Aj vám žerie štart-stop systém nervy? GM s ním končí!

Naháňanie emisií prinieslo do sveta automobilov množstvo diskutabilných nápadov a jedným z nich je aj štart-stop systém, ktorý nepatrne šetrí palivo. Niekde funguje lepšie, inde horšie. GM však sa rozhodlo, že sa s emisiami prestane hrať na skrývačku a tento prvok zo svojich modelov vypustí.
Vydané , zverejnil

Zavedenie tejto novinky malo spôsobiť zásadnú úsporu paliva a teda aj emisií. Realita nedosahuje laboratórne očakávania, a tak jediné čo zostalo je otázka, ako sa z dlhodobého pohľadu neustále vypínanie a štartovanie horúceho motora prejaví na jeho životnosti. Pokojne sa totiž môže stať, že vyvolané investície do opravy motorov so sebou prinesú viac súvisiacich emisií (výroba a preprava náhradných dielov), než sa ušetrí. Na konci dňa sa tak veľmi pravdepodobne dostaneme do emisného plusu! Možno sa však postaviť diktátu ekológov a snažiť sa im problém popísať v súvislostiach? Máme tu prvého odvážlivca.

GM do svojich plnokrvných modelov, ktoré predá na domácom trhu, prestalo tento prvok výbavy dodávať. Konkrétne by sa malo jednať o modely: Cadillac Escalade, Chevrolety Tahoe, Suburban, a Silverado 1500 a tiež o GMC Yukon a GMC Sierra.

Hoci by sa mohlo zdať, že GM dostalo rozum a nemieni svoje veľkoobjemové motory týrať neustálym vypínaním, správa hovorí o tom, že dôvod tohto kroku bol oveľa prozaickejší. Nedostatok čipov, ktorý znepríjemňuje život takmer všetkým automobilkám.

Automobilka priznáva, že odstránenie systému bude mať za následok mierne zvýšenie spotreby paliva, no v súčasnosti je celkom isto lepším riešením vyrábať autá bez tohto systému, ako ich nevyrábať vôbec. A ako bolestné za vyššiu spotrebu bude GM zákazníkom poskytovať kompenzáciu vo výške 50 dolárov.

### ECO ďalej?

Zostáva nám dúfať, že sa úradníci prestanú skrývať za laboratórnu teóriu a pristanú na reálne riešenia. Je totiž všeobecne známe, že zatiaľ čo má motor na voľnobehu minimálnu spotrebu, počas akcelerácie letí do výšav. A tak sa miesto týrania motorov nezmyselným štart-stop systémom, budú čoraz viac presadzovať hybridné a mild-hybridné systémy, ktorých elektromotory počas akcelerácie dokážu palivo a teda aj emisie reálne ušetriť.


Pokračujte na ďalší príspevok »