OFICIÁLNE: Poznáme osud novej generácie Fabie Combi. Ako to s ňou bude?

Osud novej Fabie Combi je definitévne spečatený. Bude sa malý český kombík určený pre mladých ľudí a malé rodiny vyrábať aj v 4. generácii?
Vydané Text: 

O 4. generácii Škoda Fabia Combi sa diskutuje už poriadne dlhú dobu. Praktickejšia karosárska verzia bola v minulosti už viackrát odpísaná a následne zase schválená. Avšak, teraz je tomu všetkému koniec. Podľa oficiálnych informácií, ktoré [zverejnil portál Autosalon.tv](https://www.autosalon.tv/novinky/nova-auta/fabia-combi-nebude-udusily-ji-prisne-emisni-limity-usetrene-penize-vrazi-automobilka-do-elektroaut?fbclid=IwAR2xJUAkVoJQP0i9w6V63AEw7i_nftkrUkbb8a-nOaYhpVZFuAkJ2NyXXss) je osud obľúbeného rodinného a firemného auta definitívne spečatený. Ak ste sa tešili, že si koncom budúceho roka objednáte úplne novú Fabiu Combi, sklameme vás. **Po letnej dovolenke totiž šéf českej automobilky, Thomas Schäfer, v otvorenom liste zamestnancom spoločnosti oficiálne potvrdil, že tento model definitívne končí**. [Pritom ešte na začiatku tohto roka všetko vyzeralo viac ako sľubne](https://www.autoviny.sk/novinky/121841/nova-fabia-combi-bude-zasluhu-na-tom-ma-aj-slovensko).
### Dôvodom konca je emisná norma Euro 7 Úvod roka 2021 sa niesol v znamení očakávania nielen novej Fabie 4. generácie, ale predovšetkým jej praktickejšej varianty. Dá sa povedať, že bolo takmer isté, že sa malého kombi dočkáme. **K zrušeniu Fabie Combi podľa informácií z otvoreného listu dopomohli predovšetkým emisné normy Euro 7**. Konkrétne znenie informácie o jej zrušení si môžete prečítať nižšie: *„Extrémne prísna emisná norma Euro 7 teraz ešte dramatickejšie urýchľuje transformačný proces smerom k elektromobilite. Potrebujeme preto nielen viac elektromobilov, ale musíme sa aj rýchlejšie, skôr ako sa plánovalo, rozlúčiť s niektorými produktami so spaľovacím motorom. V neposlednom rade preto, že dodržanie tejto emisnej normy je spojené s veľmi vysokými nákladmi. Spoločne sme sa preto rozhodli, že budeme dôsledne investovať do budúcnosti a že sa včas rozlúčime s modelmi so spaľovacími motormi, ako je Škoda Fabia Combi.“*
### Zostáva už len hatchback. Pre viac miesta je tu Scala a Kamiq **Jedinou karosárskou verziou novej Fabie teda bude hatchback**. Český bestseller sa pridáva na vlnu svojich koncernových súrodencov, ako Audi A1, VW Polo či SEAT Ibiza, ktoré už v minulosti skončili s kombi verziou alebo ju ani nikdy nemali. **Ak ale zákazník má aj naďalej záujem o priestranné auto postavené na lacnejšej variante platformy MQB, môže siahnuť po Škode Scala alebo Kamiq**. V súčasnosti sa bude vo vnútri automobilky rokovať o ďalších krokoch. **Pravdepodobne sa vývoj nových modelov a platforiem koncernu VW nasmeruje na lacnejšie formy elektromobility**. [Emisná norma Euro 7](https://www.autoviny.sk/novinky/122186/nova-emisna-norma-euro-7-moze-byt-konecnou-pre-spalovacie-motory-poziadavky-su-odtrhnute-od-reality), ktorá stojí za zánikom obľúbeného modelu, tlačí výrobcov do elektrifikovania portfólií. Aj práve preto Fabia Combi končí. Nakoľko elektrifikovanie tohto malého a lacného auta by pre automobilku z ekonomických dôvodov nedávalo zmysel, jej vývoj a následná výroba boli definitívne zrušené. **V prípade, že máte záujem o kombi verziu Fabie, ešte stále si ju môžete zakúpiť v jej 3. generácii to v prevedení Fabia Combi Tour**.
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.