Toyota investuje do batérií 12 miliárd, nové elektromobily budú oveľa praktickejšie ako dnes

Toyota použije kvantový počítač na vývoj nových batérií pre elektromobily. Spojila sa so spoločnosťou QunaSys so sídlom v Tokiu, ktorá vyrába softvér pre kvantové počítače, informuje Nikkei Asia. Do konca dekády mieni automobilky investovať okolo 12 miliárd eur do vývoja batérií pre elektromobily.
Vydané  Text: 
Špecialisti oboch spoločností využijú tieto najmodernejšie technológie na vývoj nových materiálov, ktoré zvýšia výkon batérií elektromobilov. Toyota takto ukazuje, že ani po uvedení inovatívnych batérií s pevným elektrolytom nemieni zaspať na vavrínoch a už teraz hľadá riešenia novej generácie. ### Batérie budúcnosti Kvantové počítače sú vynikajúce na modelovanie rôznych fyzikálnych a chemických procesov, ale ich programovanie je veľmi náročné. Vedci z Toyoty a japonského start-upu QunaSys sa rozhodli tento problém spoločne vyriešiť a nájsť najefektívnejšie materiály na konštrukciu trakčných batérií novej generácie pre hybridné a elektrické autá. Na tento účel použili **27-bitový kvantový počítač Q System One**, ktorý vyvinula spoločnosť **IBM** v spolupráci s Tokijskou univerzitou a ďalšími japonskými organizáciami a spoločnosťami. Jednou z nich bol **startup QunaSys**, ktorý má bohaté skúsenosti s kvantovou výpočtovou technikou, ako aj s tvorbou kvantových modelov, ktoré slúžia na vývoj nových materiálov s presne definovanými vlastnosťami. Vo svojej práci používa QunaSys **teóriu funkčnej hustoty** (DFT), ktorá považuje každú pevnú látku za veľký počet identických a interagujúcich elektrónov, ktoré drží pohromade sieť atómových jadier. Simulácia matematických modelov tohto druhu je veľmi vhodná pre moderné kvantové počítače. V prípade klasických počítačov by takáto simulácia vyžadovala mesiace, zatiaľ čo kvantový počítač dodá konečné výsledky mnohonásobne rýchlejšie a s väčšou presnosťou.
Koncepčný elektrický automobil LQ od značky Toyota
### Urýchľujú vývoj batérií s pevným elektrolytom Vlani Toyota oznámila, že má v úmysle v najbližších rokoch uviesť na trh elektromobil s pevným elektrolytom, považovaný za svätý grál elektromobility. Nový typ batérie bude mať vyššiu hustotu energie a kratšie časy nabíjania ako súčasné lítium-iónové batérie, takže jeho vstup na trh spôsobí, že **elektromobily budú oveľa praktickejšie, ako je to dnes**. ### Miliardové investície do batérí Spoločnosť Toyota investuje do roku 2030 až 13,5 miliardy dolárov (~11,9 miliardy eur) do vývoja a zintenzívnenia výroby batérií pre hybridy a elektrické autá. To umožní spoločnosti dosiahnuť svoj cieľ klimatickej neutrality do roku 2050. Spoločnosť má v úmysle vyčleniť tieto prostriedky na zavedenie batérií s pevným elektrolytom a na novú generáciu súčasných lítium-iónových batérií s tekutým elektrolytom. Toyota plánuje v druhej polovici dekády znížiť náklady na výrobu batérií pre elektromobily o polovicu.








Pokračujte na ďalší príspevok »



Dopravná poradňa

Môžem sa otočiť v takejto križovatke, keď sú smery rozdelené ostrovčekom? Dopravné predpisy o otáčaní sa v križovatke

  • V niektorých križovatkách sa otáčať môžete, v iných zasa nie. Záleží aj na dopravných značkách, hoci explicitne nemusí byť otáčanie dovolené.

     Pripravili sme prehľadný súhrn aktuálnych pravidiel, ktoré sa týkajú otáčania sa v križovatke.