Poznáte všetky nízkoemisné zóny s obmedzeniami pre autá? Táto navigácia sa im vyhne: nový Garmin DriveSmart 86

Vedeli ste, že napríklad vo Francúzsku zaplatíte za nepovolený vjazd do nízkoemisnej zóny až 375 eur? Vďaka dobrej navigácii sa takýmto situáciám vyhnete.
Vydané , zverejnil

*Článok sme pripravili v spolupráci so značkou Garmin*

Asi väčšina motoristov používa na navigovanie svoje vlastné mobilné telefóny. Tie však fungujú iba v oblastiach s dostatočným pokrytím mobilnou sieťou, aktívne rozptyľujú pozornosť prichádzajúcimi správami a notifikáciami z aplikácií a čo je najpodstatnejšie, neposkytujú špičkové bezpečnostné upozornenia a upozornenia týkajúce sa životného prostredia.

Pre optimálnu a bezpečnú navigáciu sú ešte stále nevyhnutné špecializované GPS navigácie, a to je dôvod, prečo vodiči z povolania obyčajne nemajú na palubnej doske vozidla položený vlastný mobil. O takýchto produktoch od značky Garmin sme písali už niekoľkokrát, určite vám odporúčame prečítať si aj tieto príspevky, odkazy na ne nájdete na konci tohto článku.

### Novinky Garmin DriveSmart 86, 76 a 66
**[Garminy série DriveSmart x6](http://drive.garmin.sk)** patria k najnovším produktom na poli satelitných navigačných systémov. Je to špecializované navigačné systémy vybavené veľkým displejom s vysokým rozlíšením, zobrazením na výšku aj šírku a aktualizáciou máp či ceny palív v reálnom čase. Umožňujú tiež použitie hlasového asistenta Garmin na hľadanie konkrétnych miest – práve hlasové ovládanie máme za podstatne bezpečnejšiu alternatívu ku klasickému ručnému zadávaniu údajov. Veď aj počas jazdy častokrát potrebujete upraviť cieľ alebo pridať medzicieľ.

Séria Garmin DriveSmart x6 poskytuje inteligentné a intuitívne environmentálne zónu smerovanie v reálnom čase upozornenie na potenciálne nebezpečenstvo. Zhromažďuje tiež údaje z hodnotení cestovateľov na TripAdvisore a miliónov Foursquare POI, ktoré vám pomôžu optimalizovať vaše výlety na Slovensku, ale aj v zahraničí. Navigáciu Garmin navyše môžete spárovať s aplikáciou Garmin Drive v smartfóne a získať tak vždy aktuálne informácie o cenách paliva, dopravnej situácii, počasí, parkovaní, radaroch a podobne. Aktualizácia dát prebieha bezdrôtovo cez Wi-Fi, teda už viac nie sú potrebné káble a špecializované programy pre Windows, ako tomu bolo v minulosti.

**Séria DriveSmart x6 pozostáva z troch modelov**, čo sú fakticky rovnaké zariadenia (až na funkciu Amazon Alex) s odlišnými veľkosťami displejov. DriveSmart 86 je vrcholový model s 8-palcovou obrazovkou a asistentom Amazon Alexa, 76 má obrazovku sedempalcovú a model 66 šesťpalcovú. Všetky majú pomer strán ideálny pre navigovanie, ale platí, že čím väčší je displej, tým je navádzanie na trase pohodlnejšie.

Inzercia

### Navigovanie s ohľadom na nízkoemisné zóny
Jednou z funkcií, ktoré motoristi jazdiaci v zahraničí zvlášť ocenia, je schopnosť navigácie DriveSmart x6 zohľadňovať pri plánovaní trasy nízkoemisné zóny, alebo ak chcete environmentálne zóny. Tých je už dosť a bude ich čoraz viac, no každý nemá elektromobil, plug-in hybrid alebo nové auto s aktuálne vyžadovanou emisnou normou.

Funguje to pomerne jednoducho: v nastaveniach navigácie vyplníte profil svojho vozidla, ako palivo, rok prvej registrácie, emisná norma motora (Euro 5 a pod.), prípadne emisnú plaketu pre konkrétnu krajinu. Na základe týchto špecifických vlastností potom softvér navigácie vyberie takú trasu, ktorá sa bude elegantne vyhýbať nízkoemisným zónam, ktoré obmedzujú alebo zakazujú vjazd určitých vozidiel.

Zaujímavosťou je funkcia **Garmin Real Directions**, ktorá v posledných niekoľkých stovkách metrov vodiča naviguje s mimoriadnou precíznosťou. Táto funkcia je primárne založená na údajoch zozbieraných na základe orientačných bodov, takže jej presnosť je veľmi vysoká.

Inzercia

Zjednodušene povedané, Garmin DriveSmart x6 kombinuje špičkové navigačné funkcie, štandardizované údaje o bodoch záujmu, upozornenia na eventuálne problémy na cestách a aktualizácie máp, vďaka čomu ide o **jeden z najlepších GPS navigačných systémov na trhu**.

