OPEL ASTRA ako ju poznáme končí. Odteraz bude všetko už len v štýle Opel Vizor a Compass, k tomu Nemci ukázali aj nový Grandland

Ak sa vám páčia prísne tvary SUV OPEL MOKKA, potom budete z budúcej generácie modelov Astra a Grandland vo vytŕžení.
Vydané Text: 

### Prvé pohľady na novinky OPEL ASTRA a OPEL GRANDLAND Opel unifikuje dizajn svojich automobilov tak, aby boli všetky jej automobily jednoznačne identifikovateľné. Má byť už na prvý pohľad jasné, že sa pozeráte na Opel, a to vďaka na prvý pohľad jednoduchému vzhľadu prednej masky a predných svetlometov. Tento dizajnový prvok sa volá **Opel Vizor**. Zadné partie zasa podliehajú dizajnmanálu s názvom **Opel Compass**. Jednotlivé modely sa budú líšiť karosárskym vyhotovením a celkovými proporciám. Unifikácia vzhľadu celého modelového portfólia nepochybne prináša výhody, ale aj určité riziká. Napríklad záujemci o drahšie modely nemusia byť natoľko motivovaní dať peniaze do niečoho, čo sa veľmi podobá na lacnejšiu alternatívu ich výberu. Či sa ale takýto náhľad na vec aj reálne premieta do spotrebiteľského správania, je otázne. ### Nový Opel Grandland **FOTOGALÉRIA VYŠŠIE**. Nie je to len o zmene názvu, keď z neho vypadlo písmenko X. Ako uvádza výrobca, ide o elegantne športový model a vlajkové SUV spoločnosti. Popri dizajne sa totiž inovovali aj funkcie vozidla. Zaujať vedia aj nové adaptívne pixelové svetlomety IntelliLux LED . Skladajú sa zo 168 prvkov – 84 na každý svetlomet, rovnako ako na modeli Insignia. Zvlášť pôsobivo znie systém nočného videnia pomocou infračervených kamier so schopnosťou vidieť až 100 metrov pred vozidlo. Nový Grandland ďalej podporuje čiastočne autonómne riadenie, čo je integrovaný asistent pre jazdu na diaľnici, adaptívny tempomat s funkciou automatického spúšťania a vypínania motora „Stop & Go“ a aktívne udržiavanie v strede jazdného pruhu.
V interiéri púta pozornosť najmä združená obrazovka Opel Pure Panel, ktorá do jedného obrovského panela zakomponovala prístrojový panel aj stredový displej infotainmentu. V skutočnosti ide o dve samostatné obrazovky. Celkovo pôsobí interiér vskutku hodnotne a vyvážene, zachováva si aj mechanické ovládače na stredovej konzole a tiež mechanické tlačidlá na volante. Dokonca aj páka automatickej prevodovky má štandardné vyhotovenie koncernu Stellantis. Veríme, že si nový Grandland polepšil aj v otázke kvality materiálového vyhotovenia, teda, že už po novom nebudú detaily v interiéri náchylné na vrźganie a zbytočné vôle.
### Naďalej aj ako plug-in Nový Opel Grandland bude v predaji s naftovými a benzínovými motormi a tiež ako plug-in hybrid. Tak sa predával aj doteraz ako Grandland X HYBRID, respektíve ako HYBRID4, ale detaily zatiaľ výrobca neupresňuje.
### Opel Grandland – Ceny a dostupnosť Spoločnosť Opel oznámi ceny a otvorí knihy objednávok pre nové vlajkové SUV o niekoľko týždňov. Dodávky nového Grandlandu – „vyrobeného v Nemecku“ v závode v Eisenachu – sa začnú na jeseň. ### NOVÝ OPEL ASTRA [GALLERY id=31579] Iba deň pred zverejnením oficiálnych informácií o novom Grandlande výrobca odhalil aj zopár detailov novej generácie modelu Astra. Nový Opel Astra by mal patriť k popredným modelom v portfóliu automobilky, pretože v sebe kombinuje cenovú dostupnosť, praktické karosárske vyhotovenia hatchback, kombi (predtým aj sedan) a modernú techniku na palube a pod kapotou. Nová Astra sa po novom ešte viac priblíži k aktuálnemu dizajnovému manuálu značky Opel, teda sa bude podobať na Mokku, Grandland a Crossland. Detaily zatiaľ nepoznáme, výrobca odhalil iba sériu menších vizualizácii, spomedzi ktorých určite odporúčame lepšie sa pozrieť najmä na združenú obrazovku Opel Pure Panel, inovatívne vyhotovenie ovládacích tlačidiel na volante, panoramatickú strechu či
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023