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.


Pokračujte na ďalší príspevok »TEST HECHT COCIS RED: Ako jazdí elektrický skúter za 1599 eur?

  • Zvažujete kúpu jednoduchého elektrického skútra od značky Hecht? Prečítajte si našu recenziu, v ktorej sumarizujeme naše skúsenosti s týmto nápadným a prekvapivo lacným elektrickým skútrom. Je určený do mesta, stačí vodičský preukaz na auto a vyžaduje minimálnu údržbu. Stojí toľko, čo lepší mobil, čo prirodzene vzbudzuje zvedavosť a možno aj pochybnosti.