Mobil má počas jazdy ostať vo vrecku. Výhodou produktov Garmin DriveSmart je aj ich dizajnová neutrálnosť, teda minimálne okraje okolo displeja. Hodia sa tak do akéhokoľvek vozidla, aj do toho historického.

Nižšie uvádzame prehľad základných funkcií vrcholového modelu Garmin DriveSmart 86:

**Bezplatná doživotná aktualizácia máp**
Navigácia DriveSmart je vybavená detailnými mapami Európy, ale čo je podstatnejšie, bezplatnou a doživotnou aktualizáciou máp s digitálnym prijímačom dopravných správ.

**Vstavaná Alexa**
Garmin DriveSmart 86 je vybavený vstavaným hlasovým asistentom Alexa, ktorý umožňuje vyhľadávať a ovládať hudbu, audioknihy, podcasty a správy pomocou hlasových príkazov. Nemusíte dať ruky z volantu ani oči z vozovky. Okrem toho, že je takéto hlasové ovládanie pohodlnejšie, hlasové príkazy tiež zvyšujú bezpečnosť jazdy.

Inzercia

**Hlasový asistent Garmin**
Garmin DriveSMART 86 je dodávaný so vstavaným hlasovým asistenta, ktorý je kompatibilný s Bluetooth v pripojenom smartfóne. Hlasovú asistenciu Garmin môžete použiť na telefonovanie bez použitia rúk, čím zaistíte optimálnu bezpečnosť počas jazdy. Môžete sa tiež opýtať na trasu alebo dokonca zmeniť nastavenia navigácie.

**Vstavaný TripAdvisor a Foursquare**
Garmin DriveSmart 86 prichádza so vstavanými funkciami pripravenými na cesty. Zahŕňajú hodnotenia cestovateľmi na TripAdvisore a milióny bodov záujmu Foursquare POI, takže po ceste môžete ľahko nájsť reštaurácie, kaviarne, bary a hotely. Táto funkcia vám poskytuje všetky údaje a informácie potrebné počas dlhých ciest.

**Bezpečnostné upozornenia počas jazdy**
Garmin DriveSmart 86 obsahuje bezpečnostné upozornenia na ostré zákruty, zmeny rýchlosti, školské zóny a ďalšie situácie, ktoré si vyžadujú úpravu rýchlosti. Tieto upozornenia zlepšujú vaše situačné povedomie, aby ste boli vy aj ostatní v bezpečí.

GPS navigácie Garmin DriveSmart (2021)

**Aplikácia Garmin Drive**
Garmin DriveSmart 86 je kompatibilný s aplikáciou Garmin Drive vo vašom smartfóne. Keď spárujete satelitnú navigáciu s aplikáciou, získate prístup k aktuálnym cenám paliva, o počasí, parkovaní, premávke a ďalším údajom. Budete tiež dostávať inteligentné upozornenia, čo vám pomôže lepšie si naplánovať cestu.

**Možnosť pripojenia cúvacej kamery**
Aj keď k samotnému navigačnému zariadeniu už nemusíte pripájať žiadne ďalšie príslušenstvo, výrobca ho vybavil možnosťou prepojenia s cúvacou kamerou. Tá sa dá dokúpiť samostatne. Spolu s takouto kamerou teda ide o riešenie, ktoré ocenia nielen vodiči nákladných vozidiel bez štandardne namontovanej cúvacej kamery, ale aj motoristi s bežnými autami, ktoré takouto kamerou vybavené nie sú.

**Nabíjačky USB**
Garmin DriveSmart 86 má extra nabíjacie USB porty, ktoré umožňujú nabíjať elektronické zariadenia na dlhých cestách – napríklad smartfóny, ale aj powerbanky či tablety. Táto funkcia je obzvlášť užitočná, ak musíte jazdiť na dlhé vzdialenosti alebo cestovať s viacerými ľuďmi. Nabíjacích konektorov skutočne nikdy nie je dosť.

**Oficiálny slovenský predaj**
Satelitné navigácie Garmin DriveSmart 86, 76 a 66 kúpite aj na Slovensku – iba nákupom cez slovenského predajcu [Garmin.sk](https://www.garmin.sk/default.asp?cls=stoitems&stifulltext_search=and&fulltext=drivesmart) máte istotu, že prostredie systému bude lokalizované do slovenčiny a že zariadenia budú mať štandardnú dvojročnú záruku.

Navigácie pre kamióny Garmin dezl: Profesionáli potrebujú profi riešenia, nie mobily

Bežný slovenský motorista sa obyčajne na kamióny na diaľniciach a cestách v meste posťažuje, ale aj on veľmi dobre vie, že bez nich by boli naše životy podstatne komplikovanejšie. Len si predstavte, že by nemal kto alebo na čom voziť tie stovky ton potravín, surovín a komponentov do výroby, bielu a čiernu techniku, kozmetiku, náradia... Prečítať celé


Pokračujte na ďalší príspevok »