Aktuality

Kancelária prezidenta vybrala nové služobné auto, je ním plug-in hybridný Superb

Plug-in hybrid Škoda Superb iV v službách Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky
Zdroj: ŠKODA AUTO

Služobné vozidlo, ktoré si Kancelária prezidenta SR vybrala na základe vyhláseného tendra do svojej flotily, je plug-in hybridná Škoda Superb iV, informovala automobilka vo svojej tlačovej správe. Doplnila tiež, že automobil sa stáva súčasťou flotily služobných vozidiel práve dnešným dňom a má prispieť k zníženiu emisií flotily úradu.

Ambíciu stať sa uhlíkovo neutrálnym úradom do roku 2030 oznámila prezidentka Zuzana Čaputová vlani. Podľa jej úradu je nutný prechod na elektromobilitu, nakoľko autá, ktoré Kancelária prezidenta SR používala, sú vysoko neekologické. Ročne totiž vyprodukovali viac než 30 ton emisií CO2, uvádza Škoda vo svojej správe.

Uhlíková neutralita neznamená, že nebudeme produkovať žiadne emisie CO2, ale že ich vyprodukujeme len toľko, koľko dokážeme kompenzovať a koľko dokáže krajina sama absorbovať. Aby sme tento cieľ dosiahli, budeme musieť prijať množstvo opatrení a musíte tiež veľa zmeniť aj zo svojich návykov. Na produkcii emisií CO2 sa najviac podieľa energetika, doprava a priemysel, a preto práve v týchto segmentoch bude potrebných najviac zmien,“ napísala na sociálnej sieti pri predstavovaní projektu uhlíkovo neutrálnej kancelárie, ešte počas minulého roka Zuzana Čaputová.

Škoda Superb iV s maximálnym systémovým výkonom 160 kW (218 k) podľa metodiky WLTP dosahuje emisie oxidu uhličitého v rozmedzí od 22,9 – 32,9 g/km a 56 až do 63 kilometrov dokáže prejsť na elektrickú energiu. V automobile sa nachádza trakčný akumulátor, ktorý je schopný poháňať elektrický motor aj bez toho, aby sa aktivoval hlavný benzínový agregát. Nielen teoreticky tak môže byť tento liftback považovaný za elektromobil - samozrejme za predpokladu, že správca flotily vozidiel bude dbať na nabíjanie akumulátora v čase, keď sa automobil nepoužíva.

Prečítajte si aj:


TEST KIA XCEED PHEV: Má plug-in hybrid zmysel, ak do mesta dochádzate?

ERIK STRÍŽ


TEST ŠKODA OCTAVIA COMBI RS iV: Našli sme vaše ďalšie auto

ERIK STRÍŽ


Vieme, na čom jazdí pápež počas návštevy Slovenska, aj aké úpravy áut si Vatikán vyžiadal

ERIK STRÍŽ


TEST ŠKODA SUPERB Sportline za 50-tisíc: Nafta je niekedy na nezaplatenie

ERIK STRÍŽ


Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie